Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto – Timurs Subhankulovs

“Man kā 9.klases audzinātājam šis fascinē.” Kāpēc vecākiem jāiesniedz iesniegums, piekrītot, ka bērns kārtos centralizētos eksāmenus? Situāciju skaidro VISC 2

Sociālo mediju platformā “X” vīrietis vārdā Ernests vērsis uzmanību nepieciešamībai pamatskolas izglītības iestādē iesniegt fiziski parakstītu iesniegumu par to, ka vecāks piekrīt, ka skolēns kārtos 9. klases valsts centralizētos pārbaudes darbus.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Viņš raksta: “Bērns atnesa iesniegumu, kurā man kā bērna vecākam bija rakstiski jāpiekrīt ka bērns kārtos 9.klases centralizētos pārbaudes darbus. Atkārtošu: rakstiski jāpiekrīt, ka 9.klasē raksta centralizēto eksāmenu! Nezinu, skola vai @IZM_gov_lv, bet šis ir birokrātijas absurda kalngals.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Arī zem Ernesta ieraksta vairāki cilvēki pauduši sašutumu par noteikto kārtību.

Lai noskaidrotu, kāpēc vecākiem ir jāiesniedz fiziski parakstīts iesniegums, ka bērns kārtos 9. klases valsts centralizētos eksāmenus, un vai šo procesu nav iespējams digitalizēt, LA.LV sazinājās ar Valsts izglītības satura centra (VISC) komunikācijas nodaļas vadītāju Janu Veinbergu, kura skaidroja procesa kārtību.

Iesniegums jāiesniedz, “piesakoties” centralizētajiem eksāmeniem, nevis “piekrītot” tiem

“Kārtību, kādā skola veido saziņu ar skolēniem un vecākiem, nosaka skola. Ņemot vērā, ka valstī pārsvarā šobrīd jau tiek izmantots elektroniskais paraksts un elektroniski parakstīti iesniegumi, arī šajā gadījumā noteikti iespējams iesniegt elektroniski parakstītu iesniegumu. Turklāt iesniegums jāiesniedz, “piesakoties” centralizētajiem eksāmeniem, nevis “piekrītot” tiem. Aicinām šo jautājumu pārrunāt ar izglītības iestādes vadību.

Visi skolēni, kuri kārtos centralizētos eksāmenus, līdz 15. decembrim jāpiesaka Valsts pārbaudījumu informācijas sistēmā konkrētā eksāmena kārtošanai. Šobrīd Ministru kabineta noteikumos Nr. 398 “Noteikumi par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību” noteikts, ka izglītības iestāde piesaka skolēnus vispārējās pamatizglītības eksāmeniem, pamatojoties uz 9. klases skolēna vai viņa likumiskā pārstāvja iesniegumu, kurā norādīti eksāmeni, kurus skolēns kārtos.

Reklāma
Reklāma

Pieteikšanās eksāmeniem ar skolēnu vai vecāku iesniegumu primāri tika veidota, lai skolēni un vecāki būtu informēti par eksāmenu norisi un apzinātos savu atbildību šajā procesā, kas nepieciešams, lai skolēns iegūtu izglītības dokumentu. Tātad – tas vienlaikus ir rīkojums skolai ievadīt datus, atbildības uzņemšanās un informētība par to, ka tiks kārtoti eksāmeni, kādi un kad tiks kārtoti, tostarp, kāds svešvalodas eksāmens tiks kārtots.”

Nākamajā mācību gadā kārtība tiks mainīta

Kā norāda Veinberga, nākamajā mācību gadā iesniegums būs jāiesniedz vien tad, ja skolēns centralizētos eksāmenus nekārtos: “Ņemot vērā, ka šobrīd ir iespējami dažādi citi saziņas veidi starp skolu, skolēniem un vecākiem, piemēram, skolvadības sistēmas, ir sagatavoti grozījumi Ministru kabineta noteikumos par centralizēto eksāmenu saturu un norises kārtību. Paredzēts, ka iesniegums būs jāiesniedz tikai gadījumos, ja skolēns centralizētos eksāmenus nekārtos. Ņemot vērā, ka pieteikšanās centralizētajiem eksāmeniem notiek līdz 15. decembrim, uz šo gadu grozījumi vēl neattieksies, jo tie vēl jāapstiprina Ministru kabinetā. Līdz ar to jaunā kārtība būs spēkā no nākamā mācību gada.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.