Foto: Shutterstock

No sarkana šķīvja izēdīsi mazāk? Kā krāsu spēles virtuvē ietekmē uztura izvēles 0

Pavasarī saules stari kutina degunu, zilas debesis liek pasapņot, bet zaļā zāle ļauj sajust vasaras smaržu – krāsas dabā uzlabo garastāvokli, un bez tām mēs nevaram. Bet kāda nozīme un vērtība krāsām ir mūsu pusdienu šķīvī? Vai arī tur tās var uzlabot garastāvokli, likt apēst vairāk vai gluži pretēji – turēt sevi grožos? Krāsu nozīmi uzturā izpētījusi un savā grāmatā Ar uzturu uz tu aprakstījusi uztura speciāliste Alise Kindzule.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Krāsa lielākoties nosaka ēdiena pievilcību un patēriņu. Ņemot vērā to, ka gremošanas sulas ir gatavas darbam jau mirklī, kad ēdienu ieraugām, krāsa nosaka arī patiku, garšas nianses, pat gremošanas ātrumu un efektivitāti, tātad arī pašsajūtu, svaru un veselību. Šo fenomenu pēta uztura psiholoģija, un praksē to realizē daudzi ēdināšanas uzņēmumi.

Zinot nianses, var paspēlēties ar krāsām, ietekmējot noskaņojumu un, kas zina, varbūt arī dzīvesveidu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, svarīgi ir individuālie faktori un krāsu uztvere, ko ietekmē bērnības pieredze, asociācijas, emocijas. Tomēr pastāv arī krāsu terapijas vadlīnijas un virzieni. Piemēram, pierādīts, ka krāsu ietekmē mainās garšas uztvere, kā arī pats baudīšanas process.

No kādas krāsas šķīvja varētu ieturēt maltīti šodien? Šādas spēles izmainīs noskaņojumu, stimulēs vai tieši otrādi – samazinās apēstā daudzumu, kā arī radīs prieku, ko var gūt ēšanas laikā. Ja pieņem, ka konkrēta situācija, notikumi, rezultāti ir domu un emociju rezultāts, turklāt, esot tieši tādā situācijā, kādā apzināti vai neapzināti ir vēlme būt, iespējams, ir vērts padomāt un integrēt ēdienā atbilstīgas krāsas, lai justos tā, kā iecerēts.

Sarkana

Pozitīvā ietekme: drosme, spēks, siltums, enerģija, izdzīvošana, aizrautība, vīrišķība.

Negatīvā ietekme: izaicinājums, agresija, brīdinājuma signāls, sasprindzinājums.

Sarkanā ir spēcīga krāsa ar visgarāko vilni. Tai raksturīgs vizuālais apmāns, it kā krāsa atrastos tuvāk nekā ir patiesībā. Fizioloģiski tā stimulē, tonizē, paātrina elpošanu un sirdsdarbību, palielina muskuļu spriedzi, rada izjūtu, ka dzīve rit ātrāk un spraigāk.

Sarkani šķīvji šķiet samērā biedējoši, saistās ar briesmām, brīdinājuma/apstāšanās signāliem, tāpēc no šādas krāsas šķīvjiem tiek apēsts mazāk ēdiena.

Turpretī sarkani ēdieni ir vieni no pievilcīgākajiem – tie saistās ar saldu garšu un rosina apetīti.

Zaļa

Pozitīvā ietekme: līdzsvars, svaigums, harmonija, universāla mīlestība, atpūta, atjaunošanās, mierinājums, izpratne un mīlestība uz vidi, miers.

Negatīvā ietekme: garlaicība, stagnācija, aklums.

Zaļā ir līdzsvara krāsa. Ja pasaule ir pietiekami zaļa, tas liecina par dzīvību. Fizioloģiski šī krāsa nedaudz pazemina asinsspiedienu, palēnina elpošanu un sirdsdarbību, samazina muskuļu spriedzi. Vēsturiski zaļa krāsa saistīta ar mazāku bada iespējamību, tā nomierina.

Uztura psiholoģijā šī krāsa saistās ar kaut ko veselīgu, veselīgi izvēlētām ēšanas opcijām. Šāda uztvere ir neatkarīgi no tā, vai ēdiens patiešām ir vai nav veselīgs.

No zaļa šķīvja ēdienu var apēst daudz vairāk nekā no citas krāsas šķīvja, tāpēc ir būtiski izvērtēt, vai šķīvja saturs tiešām ir vērtīgs.

Zaļa krāsa saistās ar skābas garšas sajūtu.

Pelēka

Pozitīvā ietekme: neitrāla.

Negatīvā ietekme: pārliecības trūkums, mitrums, neveiklība, enerģijas trūkums.

Gaiši pelēkā ir vienīgā krāsa, kam nepiemīt izteiktas pozitīvas īpašības. Tā ir diezgan nomācoša, tās galvenais trūkums ir asociēšanās ar depresiju: kad apkārtne kļūst pelēka, cilvēki instinktīvi cenšas ierauties sevī, noslēgties. Pārāk bieža pelēkās krāsas izmantošana tiek saistīta ar pārliecības trūkumu, bailēm izvērsties.

Pelēks ēdiens nešķiet kārdinošs, tas saistās ar pastāvējušiem, pat veciem produktiem, pelējumu, bojājumu, pievilcības un garšas trūkumu.

Arī no pelēkas krāsas šķīvja ēdienu būs grūti novērtēt un izbaudīt, tāpēc no tā, iespējams, apēdīsiet mazāk.

Foto: Shutterstock

Dzeltena

Pozitīvā ietekme: optimisms, pārliecība, pašvērtējums, ekstraversija, emocionālais spēks un līdzsvars, draudzīgums, radošums.

