Foto – Valdis Semjonovs

Kad maksājams nodoklis par mantotu īpašumu? Domstarpības starp pašvaldību un notāru 0

No kura brīža jāmaksā nekustamā īpašuma nodoklis – kad piesakās uz mantojumu vai kad īpašumu uz mana vārda ieraksta zemesgrāmatā? Kad pašvaldības sagatavo paziņojumus par nekustamo īpašumu – iepriekšējā gadā vai šajā gadā pirms sūtīšanas? Man ar pašvaldību un notāru par to tagad ir domstarpības. SANDRA BAUSKAS NOVADĀ

Reklāma
Reklāma

Uz ko tas attiecas

RAKSTA REDAKTORS
Bez vainas vainīgs? Mirklī, kad trīs bērnu tēva Artūra kontā ienāca 200 eiro, viņš kļuva par bīstamu krāpnieku! 44
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
“Latvija ir iegājusi Nāves spirālē! Ar čurainu lupatu jāpatriec!” Hermanis par politiķiem, kuri valsti ved uz “kapiem”
Lasīt citas ziņas

Saskaņā ar likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 7. panta otrās daļas 3. punktu nodokļa maksātājam, iegūstot tiesisko valdījumu uz nekustamo īpašumu, ir pienākums viena mēneša laikā no valdījuma tiesību rašanās dienas rakstiski par to informēt pašvaldību. Likuma 7. panta trešā daļa paredz, ka nekustamā īpašuma nodokļa maksāšanas pienākums izbeidzas ar nākamo taksācijas gadu pēc īpašuma tiesību vai valdījuma tiesību izbeigšanās.

Nekustamā īpašuma nodokli maksā Latvijas vai ārvalstu fiziskās un juridiskās personas un uz līguma vai citādas vienošanās pamata izveidotas šādu personu grupas vai to pārstāvji, kuru īpašumā, tiesiskajā valdījumā vai šajā likumā noteiktajos gadījumos lietošanā ir nekustamais īpašums. Par nekustamā īpašuma īpašnieku uzskatāma persona, kuras tiesības uz īpašumu ir nostiprinātas zemesgrāmatā vai kurai piederošais īpašums (ēkas un inženierbūves) līdz Zemesgrāmatu likuma spēka atjaunošanai ir reģistrēts pašvaldībā vai Valsts zemes dienestā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ministru kabineta noteikumu Nr. 495 “Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 21. punktā rakstīts: ja nekustamajam īpašumam vienlaikus ir gan īpašnieks, gan tiesiskais valdītājs (ja likumā nav noteikts, ka primārais nodokļa maksātājs ir lietotājs), nekustamā īpašuma nodokli maksā īpašnieks.

! Tostarp likuma 2. panta trešās daļas 3. punktā teikts, ka par nekustamā īpašuma tiesisko valdītāju šā likuma izpratnē uzskatāma persona, kura nekustamā īpašuma valdījumu ieguvusi sakarā ar mantojumu. MK noteikumos precizēts, ka tas attiecas uz personām, kuras nekustamā īpašuma valdījumu ieguvušas, pamatojoties uz mantojuma tiesību, kā arī dāvinājuma vai atsavinājuma līgumu, tostarp tādu pirkuma līgumu, kas noslēgts, privatizējot dzīvokļa, mākslinieku darbnīcas vai nedzīvojamās telpas valstij, pašvaldībai vai dzīvokļu celtniecības kooperatīvam piederošā daudzdzīvokļu mājā.

Paziņojums un apstiprinājums

Likuma “Par nekustamā īpašuma nodokli” 6. panta pirmā daļa nosaka, ka pašvaldības par nekustamā īpašuma nodokļa apmēru kārtējam taksācijas gadam paziņo nodokļa maksātājam vai tā pilnvarotai personai līdz tā paša gada 15. februārim, nosūtot maksāšanas paziņojumu viņam vai viņa pilnvarotai personai uz norādīto adresi. Par neapstrādātu lauksaimniecībā izmantojamo zemi nodokļa maksāšanas paziņojumu nosūta līdz nākamā taksācijas gada 15. februārim.

! Nekustamā īpašuma nodoklis tiek maksāts avansā par kārtējo gadu. Tātad, ja paziņojums sagatavots un nosūtīts personai, kas tajā gadā mirusi un nav vēl samaksājusi nodokli, pienākums to izdarīt ir mantiniekiem, ja viņi pieteikušies. Nekustamā īpašuma nodokļa un citi parādi ir mantojuma atstājēja saistības, kas jādzēš mantiniekiem, taču parādus dzēš tikai tad, kad apstiprināts mantojums. Ja mantojums vēl nav apstiprināts, par šo gadu nekustamā īpašuma nodokli maksā tiesiskais valdītājs, bet mēneša laikā par atbilstīgo statusu jāinformē pašvaldība.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.