Foto: Freepik

Man mājās ir suns – pretparazītu zāles jālieto divreiz gadā vai profilaktiski? 2

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

“Esmu dzirdējusi divus dažādus uzskatus – ka pretparazītu zāles jādzer vismaz vienu vai divas reizes gadā, īpaši, ja mājās ir mājdzīvnieki, otrs uzskats – tas nav nepieciešams, ja parazīti nav konstatēti. Kā rīkoties?” jautā Mārīte no Jelgavas.

Ilvas Gailumas ģimenes ārsta prakses ģimenes ārste Ilva Gailuma stāsta, ka veselam cilvēkam medikamentus, šajā gadījumā pretparazītu zāles, profilaksei lietot neiesaka. “Katram medikamentam var būt blaknes. Pasaules Veselības organizācija iesaka profilaktiski šāda veida medikamentus lietot tikai tajās valstīs, kurās ir problēmas ar higiēnu. Latvija nav starp šīm valstīm, pie mums ir labi attīstītas sanitāri higiēniskās normas,” skaidro ārste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izņēmuma gadījums, kad šīs zāles vajadzētu lietot profilaksei, –  ja kādam no mājiniekiem konstatēti spalīši, viņa piebilst. “Ar spalīšiem var viegli inficēties, jo biežāk tos konstatē tieši maziem bērniem, kuri vēl nav apguvuši higiēnas normas, tāpēc profilakses medikamentu kurss nepieciešamas visiem ģimenes locekļiem.

Ja spalīši konstatēti bērnam, kurš apmeklē bērnudārzu, par to būtu jāziņo bērnudārza darbiniekiem. Šādos gadījumos pretparazītu medikamentu kurss būtu jāizdzer visas grupiņas bērniem.”

Inficēšanās pazīmes

Vienkāršākā pazīme – parazīts redzams vēdera izejā. Tomēr ne vienmēr tā ir. Piemēram, spalīšiem, ar ko parasti inficējas tieši bērni, raksturīgas sūdzības, ka anālās atveres rajonā ir nieze, dedzinoša sajūta. Bērns ir nemierīgs, naktīs slikti guļ.

Var būt nespecifiski simptomi, kas raksturīgi arī citām slimībām, piemēram, nogurums, miegainība, galvassāpes, reiboņi, vēdera sāpes un pūšanās, vemšana, caureja, slikta apetīte, svara zudums, dažādi izsitumi, alerģiskas reakcijas, klepus.

Ja ir dažādas nespecifiskas sūdzības, noteikti jāvēršas pie ārsta. Ja būs aizdomas par parazītiem, tiks nozīmētas nepieciešamās analīzes un pēcāk attiecīga ārstēšana.

Kā izvairīties no parazītiem

Lai izvairītos no inficēšanās ar parazītiem, jāievēro higiēnas normas, piemēram, pirms ēšanas, pēc dzīvnieku glaudīšanas rūpīgi jānomazgā rokas, kārtīgi jāmazgā dārzeņi un augļi. Ja ir mājdzīvnieki, tie regulāri jāattārpo, nevis pašiem profilaksei jādzer pretparazītu zāles.

Tautas līdzekļi

Nereti internetā cilvēki dalās ar padomiem, kā no parazītiem var atbrīvoties vai izvairīties ar tautas metodēm, piemēram, ēdot ķirbju sēklas vai daudz ķiploku. Ilva Gailuma pauž, ka šādas metodes tomēr nav tās drošākās. “Ir zināmi augi, kas varētu palīdzēt atbrīvoties no parazītiem.

Reklāma
Reklāma

Ja nu kādam zināmas jau gadiem pārbaudītas efektīvas vecmāmiņu metodes, tās varētu izmantot. Taču neieteiktu eksperimentēt ar savu veselību, paļaujoties uz interneta vai paziņu padomiem.

Medikamentu iedarbība ir pārbaudīta, un šāda ārstēšana būs visdrošākā. Ja tautas līdzekļi tik labi darbotos, problēmu ar parazītiem nemaz nebūtu.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.