Mantu daudz, bet vietas maz. Kur visu glabāt? 0
Gan dzīvoklī, gan privātmājā bieži rodas sajūta, ka lietu ir par daudz, bet vietas par maz. Visbiežāk vainīga ir nevis telpu platība vai mēbeļu daudzums, bet gan neizplānota un neorganizēta sīko lietu glabāšana, kas rada nekārtības un saspiestības iespaidu.
Lietas, kas traucē
Pirmais iespaids par telpu veidojas vizuāli. Tāpēc, aplūkojot konkrēto telpu, vērts izanalizēt, kuras lietas, pat vismazākie sīkumi, mūsuprāt, ainu padara nekārtīgu un traucē skatienam atpūsties. Nākamais solis – dzīvojoties telpā, piefiksējam visus sīkos priekšmetus, kas traucē ērti pārvietoties, apsēsties, kaut ko novietot uz galda vai plauktā utt. Tādējādi izdodas noskaidrot, ka krietns daudzums lietu patiesībā ikdienā netiek lietotas, bet noliktas nejauši, jo tām nav konkrētas glabāšanas vietas.
Pēc tam šo lietu sarakstam pieskaita vēl tās, kas pašlaik tiek uzglabātas neērtās vietās (grūti aizsniedzamos plauktos, skapjos – viena uz otras vai kopā ar citiem priekšmetiem, kas vienmēr traucē ātri atrast nepieciešamo).
Neizmantotas vietas
Viens no pasaules vadošajiem dizaineriem Terenss Konrans iesaka izmantot starptelpas – halles, gaiteņus, kāpņu laukumiņus – un iebūvēt sienās nelielas glabātavas ar durtiņām, kas noslēpj sīkumu jucekli, kas citādi atrastos dzīvojamajā istabā. Savukārt dizainere Sjūzena Ārdlija par vienu no lētākajiem un interesantākajiem lietu glabāšanas veidiem uzskata parastu auduma maisiņu, ko var iekarināt jebkurā brīvā vietā.
Domās jāizstaigā viss mājoklis un kritiski jānovērtē jau ierīkotās glabātavas. Iespējams, ka dažas no tām nav revidētas jau vairākus gadus un šeit slēpjas iespēja atrast papildu vietu, izmetot laukā vairs nevajadzīgo. Varbūt jāmaina uzglabāto lietu kārtība.
Kad izsijāts visu iespējamo glabāšanas vietu saturs un brīvu vietu atrast neizdodas, pievērš uzmanību šādām pozīcijām:
* vieta zem palodzēm – var izmantot piekaramus plauktus visā palodzes garumā; virtuvē var eksperimentēt ar režģveida groziem, kas paredzēti uzkarināšanai skapīšos; istabā iespējams izmantot zemus plauktus uz ritenīšiem,
* patrepes un kāpņu laukumiņi – vieta zem kāpņu apakšējā laukumiņa ir ideāla, lai izvietotu ietilpīgus plauktus, savukārt, ja pakāpieni ir slēgti, tos iespējams veidot kā mazas glabāšanas kastītes ar paceļamu vāku,
* nišas un neizmantoti telpu iekšējie stūri – jebkurā nišā, pat nelielā, var izvietot atvērtu vai slēgtu plauktu; ja nevēlas, lai tas radītu smagnēju iespaidu, plauktu krāso vienā tonī ar sienu; stūros var iebūvēt trīsstūrveida plauktus u. tml.,
* pagultes – veikalu piedāvājumā ir daudzveidīgi mantu glabāšanas maisi, ko var novietot pagultēs, ja gulta veidota uz kājām; iespējams arī izbūvēt stacionāru lietu novietni, kam par vāku kalpo gultas matracis,
* brīvas sienu plaknes – tās noderīgas sīkumu glabāšanai atklātā veidā: piekaramajos plauktos, uz āķiem, rāmju sistēmās, mīksta materiāla kabatplauktos utt.,
* durvju aila starp dubultdurvīm u. tml., piemēram, starp ārdurvīm iespējams ierīkot sienas plauktu – organizētāju ar āķiem un kabatām atslēgām, kurpju birstēm un citiem sīkumiem.
Atraktīvas idejas
Ne vienmēr pieminētajās telpas vietās būs iespējams izveidot tradicionālus plauktus. Bet tas nav svarīgi, galvenais, ka atrasta vieta. Risinājumu meklējam atbilstoši vietas izmēriem un novietojumam. Nereti reizē ar vietas atrašanu atnāk arī ideja, kā un ko šeit varētu glabāt. Ja tā nav, dažādas atraktīvas idejas var smelties mājas iekārtošanas portālos internetā, ievadot atslēgvārdus – lietu organizēšana, glabāšana, plaukti utt.
Ja tomēr prāts uz eksperimentēšanu nenesas un nav ne vēlēšanās, ne prasmju kaut ko gatavot savām rokām, iespējams atrast pietiekami atraktīvus un funkcionālus gatavus risinājumus, meklējot nevis mēbeļu veikalos, bet gan interjera aksesuāru salonos.
Glabāt neierastā veidā un grupējot
Visvieglāk sīkās lietas glabāt, grupējot pēc izmēra vai tematiski. Bieži, atkāpjoties no ierastā priekšstata par konkrētas lietas glabāšanu, atklājas jaunas iespējas, kā ietaupīt vietu vai iegūt pārskatāmāku rezultātu. Piemēram, ne vienmēr tekstilizstrādājumi jāglabā četrkārtīgi salocīti – tos iespējams arī sarullēt, pakarināt vai iekārt biksēm paredzētajos pakaramajos. Savukārt tādus sīkumus kā pogas un saspraudes var glabāt caurspīdīgos stikla traukos vai vienā lielā atvilktnē, kas ar finiera starpsieniņām sadalīta daudzos mazos nodalījumos – viss vienkopus, tomēr atsevišķi un pārskatāmi.