Mandeles nav jāoperē par katru cenu 0
Operē tikai tad, ja biežas angīnas neizdodas novērst ar citām metodēm.
Ar angīnu jeb tonsilītu galvenokārt slimo bērni, kas šajā vecumā ir pieļaujami, taču, ja pieaugušais ar to sirgst biežāk nekā reizi piecos gados, tas liecina, ka mandeļu imunitāte nav pietiekami spēcīga, tās ir agresīvas pret saviem audiem un neatbilstoši reaģē uz mutē un rīklē mītošajiem mikrobiem. Gadās, ka mandelēs redzamas nopietnas izmaiņas, taču cilvēkam nekas nekait, savukārt citi saslimst pat vairākas reizes gadā, stāsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Linezers” ausu, kakla un deguna ārste Dace Snipe.
Tiem, kas bieži sirgst ar angīnu, mandeles ir blīvākas un to rieviņās sakrājas bāli dzeltenīgi korķi, ko veido no mandeļu virskārtas nolobījušās šūnas kopā ar ēdiena paliekām. Tie var izraisīt hronisku infekciju un sliktu elpu.
Mandeles nedrīkst bakstīt ar kociņu vai tējkaroti, kā cilvēki nereti dara, jo nevēlamie mikrobi var nokļūt asinīs, izraisot nopietnus sarežģījumus. Novērst korķu veidošanos var mēģināt ar radiofrekvences viļņu palīdzību, taču pārliecinošu rezultātu šai metodei nav.
Daktere Snipe iesaka skalot kaklu, lai to mitrinātu, mazinātu tūsku, uzlabotu pašsajūtu un nogalētu daļu baktēriju, taču profilaktiski, viņasprāt, šim pasākumam nav nozīmes.
Skalošanai ir noderīgs sālsūdens, uz glāzi ūdens ņemot tējkaroti sāls, hlorheksidīnu saturoši līdzekļi vai ūdenī atšķaidīta kliņģerīšu tinktūra. Var izmantot arī kaklā pūšamus aerosolus, kas veicinās gļotādas dzīšanu, taču tie nevar būt galvenais ār-stēšanas līdzeklis.
Lai bieži neslimotu ar angīnu, svarīgi norūdīties, lai stiprinātu organisma vispārējo imunitāti, bet pašas mandeles būs izturīgākas, ja regulāri ēdīsiet saldējumu. Var izmēģināt arī citas imunitāti spēcinošas metodes, piemēram, profilaksei lietot homeopātiskus līdzekļus – speciālus ārsta izrakstītus preparātus, kas veidoti no “sakaltētiem” mikrobiem. Var noderēt ehināciju saturoši vai citi imunitāti stiprinoši līdzekļi. Noteikti jāpotējas pret difteriju, kas ir specifisks angīnas veids.
Bērniem un jauniešiem mandeles var ārstēt ar vairākām metodēm. Tās var piesaldēt, atsevišķās vietās pieskaroties ar šķidrajā slāpeklī samērcētu uzgali. Savukārt, veicot piededzināšanu ar elektrību, orgānā radīsies viegls apdegums. Līdzīgi notiek radiofrekvences procedūra, vienīgi to izdara ar modernāku aparātu, tādējādi mazāk bojājot audus. Procedūras ir viegli panesamas un nav sāpīgas, jo mandelēs nav nervu. Pēc tam gan apmēram nedēļu kaklā būs nepatīkama sajūta. Apmēram puse angīnas slimnieku pēc vienas vai vairākām procedūrām vairs ar angīnu neslimo.
Operāciju veic tikai tad, ja nekas cits nav palīdzējis. “Mandeļu zaudēšana pieaugušam cilvēkam nav liela nelaime, jo tās savas imunitātes uzrauga funkcijas veic tikai līdz 35 – 40 gadu vecumam. Organisma aizsargspējas pēc operācijas nezudīs, jo limfātiskie audi, kas atrodas uz rīkles mugurējās sienas, turpinās darboties. Toties angīna vairs problēmas nesagādās. Tas, ka cilvēki, kuriem izoperētas mandeles, biežāk slimo ar bronhītu, ir tikai mīts. Pētījumi un novērojumi to nav apliecinājuši,” teic daktere Snipe.
Padoms
No mandelēm vajadzētu šķirties, ja:
ar angīnu slimo 3 – 5 reizes gadā;
slimošana rada sarežģījumus, piemēram, kaklā veidojas sastrutojums;
ir sirds, nieru, locītavu slimības, jo infekcijas perēkļa dēļ tās norit agresīvāk.