Mandevillai jāatpūšas 0

“Nopirku skaisti ziedošu mandevillu. Gribētu to pārstādīt lielākā podā, tāpēc vēlos uzzināt ko vairāk: kāda zeme vajadzīga, kā pārstādīt, kā mēslot?” 
Rasma P. Jelgavas novadā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Mūžzaļās mandevillas aug ātri, pavisam jaunus (viengadīgus) augus var pārstādīt pat divas reizes gadā, cenšoties neizjaukt sakņu kamolu. Trīsgadīgus un vecākus augus pārstāda reti (reizi trijos četros gados), labi apsverot, vai tas ir nepieciešams. Vislabāk to darīt no marta līdz maija sākumam, bet pārvelt jaunā podā var arī vasaras vidū vai vēlu rudenī.

Vislabāk aug vieglas konsistences substrātā, kura sastāvā pārsvarā ir lapu zeme, vēl arī velēnu zeme, trūdzeme (labi sadalījies organiskais mēslojums) un nedaudz rupjas grants. Trūdzemi var aizstāt arī ar veikalos piedāvātajiem organiskajiem koncentrātiem, piemēram, ar sapropeli. Šie substrāta komponenti kopā veido viegli skābu (pH 6,5) vidi, kas tīk mandevillām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ja šiem tropu augiem visu gadu varētu nodrošināt pietiekami daudz siltuma un gaismas, tie ziedētu bez mitas. Taču pie mums telpās augošām mandevillām ziemas mēnešos gaismas ir par maz, tāpēc ir jāļauj atpūsties. Augus apgriež un nemēslo. Ja mandevilla iestādīta iepriekš minētajā substrātā, tā divus trīs mēnešus ļoti labi iztiks bez mēslošanas un garu, izstīdzējušu dzinumu veidošanās. Februārī, martā, kad dienas kļūst saulainākas, var atsākt auga mēslošanu. Viens no labākajiem mēslojumiem ir kristalons (NPK 18-18-18), kas viegli šķīst ūdenī (10 litros ūdens izšķīdina 1 ēdamkaroti ar nelielu kaudzīti, mēslo divas reizes nedēļā). 


Mandevilla ir vīteņaugs, daudzmetrīgajiem dzinumiem noteikti vajadzīgs stingrs balsts. Vēlu rudenī pēc noziedēšanas garos, vijīgos dzinumus daļēji apgriež, bet, ja vajadzīgs biezs, bagātīgi lapots zaru režģis, var neapgriezt. Ja telpā nav tik daudz vietas, mandevillu var audzēt arī kā krūmu ar daudziem zariem – dzinumus nogriež, neļaujot tiem stiepties garumā un vīties. Ziedi attīstās tikai uz jaunajiem dzinumiem. Krūmam būs mazāk ziedu nekā vīteņaugam, tomēr pietiekami, lai piesaistītu uzmanību.

Visu gadu mandevillas jāaudzē siltā un saulainā telpā, gaisa temperatūra noteikti nedrīkst būt zemāka par +15…+16 °C. Telpai jābūt labi vēdināmai, jo sasmacis, ļoti karsts, sauss gaiss izraisa pamatīgu lapu biršanu. Augs nomet lapas arī tad, ja to pārmērīgi laista. Arī uz paliktņa iztecējušais ūdens tur nedrīkst palikt dienām, jo apakšējās saknes slapjumā var sākt pūt. Laista tikai tad, kad augsnes virskārta podā vismaz divu pirkstu platumā ir sausa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.