“Mans bērns ir apaļīgs!” Kā zināt, ka viņam nav diabēts? 0
Lasīju, ka ļoti dūšīgiem bērniem var būt cukura diabēts. Kā zināt, vai bērns jau nav saslimis? Jautā Anna no Daugavpils novada.
Protams, ne jau visiem bērniem ar lieko svaru attīstīsies II tipa diabēts. Taču, ja bērns turpinās ēst neveselīgu pārtiku un maz kustēsies, viņam ir daudz lielākas iespējas saslimt ar II tipa cukura diabētu pusaudža gados vai agrā jaunībā,” uzsver Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu slimību klīnikas virsārste, bērnu endokrinoloģe Iveta Dzīvīte-Krišāne.
Par II tipa diabētu varētu liecināt liekais svars, aizdusa, arteriālā spiediena paaugstināšanās, violetu svītru – striju – parādīšanās uz vēdera, krūtīm, gurniem, augšstilbiem vai augšdelmiem.
Šādas strijas uz ķermeņa parādās gan tiem bērniem, kas strauji stiepjas garumā, gan tiem, kas pieņemas svarā, jo zem ādas veidojas kolagēna audu, kas nodrošina ādas elastību un saikni starp ādu un muskuļiem, plīsumi. Vispirms jākonsultējas ar savu ģimenes ārstu vai pediatru.
Endokrinologa konsultācija nepieciešama tikai tad, ja asinsanalīzēs parādās izmaiņas cukura līmenī, tauku vielmaiņas rādītājos vai ir kādas citas pazīmes, kas varētu liecināt par endokrīnu slimību.
Jāapzinās, ka bērniem un pusaudžiem, kuriem atklāts II tipa diabēts, visu mūžu būs jālieto medikamenti. Bet, laikus neatklāts un neārstēts, tas var izraisīt smagas komplikācijas: paaugstinātu asinsspiedienu, nieru darbības, redzes un jušanas traucējumus, nervu sāpes jeb neiropātiju.