“Manī it kā mita divas Annas.” Kas ir bipolāri afektīvi traucējumi un kā tos atpazīt? 0
Par bipolāri afektīviem traucējumiem (BAT) runāts samērā bieži, tomēr ne visi ir informēti par šīs saslimšanas būtību. Nereti tā tiek jaukta ar šizofrēniju, reizēm – depresiju. Savukārt cilvēki, kuriem nākas sadzīvot ar BAT ikdienā, nereti atzīst, ka sastopas ar pretrunīgu sabiedrības attieksmi pret šo slimību. Daļa to ignorē, savukārt daļa – pārspīlē saslimšanas simptomus un apšauba cilvēka spēju iekļauties sabiedrībā.
Šādu situāciju piedzīvoja arī Anna (vārdi rakstā mainīti). Pēc augstskolas absolvēšanas un neilga studiju posma ārzemēs atgriezusies Latvijā, reiz tik centīgā skolniece, talantīgā studente un nu savas jomas speciāliste, topošā juriste, bija gatava gāzt kalnus, sasniedzot arvien jaunas virsotnes.
“Sākumā viss bija labi. Sāku strādāt advokātu birojā, kurā savulaik biju izgājusi arī praksi. Kolektīvā bijām vairāki jauniņie, kuri asistēja juristiem, un katrs apzinājās, ka no paša vien ir atkarīgs tas, cik veiksmīgs vai neveiksmīgs izvērtīsies pārbaudes laiks,” atminas Anna.
“Darba bija daudz. Diena sākās pirms deviņiem no rīta un parasti beidzās ap astoņiem vakarā. Ikdiena paskrēja nemanot – spriedzē par darba termiņiem, pienākumu apjomu, ar ko jātiek galā, savstarpējo konkurenci un arī to, cik daudz laika savai profesionālajai izaugsmei veltīt ārpus darba laika. Šķita, vienmēr taču var vairāk! Vajag vairāk!
Nemitīgais stress un pārslodze radīja veselības problēmas. Tad sāpēja kuņģis, tad streikoja mugura, tad atkal un atkal noķēru kādu vīrusu. Arī attiecības ar draugu un ģimenes locekļiem cieta – biju kļuvusi neiecietīga, nervoza, raudulīga. Ne mirkli nešaubījos, ka pie manām veselības problēmām un emocionālā stāvokļa ir vainojams darbs.”