“Mans bērns jau neko nedara!” Vecāki vairs nevarēs izvairīties no atbildības par bulingu 0
TV24 raidījumā “Preses klubs” Saeimas Publisko izdevumu un revīzijas komisijas priekšsēdētājs Gatis Liepiņš pauda savu viedokli par svarīgiem jautājumiem, kas skar Latvijas izglītības sistēmu un ukraiņu bērnu integrāciju, kā arī par centieniem mazināt bulinga problēmu skolās.
“Mēs domājam tā, ka pēc iespējas vairāk tomēr ir jāintegrē šie bērni Latvijas izglītības sistēmā. Viņi iet? Jā, viņi iet, bet viņiem ir jābūt pilnībā integrētiem. Tas ir tas augstākais mērķis,” sacīja Gatis Liepiņš, norādot uz izaicinājumiem, kas saistīti ar bērnu, īpaši no Ukrainas valstīm ieradušos, iekļaušanu Latvijas skolās.
Viņš uzsvēra, ka integrācijas process nav viegls, bet tas ir nepieciešams, jo daudzi bērni un viņu ģimenes vairs neredz iespēju atgriezties savā dzimtenē. “Skatoties aptaujas, pietiekami liels īpatsvars plāno saistīt savu dzīvi ar Latviju” viņš piebilda. Šādos apstākļos ir būtiski, lai bērni apgūtu latviešu valodu un justos pilnvērtīgi pieņemti Latvijas sabiedrībā.
Papildus integrācijai Liepiņš izcēla arī bulinga jautājumu Latvijas skolās, uzsverot, ka šī problēma ir risināma tikai ar visu iesaistīto pušu līdzdalību. “Mēs nevaram ar valsts rīkojumu noteikt izbeigt bulīngu. To var tikai skolā,” viņš skaidroja, akcentējot, ka skolu vadībai un pedagogiem ir būtiska loma šīs problēmas mazināšanā.
Viņš arī norādīja uz svarīgām likumdošanas izmaiņām, kas pastiprina vecāku atbildību gadījumos, kad tie nepietiekami iesaistās bērnu audzināšanā. “Agrāk direktors centās izskaust bulingu skolā, bet bija vecāki, kuri domāja: “Manis bērns jau ir ļoti labs, viņš neko nedara,” un neiesaistījās vispār. Tagad, ja vecāki ilgstoši ignorē situāciju, tiek iesaistīta bāriņtiesa, kas var pat lemt par vecāku tiesību ierobežošanu,” viņš skaidroja.
Liepiņš uzsvēra, ka šādas izmaiņas likumos ir būtisks solis uz priekšu. “Beidzot vecākiem ir jāiesaistās, un bulings ir jāpalīdz izskaust!” Skolām ir nepieciešams veidot drošu vidi, kurā bērni var attīstīties un mācīties bez bailēm no aizskaršanas vai vardarbības.