Māra Libeka: sprādzienbīstami priekšmeti nav jāglabā ēkā, kur ārstē cilvēkus 0
Amatpersonas izsaka pateicību mediķiem, kas organizēti un prasmīgi rīkojušies, izvedot pacientus no gāzes balonu eksplozijā cietušajām palātām Paula Stradiņa klīniskajā universitātes slimnīcā. Mirušo, par laimi, nav.
Ja šī nelaime būtu notikusi ziemas spelgoņā, naktī vai brīvdienā, droši vien būtu arī upuri. Par laimi, arī elektrība nepazuda un, kā sacīja reanimācijas nodaļas vadītājs Pēteris Ošs, tas paglāba smagi slimos šīs nodaļas pacientus.
Televīzijas skatītāji varēja vērot, kā sprāgst skābekļa baloni, bet ne tās emocijas, ko pārdzīvoja slimnieku glābēji mediķi.
Aculiecinieki man stāstīja, ka daļa ārstu bija drausmīgā šokā, vienam otram sākās histērijas lēkme, afekta stāvoklis, divi ārsti uzrakstījuši atlūgumu… Esot izskanējuši aizrādījumi no augstākstāvošajiem par nepiedienīgu uzvedību.
Ārsts paliek ārsts – viņam pašam ar sevi jātiek galā, tāpēc no vadības puses nav bijis ne vismazākā mājiena piešķirt psiholoģiski vissmagāk cietušajiem mediķiem brīvdienas vai psihoterapeita palīdzību. Ir izsludināts taupības režīms – nekādu prēmiju, brīvdienu vai atmaksātas palīdzības. Paldies par sapratni!
Dzīve Stradiņos atgriezusies ierastajā ritmā, bet palicis jautājums par “mīnu” skābekļa balona izskatā zem visvairāk noslogotās smagi slimiem pacientiem pārpildītās slimnīcas ēkas. Kāpēc to pieļāva slimnīcas vadība un arī ugunsdzēsēji? Stradiņu valdes locekle Eva Strīķe atšķirībā no sava kolēģa valdē Gunta Baha runā skaidru valodu – par drošību slimnīcā atbild slimnīcas vadība.
Gan tagadējā, gan iepriekšējā valde un trīs vadošie tehniskie darbinieki cerēja, ka viss būs kārtībā līdz brīdim, kad uzcels jauno slimnīcu un skābekļa rezerves ievietos atsevišķā ēkā.
Neviena cita Latvijas slimnīca netur “mīnu” zem saviem pacientiem, bet vadošajai valsts klīnikai tas ir atļauts. Līdz 1977. gadam, kad atklāja nelaimē cietušo ēku, skābekļa baloniem bija atsevišķa novietne. Toreiz gan slimnīcas vadība, gan drošības speciālisti saprata, ka sprādzienbīstami priekšmeti nav jāglabā ēkā, kur ārstē cilvēkus, bet tagad to dara ar cerībām “gan jau viss būs kārtībā”.
Sākts kriminālprocess un vainīgo meklēšana. Kamēr tas notiek, tiem slimnīcas valdes locekļiem, kuri patlaban sēž uz vairākiem krēsliem, beidzot vajadzētu nogruntēties uz viena – slimnīcas administrācijas sēdekļa un par apjomīgo algu, ko saņem slimnīcas vadības amatā, pēc iespējas ātrāk meklēt drošu risinājumu pacientu apgādei ar skābekli. Pie reizes arī pārliecināties, vai kaut kur slimnīcas teritorijā vēl neatrodas kāda sprādzienbīstama “mīna”, kas būtu jālikvidē vai jāapsargā, negaidot līdz brīdim, kad uzcels jauno slimnīcu, kas atrisināšot visas ķibeles.