Man, lūdzu, izdrukājiet picu! Ēdiens no printera ir pilnīgi nopietna iecere 0
Ar 3D printeriem izgudrotāji spēlējas jau pārdesmit gadus. Apģērbs, apavi, rotas, mēbeles, rotaļlietas, mūzikas instrumenti, slavenu skulptūru reprodukcijas, dažādu ierīču rezerves daļas un daudz kas cits ir jau ierasta lieta. Citi iet vēl tālāk iecerēs izmantot printerus. Piemēram, ķīniešu celtnieki paziņojuši, ka drīzā nākotnē varēs “nokopēt” veselas pilsētas.
Visā 3D printeru attīstības procesā izstrādātāji apspriež jautājumu par pārtikas drukāšanu. Par šādu printeru izmantošanu mājas apstākļos vēl netiek runāts, taču nelielas kafejnīcas un ēdnīcas, kas iegādāsies šādus aparātus, varēs ieekonomēt vienu vai divus šefpavārus, ievērojami paātrinot ēdiena pasniegšanas laiku.
Izdrukāts ēdiens
Automatizācija paver milzīgas iespējas pārtikas rūpniecībai. Bet printeri, kas strādā tieši ar pārtikas izstrādājumiem, tālu ārpus laboratorijas robežām vēl neiet. Galvenās grūtības sagādā ierobežots materiālu kopums, ar kuru ierīce var strādāt.
Pagaidām pēdējais vārds 3D ēdienu drukāšanā pieder uzņēmuma “Natural Machines” komandai, kas izstrādāja Foodini – mašīnu, kas izdrukā jebkādus materiālus. Praksē tas darbojas šādi: piemēram, lai izveidotu picu, tu ielej šļircēs mīklu un tomātu mērci. Mašīna saskaņā ar iepriekš iestatītu programmu izsniedz pamatni, pēc tam pārlej mērci, bet patstāvīgi tev ir jāuzklāj salami un sarīvēts siers.
Tev arī vajadzēs cept picu, jo printeris “nezina”, kā apvienot drukāšanu un termisko apstrādi. Bet tas mācās.
Foodini priekšrocība ir tā, ka ierīce paver neierobežotas iespējas iztēlei. Piemēram, aparāts meistarīgi materializē jebkuras sarežģītības elementus no šokolādes. Tas var izdrukāt maltās gaļas kotletes kubiņos vai bērnu brokoļu biezputru simpātiska rāpuļa veidā.
Kamēr zinātnieki uzlabo pārtikas produktu printeri, pateicoties 3D drukāšanas attīstībai, pārtikas produktu tirgus jau ir papildināts ar produktiem, kas paredzēti lietošanai. Paskaties!
3D produkti kulinārijā
Konditorejas izstrādātāja no Ukrainas Dināra Krasko, izmantojot dizaina programmu palīdzību, uz 3D printera izdrukā kūku silikona formas. Unikālie deserti vairāk līdzinās futūristiskas mākslas darbiem nekā pārtikai.