Negatīvā ietekme: iracionalitāte, bailes, emocionāls trauslums, depresija, nemiers.

Reklāma
Reklāma

Dzeltenās krāsas viļņa garums ir pietiekami garš un stimulējošs. Tai ir vislielākā ietekme uz noskaņojumu un pašsajūtu, tā paaugstina laimes hormona serotonīna līmeni organismā.

Šī krāsa stimulē apetīti un rada pozitīvas izjūtas ēšanas laikā.

Tā spēj paātrināt vielmaiņu un paaugstināt pašvērtējumu. Tieši tādēļ, lai radītu patiku pret uzņēmumu un ēdienu, ēdinātāji bieži vien izmanto dzeltenas krāsas ziedus un citus galda aksesuārus.

Arī oranža krāsa, līdzīgi kā dzeltenā, rada siltuma, aizrautības, entuziasma un komforta izjūtu. Uztura psiholoģijā oranžā krāsa saistās ar komforta ēdienu – pajumti, siltumu. Tas ir būtiski, jo komforta ēdienu neapzināti apēdam vairāk, nekā nepieciešams. Arī no oranžas krāsas produkta iepakojuma vai šķīvja, visticamāk, apēdīsiet vairāk.

Zila

Pozitīvā ietekme: inteliģence, komunikācija, uzticamība, efektivitāte, rāmums, loģika, miers, pārdomas.

Negatīvā ietekme: vēsums, atturība, emociju trūkums, nevēlēšanās draudzēties.

Zilā ir prāta krāsa un īpaši nomierinoša. Koši zila padara domas vieglas un skaidras. Gaišzila nomierina prātu un paaugstina koncentrēšanās spēju. Tā pazemina asinsspiedienu, palēnina sirdsdarbību un elpošanu, samazina muskuļu spriedzi, aizkavē emocionālas reakcijas. Taču zilas krāsas objekti var saistīties ar vēsumu, emociju un draudzības trūkumu.

Tomēr, par spīti tam, visā pasaulē tā ir iecienītākā un atzītākā krāsa un darbojas kā apetītes ierobežotāja.

Ēdot no zila šķīvja, tas nomierina, palīdz izbaudīt, rada lielāku patiku par ēdienu. Ņemot vērā to, ka šī nav dabīga ēdienu krāsa, uz zila šķīvja izceļas gandrīz visi. Šis faktors var palīdzēt ierobežot apetīti. Kontrasts starp šķīvja un ēdiena krāsu optiski rada izjūtu, ka porcija ir lielāka. Dabā zila krāsa nereti saistīta ar kaut ko indīgu (aizsargkrāsa). Iespējams, tāpēc zilas krāsas ēdiens var nešķist kārdinošs, pat ja garšo labi.

Rozā

Pozitīvā ietekme: miers, audzināšana, siltums, sievišķība, mīlestība, seksualitāte, izdzīvošana.

Negatīvā ietekme: aizture, emocionālā klaustrofobija, kastrācija, vājums.

Rozā kā sarkanās krāsas nokrāsa vairāk nomierina nekā stimulē, bet tā ir psiholoģiski spēcīga krāsa. Tā reprezentē sievišķību, izdzīvošanu, bagātina un fiziski nomierina. Ja šīs krāsas ir par daudz, tā fiziski novājina, samazina spēku/varenību.

Domājot par ēdienu, rozā krāsa asociējas ar jēlu gaļu, tāpēc apetīti nerosina. Ēdot no rozā šķīvjiem, tiks apēsts mazāks ēdiena daudzums, un to būs grūti izbaudīt pilnībā.

Brūna

Pozitīvā ietekme: nopietnība, siltums, daba, pasaule, paļāvība, nodrošinājums.

Negatīvā ietekme: smagums, humora un izsmalcinātības trūkums.

Brūno krāsu veido sarkanās un dzeltenās krāsas kombinācija, kas piesātināta ar procentuāli lielu melnās krāsas daļu. Ar melno krāsu tajā ienāk nopietnība, bet tā ir siltāka un maigāka.

Brūnas krāsas šķīvis un ēdiens tiek saistīti ar piedegušu, pārāk ilgi gatavotu un uzglabātu ēdienu. Šīs asociācijas nav pozitīvas un liek apēst mazāku porciju.

Balta

Pozitīvā ietekme: higiēna, sterilitāte, tīrība, nevainība, vienkāršība, efektivitāte, izsmalcinātība.

Negatīvā ietekme: aukstums, barjera, ierobežotība, noslēgtība.

Visbiežāk ēdam no baltiem šķīvjiem, bet, izrādās, tie var sagādāt vislielākās problēmas. Valensijas universitātē Spānijā izpētīts – ēdot no balta šķīvja, ēdiens šķiet par 7% saldāks, par 9% baudāmāks un par 13% aromātiskāks, un tas rosina apetīti. Balts ēdiens, īpaši uzkodas, tiek saistīts ar pārmērīgi lielu apēstā daudzumu.

Ēdot baltus ēdienus, neapzināti var rasties izjūta, ka baltais ir tīrs, tas vispār neeksistē vai arī tajā nav kaloriju. Balti ēdieni un šķīvji ir saistīti ar biežāku nekontrolētu ēstgribu. Ja šķīvja krāsa no ierasti tumšākas tiek nomainīta pret baltu, ēdiens šķiet mazāk baudāms, un tas savukārt izraisa neapmierinātību, vēlmi pēc papildporcijas vai papildu uzkodām.

Fragments no Alises Kindzules grāmatas “Ar uzturu uz tu”

Mūsu eksperte

Alise Kindzule, uztura speciāliste

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.