ASV lobista notiesāšana uzmundrina Ukrainas pretkorupcijas aktīvistus 0
Pola Manaforta, bijušā Ukrainas prezidenta Viktora Janukoviča padomnieka un ASV prezidenta Donalda Trampa bijušā kampaņas vadītāja, prāva ASV izraisījusi lielu interesi Ukrainā. Manaforts jau atzīts par vainīgu naudas atmazgāšanā un nelikumīgā lobista darbībā ārvalstu labā, par ko draud vismaz septiņu gadu ieslodzījums.
Visas pret viņu izvirzītās apsūdzības vēl nav izskatītas, tāpēc Manaforts, lai mazinātu sodu, atzinis par labāku atzīt savu vainu un sadarboties ar īpašā prokurora Roberta Millera izmeklētāju grupu, kas pēta Krievijas iejaukšanos ASV prezidenta vēlēšanās 2016. gadā. Manaforta tiesas prāva liecina, ka arī ietekmīga persona nestāv pāri likumam.
Janukoviča atbalstītāji joprojām amatos
Ukrainā, kur korupcija joprojām ir plaši izplatīta, maz ir to, kas sagaida, ka tiesa būs taisnīga un vainīgie saņems pelnīto sodu. Tāpēc ziņa par Manaforta atzīšanu par vainīgu ASV tiesā par likumpārkāpumiem laikā, kad viņš darbojās kā politiskais lobists Ukrainas eksprezidenta Janukoviča administrācijā, daļā Ukrainas sabiedrības uzņemta ar sajūsmu, atzīmē izdevums “Foreign Policy”. Tiesā izskatītie dokumenti liecina, ka Manaforts saņēmis vairāk nekā 60 miljonus dolāru par lobista darbu Janukoviča un viņa sabiedroto labā un no 2006. līdz 2016. gadam atmazgājis naudu caur desmitiem ASV un citu valstu firmu un banku.
Lietā ir dokumenti, kas apliecina viņa saistību ar negatīvas informācijas izplatīšanu par bijušo Ukrainas premjerministri Jūliju Timošenko, kas Janukoviča valdīšanas laikā tika ieslodzīta par amata pilnvaru pārkāpšanu. Pirms kļūt par Trampa kampaņas vadītāju, Manaforts bija kļuvis labi pazīstams lobistu aprindās kā “lietu kārtotājs Janukoviča galmā”, atzīmē ASV mediji. Pēc 2004. gada oranžās revolūcijas, kad protestētāji panāca Janukoviča uzvaras anulēšanu un jaunu prezidenta vēlēšanu rīkošanu, Manaforts darbojās, lai uzlabotu Janukoviča un viņa partijas tēlu.
2010. gada vēlēšanās uzvarēja Janukovičs, dāsni atlīdzinot par Manaforta palīdzību. Lai gan Janukovičs pēc Maidana revolūcijas 2014. gadā aizbēga uz Krieviju, daudzi viņa atbalstītāji un politiskie partneri ir saglabājuši amatus.
Ukrainas prokuratūra mēģina aktivizēties
Pagājuši gandrīz 30 gadi, kopš Ukraina ir neatkarīga valsts, un vairāk nekā četri gadi kopš Maidana revolūcijas, taču Ukraina joprojām stieg korupcijas purvā. Pat pretkorupcijas biroja prokurori ir pieķerti amata pilnvaru pārkāpšanā personiskas iedzīvošanās interesēs. Ukraina ir 130. vietā organizācijas “Transparency International” korupcijas uztveres indeksa tabulā līdzās Gambijai, Irānai, Mjanmai un Sjerraleonei.
“Mēs esam pozitīvi pārsteigti, cik ātri var spriest tiesu. Mēs uzskatām Manaforta lietu kā paraugu, kam jāseko Ukrainas tiesībsargāšanas un tieslietu iestādēm,” paziņojusi Ukrainas Pretkorupcijas centra izpilddirektore Darja Kaleņuka. “Mēs gaidījām Janukoviča tiesāšanu gadiem, bet tā nenotika. Tagad mēs redzam, ka tiesa var notikt objektīvi un ātri pret ļoti ietekmīgām personām,” viņa teica intervijā “FP”.
Analītiķi atzīmē, ka Manaforta notiesāšana ASV ir uzmundrinājusi Ukrainas pretkorupcijas aktīvistus un likusi nervozēt Ukrainas oligarhiem un viņu algotajiem polittehnologiem. “Lai gan mēs neesam spējuši tikt galā ar politisko korupciju pašmājās, sāktā izmeklēšana dod stimulu padarīt politiku kaut nedaudz tīrāku,” uzskata Ukrainas politologs Mihails Minakovs.
Ukrainas ģenerālprokurors Jurijs Lucenko ir paziņojis par izmeklēšanas sākšanu pret Janukoviča administrācijas vairākām bijušajām amatpersonām, kam bija biznesa darījumi ar Manafortu. Viņam bija plaši kontakti Ukrainas oligarhu un politiķu aprindās. Viņa klientu vidū bija Serhijs Lovočkins, Rinats Ahmetovs, Sergejs Tigipko, Viktors Pinčuks, Andrijs Kļujevs un citi, kas samaksāja Manafortam par konsultācijām 65,9 miljonus dolāru, liecina izmeklēšanas dokumenti. “Manaforta prāva ilga tikai trīs nedēļas, bet Ukrainā četru gadu laikā nav neviena notiesājoša sprieduma,” secina bijušais tiesnesis Mihailo Žemakovs, kurš tagad vada Tieslietu fondu, kas aicina veikt reformu tieslietu jomā.
Sabiedriskās domas aptauja liecina, ka tikai astoņi procenti ukraiņu pozitīvi vērtē tiesu un prokuratūras darbību. Pretkorupcijas aktīvisti uzskata, ka jānomaina ģenerālprokurors un virkne citu amatpersonu, lai korumpantu lietas tiktu izskatītas ātrāk, un iesaka sadarbību ar ASV izmeklētājiem.