Foto: Shidlovski/SHUTTERSTOCK

“Man olnīcā atklāja palielu cistu!” Ārsts skaidro, kuros gadījumos nepieciešama operācija 0

“Veicot ginekoloģisko ultrasonogrāfiju, man olnīcā atklāja palielu cistu. Kāpēc tās rodas? Vai tās noteikti jāizoperē, ja plānoju grūtniecību?” jautā lasītāja Anda no Alūksnes novada.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Olnīcu cista ir viena no biežākajām ginekoloģiskajām problēmām. Tās iedala vienkāršās jeb funkcionālās (folikulārās) cistās un īstās jeb nepārejošās (teratomas) olnīcu cistās.

Funkcionālās cistas saistītas ar olnīcu darbību menstruālā cikla laikā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ik pēc 28–30 dienām olnīcās notiek izmaiņas – šajā laikā olnīcas izdala dzimumhormonus. 8.–10. menstruālā cikla dienā olnīcā parādās dominējošais folikuls – ar šķidrumu pildīts pūslītis, kurā atrodas olšūna. Cikla 14. dienā sasniedzis ap 2,5 cm diametru, tas pārplīst, atbrīvojot olšūnu.

Pēc tam folikula vietā rodas asinsizplūdums, kas divu nedēļu laikā uzsūcas un pazūd. Dažādu iemeslu dēļ folikulu augšanas, pārplīšanas un uzsūkšanās procesā var rasties traucējumi. Par to, ka olnīcā ir cista, var liecināt sāpes vēdera lejasdaļā vai menstruālā cikla traucējumi, taču parasti tās neliek par sevi manīt, un to klātbūtne atklājas tikai izmeklēšanas laikā.

Foto: Shutterstock

“Veicot ultrasonogrāfisko izmeklēšanu, ļoti precīzi var pateikt, vai attēlā redzama funkcionālā cista, kas 6–8 nedēļās izzudīs, vai nepārejošā cista, ko, iespējams, vajadzēs izoperēt. Ja atklātā cista ir lielāka par 5 cm, pēc diviem trim mēnešiem jāveic atkārtota izmeklēšana,” uzsver ginekoloģe, dzemdību speciāliste Dace Matule.

Gados jaunām sievietēm parasti atklāj vienkāršās jeb funkcionālās cistas, bet gados vecākām – endometriomas vai embrionālo šūnu jeb dermatoīdu cistas.

Nepārejošās olnīcu cistas nepazūd pašas no sevis, tās var palielināties, izraisīt sāpes vai sagriezties – par to liecina asas sāpes vēdera lejasdaļā, arī izraisīt neauglību un ļoti retos gadījumos (līdz 0,5%) pārveidoties par ļaundabīgu cistu. To, vai cista jāoperē vai jānovēro, nosaka ginekologs.

Mūsdienās cistas operē ar laparoskopisko metodi. Tā ir saudzējoša operācija, kuras laikā cistas tiek izlobītas, saglabājot olnīcas audus, un pēc operācijas olnīca turpina normāli darboties.

Ja sievietei izoperēta endometriozā cista, reizēm var būt nepieciešama hormonterapija. Cistas operācija arī nav iemesls, lai atteiktos no grūtniecības, tomēr Dace Matule iesaka nogaidīt aptuveni trīs mēnešus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.