Maratonu kolekcionāri: kinorežisore Laila Pakalniņa, “LA” žurnālists Artis Drēziņš, juriste Sigita Vāce 0
Sigita Vāce. Rūdītais pamās pretī
15. maijā notiks divdesmit sestais Rīgas maratons, kas aizsākās jau 1991. gadā. Daudz plašāku atpazīstamību ieguva 2007. gadā, kad par tā ģenerālsponsoru kļuva Nordea banka.
Dalībnieku izvēlei, kā ierasts, būs pieejamas četras distances – maratons (42 km 195 m), pusmaratons (21 km 097,5 m), 10 km un ~ 6 km. Neliels īsākās distances pagarinājums ir aicinājums apņemties, trenēties un skriet vairāk! Daudziem maratona skriešana kļuvusi teju par daļu no dzīvesstila. Varētu teikt, ka aizvien vairāk ļaužu kolekcionē maratonus. Arī Latvijā.
Sigita Vāce skrējusi
1. Berlīnes maratonā (2012)
2. Amsterdamas maratonā (2013)
3. Rīgas maratonā (2014, 2015)
4. Valmieras maratonā (2014, 2015)
5. Viļņas maratonā (2015)
– Skriet man patīk jau kopš jaunības, man tas ir pašsaprotami, jo mani vecāki ir sporta skolotāji. Mamma Irēna strādā Saldus 2. vidusskolā, tētis Rūdolfs – Saldus tehnikumā. Sportisko azartu cenšos ieaudzināt arī savam dēlam Rūdolfam (11). 19. martā Saldū piedalījos Rozentāla skriešanas svētkos, kas bija veltīti novadnieka gleznotāja Jaņa Rozentāla jubilejai. Pēc finiša ieguvu īpašā dizainā veidotu piemiņas medaļu ar krāsu paletes attēlu, – priecājas juriste Sigita Vāce. Šogad ar laiku 11:02:05, veicot 107 kilometrus no Brīvības pieminekļa Rīgā līdz Valmieras Svētā Sīmaņa baznīcai, viņa kļuva par astotās “gladiatoru pastaigas” – skrējiensoļojuma “Rīga–Valmiera” uzvarētāju sieviešu konkurencē. Pērn līdzīgās sacensībās viņa izcīnīja 2. vietu.
– Rīgas maratonā skriešu pusmaratonu un citiem dalībniekiem būšu tempa uzturētāja. Uz mana sporta krekliņa būs vienmērīgas skriešanas rezultāta norāde 1:45. Tie, kas vēlēsies ieturēt šādu skriešanas tempu, varēs pievienoties manai grupai. Esmu iecienījusi skriet ultramaratonus – tātad garākus par klasisko maratonu. Tāpēc trenējos laikus un izvērtēju, kurās sacensībās piedalīties, kurās ne. Svarīgi ieklausīties savā organismā, trenēties pakāpeniski – sākt ar īsāku distanci. Nevajadzētu kautrēties – iesākumā var veikt vien ātru pastaigu. Esmu pret straujiem treniņiem, tā var iedzīvoties traumās.
Sigita Vāce atgādina arī par pareizu uzturu:
– Nedēļā, kad jāskrien, pirmajās trīs dienās ieturu olbaltumvielu diētu (piemēram, vārīta vistas fileja, liesais jāņusiers, kefīrs, biezpiens). Nākamajās dienās pastiprināti ēdu ar ogļhidrātiem bagātu pārtiku (putras, cepumus…), tādējādi organisms tiecas strauji uzkrāt enerģijas rezerves. Protams, ir arī speciālas enerģijas želejas – šo pašu ogļhidrātu koncentrāts. Jāatceras, ka tām virsū obligāti jāuzdzer ūdentiņš. Želejām ar kofeīna piedevu ir muskuļus tonizējošs, centrālo nervu sistēmu un nieru darbību stimulējošs efekts. Tādu želeju varētu lietot sacensību distancē kādu pusstundu pirms finiša. Speciālisti akcentē – nekādā gadījumā šāds produkts nav piemērots distances sākumā.
Parkos arvien vairāk pamanām skrējējus, vai tie visi trenējas Rīgas maratonam? Iespējams, taču Sigitai ir savi novērojumi:
– Treniņos dabā, pamanot kādu skrējēju, cenšos viņam pamāt – īsts rūdīts skrējējs allaž pamās pretī. Tāda ir mūsu tradīcija. Bet tāds modes skrējējs pablenzīs lielām acīm, pie sevis nomurminās, ko viņam uzbāžas. Un, iespējams, vairs nepiedalīsies skriešanā.