Foto: Fotolia

“Brālis negrib atdot manu mantojuma daļu.” Zvērināta notāre skaidro, vai šajā situācijā var kaut ko darīt? 14

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Veselam
tad ir pareizi ēst hurmas – ar vai bez mizas? Uztura speciālistiem ir kategoriska atbilde
Lasīt citas ziņas

Mūsu vecāki nomira, palika zeme un māja. Ģimenē esam trīs brāļi un māsa. Pavasarī brāļi pieteicās kā mantinieki pie notāra. Es tajā laikā, kad bija jābrauc, tiku slimnīcā un vēlāk biju uz slimības lapas četrus mēnešus. Brāļi noformēja mantojuma tiesības un teica, lai es lieki nebraukājot, jo naudu sadalīšot godīgi.

Mantojumu drīz vien pārdeva un naudu sadalīja trīs daļās. Divi brāļi iedeva man no savas daļas kaut ko, bet trešais brālis ar mani vairs nekontaktējas un negrib atdot manu naudas daļu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Vai es varu šajā situācijā kaut ko darīt, lai atgūtu savu mantojuma daļu? Maiga V.

“Ja mantojuma lietu uzsāk kāds no vairākiem mantiniekiem un zvērināts notārs, kura lietvedībā atrodas mantojuma lieta, izdarot publikāciju oficiālajā izdevumā Latvijas Vēstnesis, kā arī nosūtot pa pastu uzaicinājumu, uzaicina pārējos mantiniekus, piemēram, meitu, noteiktā termiņā izteikt savu gribu par mantojuma pieņemšanu, tad šis termiņš ir jāievēro, un visiem mantot tiesīgajiem, kuri vēlas uz mantojumu pieteikties, jāiesniedz zvērinātam notāram iesniegums par mantojuma pieņemšanu,” skaidro zvērināta notāre Arita Rateniece un piebilst – ja meita uz mantojumu noteiktajā termiņā nepieteicās un mantojums neatrodas arī viņas faktiskā valdījumā, tad saskaņā ar Civillikuma 694. pantu atzīstams, ka viņa mantojumu ir atraidījusi un uz to vairs nevar pretendēt.

Ja māsai ar brāļiem bijusi mutiska vienošanās, ka viņi izmaksās viņai kādu daļu no saņemtās naudas par mantotā īpašuma pārdošanu un viņai par šādu vienošanos ir pierādījumi, piemēram, liecinieki, kas var to apliecināt, tad šādu vienošanos var uzskatīt arī par mutiski noslēgtu darījumu, kas ir jāpilda.

Attiecīgi, ja brāļi to nepilda, māsa var vērsties pret viņiem ar prasījumu tiesā par saistības izpildi – naudas samaksu.

KONSUTLĒJUSI ZVĒRINĀTA NOTĀRE ARITA RATENIECE

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.