Foto: Karīna Miezāja

“Manā īpašumā aug ozols. Kādudien ieraugu, ka pie tā piestiprināta dižkoka ozollapiņas zīme” – ko tas tagad nozīmē? 0

Manā īpašumā aug ozols. Kādudien ieraugu, ka pie tā piestiprināta ozollapiņas zīme. Saprotu, ka tas ir aizsargājams koks. Vai nevajadzēja mani par to informēt? Cik lielā attālumā no koka drīkstu kaut ko darīt? Jautā Ņina L.

Reklāma
Reklāma

Tiek sūtīta vēstule

“Viņš kliedza no sāpēm!” Madonā par īpašuma izkrāpšanu no seniora un viņa nobadināšanu aizdomās tiek turēta sociālā dienesta darbiniece
Kokteilis
4 zodiaka zīmes, kuras visbiežāk salauž partneru sirdis 3
Vērsis – “Lexus”, Lauva – “Lamborghini”: kurš auto ir piemērots jūsu Zodiaka zīmei 10
Lasīt citas ziņas

Dabas aizsardzības pārvaldē (DAP) skaidro – ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts ziņot par ievērojamiem kokiem, ko ikdienā redz, aizpildot tiešsaistes anketu vietnē: www.daba.gov.lv, sadaļā Aktualitātes > Sabiedrības līdzdalība > Pieteikt dižkoku. Šie dati nonāk DAP, kuras valsts vides inspektori vēlreiz apseko koku un, ja tā apkārtmērs vai augstums atbilst sugas dižkoka apkārtmēram, reģistrē to kā dižkoku. Kokam tiek piestiprināta atpazīstamības zīme – balta ozollapa uz zaļa fona, tas tiek reģistrēts dabas datu pārvaldības sistēmā Ozols, un par to rakstveidā tiek informēts zemes īpašnieks, izsūtot vēstuli uz viņa deklarēto adresi.

Gadās, kad cilvēks nav saņēmis šo informatīvo vēstuli, jo deklarētajā adresē nav pastkastītes, tā netiek pārbaudīta vai persona tajā faktiski nemitinās, vēstule ir noklīdusi, kādas kļūdas pēc šāda vēstule nemaz nav izsūtīta u.tml.

Mēdz uzlikt nesankcionēti

CITI ŠOBRĪD LASA

Tajā pašā laikā novēroti gadījumi, kad dižkoku atpazīšanas zīmi bez DAP informēšanas pie pašvaldības nozīmes kokiem izvieto Rīgas pašvaldība un nereti arī arboristi.

Šādos gadījumos par šo zīmju izvietošanu un saziņu ar īpašniekiem DAP nav atbildīga.

DAP aicina jautājuma autoru sazināties par konkrēto koku, aprakstot situāciju vēstulē, kurā jānorāda īpašuma adrese un kontaktinformācija, nosūtot to uz e-pastu: [email protected] vai pa pastu: Baznīcas iela 7, Sigulda LV-2150.

Zemes īpašnieks ir atbildīgs par dabas vērtībām savā īpašumā, to skaitā dižkokiem. Dižkokam ir aizsargājama koka statuss neatkarīgi no tā, vai tam ir vai nav uzstādīta plāksnīte ar ozollapas attēlu.

Nereti cilvēki norauj vai dabas stihijās zūd dižkoku zīmes, līdz ar to nevar paļauties tikai uz tām. Tāpēc DAP vēlreiz mudina zemes īpašnieku apsekot savu teritoriju un pārmērīt dižos kokus, jo dižkoku aizsardzība ir viņu atbildība, ko nosaka likumdošana.

Kas jāievēro

Ja īpašumā ir dižkoks, zemes īpašniekam jāņem vērā, ka dižkoks un tā tuvākā apkārtne ir īpaši aizsargājama dabas teritorija – aizsargājams ne tikai pats koks, bet arī teritorija zem koka vainaga un vēl 10 metru josla ap to.

Dižkoku aizsardzību un apsaimniekošanu regulē Ministru kabineta noteikumi nr. 264 Īpaši aizsargājamo dabas teritoriju vispārējie aizsardzības un izmantošanas noteikumi.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, aizliegta dažādu priekšmetu (siena zārdu, malkas, būvmateriālu) novietošana pie dižkokiem, lai tos neaizsegtu un netraucētu to dabiskajai attīstībai. Aizliegts mainīt vides apstākļus, ūdens režīmu un dižkoka barošanās režīmu. Aizsargājama arī zemes virskārta vismaz 10 metru rādiusā ap koka zaru vainaga projekciju.

Tas nozīmē, ka šādā attālumā no dižkokiem nedrīkst lauksaimnieciski apstrādāt zemi, izmantot ķimikālijas, augu aizsardzības līdzekļus, bojāt koka sakņu sistēmu, mazināt tā estētisko, ekoloģisko vai kultūrvēsturisko vērtību.

Aizsargjoslā ap dižkoku aizliegts iegūt derīgos izrakteņus un ierīkot jaunus infrastruktūras objektus (ja aizsargājamais koks atrodas pilsētā vai apdzīvotā vietā, tiek pieļauta infrastruktūras vai inženierkomunikāciju izbūve vai atjaunošana, kā arī ēku rekonstrukcija, taču tikai ar saskaņojamu). Nav ļauts bojāt dabisko zemsedzi dižkoka aizsargjoslā, kā arī kurināt ugunskurus ārpus speciāli ierīkotām vietām.

Zemes īpašnieka un/vai lietotāja pienākums ir nodrošināt, lai tiktu ievēroti aizsargājamās teritorijas aizsardzības un izmantošanas noteikumi, kā arī jāziņo DAP par esošajām vai iespējamām izmaiņām dabas objektos.

Aizsargājamā koka nociršana (novākšana) pieļaujama tikai gadījumos, ja tas kļuvis bīstams un nav citu iespēju novērst tā apdraudējumu, piemēram, apzāģēt zarus, izveidot atbalstus, kā arī ir saņemta DAP rakstiska atļauja. Ja nepieciešams izzāģēt nokaltušos zarus vai paredzēti kādi citi kopšanas pasākumi, tas jādara sertificētiem kokkopjiem jeb arboristiem – neprasmīgi rīkojoties, dižkoks var tikt bojāts.

Lai mazinātu iespējamo apdraudējumu un zaudējumus pastiprināta vēja gadījumā, DAP aicina laikus parūpēties par savas teritorijas drošību – novērtēt ne tikai dižkoku, bet arī citu koku stāvokli.

Zini!

Zonu 10 metru rādiusā ap koka vainagu atstāj neskartu. Platību ap dižkoku nopļaut un attīrīt no krūmiem nav liegts un pat ir vēlams, lai koks netiek nomākts un apēnots.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.