Mandātu komisija varēs uzņemties iniciatīvu 0
Deputāti gatavo Saeimas Kārtības ruļļa grozījumus, lai Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai dotu tiesības pašai ierosināt ētikas kodeksa pārkāpuma lietas.
Pašreizējā kārtība nosaka, ka Mandātu komisija ētikas kodeksa pārkāpumus izskata tad, ja par to saņemts rakstveida iesniegums. Ar šādu iesniegumu komisijā drīkst vērsties ne vien deputāti, bet arī citas personas, kuras aizskārusi kāda tautas kalpa rīcība. Jaunie grozījumi ļaus komisijai pašai pēc savas iniciatīvas ierosināt pārbaudes, ja ir publiski zināms par kāda deputāta šaubīgu rīcību, bet neviens nav rakstiskā iesniegumā lūdzis to izvērtēt. Likumprojekta autori prognozē, ka grozījumi ļaus labāk sasniegt ētikas kodeksa mērķi – iedibināt augstus uzvedības standartus un vairot sabiedrības uzticēšanos Saeimai.
Komisijas vadītājs Vitālijs Orlovs (“Saskaņa”) šādu grozījumu nepieciešamību pamatoja ar piemēriem no dzīves, kad plašsaziņas līdzekļi jau vēstījuši par deputāta Dzintara Zaķa (“Vienotība”) balsu pirkšanas skandālu vai Artusa Kaimiņa (Latvijas Reģionu apvienība) ālēšanos Vecrīgas kafejnīcā, bet komisija nav varējusi rīkoties. “Tolaik žurnālisti man zvanīja un jautāja, kad mēs skatīsim Zaķa vai Kaimiņa lietu? Biju spiests atbildēt, ka to varēsim darīt tikai tad, kad saņemsim attiecīgu iesniegumu. Bet iesniegumu neviens neraksta. Iznāk, ka sabiedrība ir uztraukta, visi saprotam, ka ētikas kodekss ir pārkāpts, bet komisija neko nevar darīt. Tādēļ šajos gadījumos pats rakstīju iesniegumu, bet tad vainīgie varēja atrunāties, ka Orlovs ar viņiem mēģina politiski izrēķināties. Turpmāk tas būs komisijas kopīgs lēmums un šāda atruna vairs nederēs,” skaidroja Orlovs. Komisijas deputāti vienprātīgi atbalstīja rosinājumu grozīt Saeimas kārtības rulli.
Uz šo un citām nepilnībām Saeimai savās rekomendācijās norādījusi arī Eiropas Padomes Starpvalstu pretkorupcijas grupa (GRECO), aicinot Latvijas deputātus pārskatīt un atjaunot ētikas kodeksu, papildinot to ar praktiskiem pasākumiem. GRECO arī iesaka papildināt kodeksu ar praktiskiem pasākumiem, lai sniegtu vadlīnijas un ieteikumus deputātiem par ētiku un korupcijas novēršanu.
Šī sasaukuma laikā Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisijai nav trūcis darba, izskatot deputātu likuma vai ētikas pārkāpumus. Vakar tā pēc Valsts ieņēmumu dienesta lūguma sprieda par deputātes Silvijas Šimfas (NSL) rīcību, sniedzot nepilnīgas ziņas amatpersonas deklarācijā, bet gala lēmumu vēl nepieņēma. Pirms tam komisijai divreiz nācies vērtēt Artusa Kaimiņa (LRA) pārkāpumus (par ālēšanos kafejnīcā un konfliktu ar fotogrāfu Kasparu Ūdri). Tāpat vērtēta Ojāra Ērika Kalniņa (“Vienotība”) rīcība, Tibetas trimdas valdību pielīdzinot Doņeckas “separātistiem”, Veiko Spolīša (“Vienotība”) braukšana dzērumā, Jāņa Ādamsona (“Saskaņa”) izteikumi intervijā Krievijas televīzijai, Riharda Eigima (ZZS) lēmums pieņemt par palīdzi meitu un Ringolda Baloža (NSL) rīcība, liedzot deputātam Kaimiņam izteikties Zolitūdes parlamentārās izmeklēšanas sēdē.