
“Man iekšā dzemde un olvadi jau bija sākuši pūt!” Sieviete stāsta, kā 5 gadus cenšas panākt taisnību par ārstu nolaidību Ogres slimnīcā 43
Sievietei ārstu nolaidības rezultātā pēc dzemdībām tika nodarītas neatgriezeniskas sekas veselībai, kas pēcāk izvērtās nepilnu piecu gadu cīņā par taisnību. Pēc atteikuma izmaksāt kompensāciju no Ārstniecības riska fonda sieviete vērsās tiesā. Rezultātā lietā tika panākts izlīgums un sieviete saņēma kompensāciju vairāku tūkstošu eiro apmērā.
“Dzemde un olvadi jau bija sākuši pūt”
Pirms nepilniem pieciem gadiem februārī Ogres rajona slimnīcā ar ķeizargrieziena palīdzību pasaulē nāca sievietes meitiņa. Pēc dzemdībām sieviete jutusies nevesela, veiktas analīzes un uzsākta antibiotiku terapija. Pēc nedēļas veselības stāvoklis it kā uzlabojies un sieviete varēja doties mājās, tomēr pēc divām dienām atkal tika stacionēta. Atklājās, ka sievietei vēdera dobumā ir izveidojies abscess jeb uzkrājušās strutas norobežotā, noslēgtā audu dobumā.
Kopumā sieviete īsā laika periodā Ogres slimnīcā pārcieta četras operācijas. Tomēr marta vidū atkal nācās saukt neatliekamo palīdzību un sieviete nogādāta Gaiļezera slimnīcā, jo Ogres slimnīca bija pārslogota ar Covid-19 pacientiem. Tajā pašā naktī, kad sieviete tika ievesta slimnīcā, ārsti veica operāciju, jo bija skaidrs, ka zarnās ir izveidojušies saaugumi. Nākamajā dienā ārstu konsīlijs konstatējis, ka strutas vēderā radušās no dzemdes un tā ir jāizņem.
“Man izņēma dzemdi, izņēma olvadus, jo konstatēja, ka tas viss jau tajā laikā, kamēr es domāju, ka es ārstējos Ogres slimnīcā un mājās, ka es ārstējos un ka kļūst labāk, īstenībā ir tieši otrādi: man iekšā dzemde un olvadi jau bija sākuši pūt. Kā ārsti izteicās, es esmu divkārt dzimusi laimes krekliņā. Vismaz divas reizes šim visam varēja būt letāls iznākums, un faktiski pēc Gaiļezera, tieši ārstu mudināta, es uzrakstīju iesniegumu Ārstniecības riska fondam.
Tieši ārsti jau arī teica, ka tā nevar būt, ka tā ir slikta ārstniecības prakse, jā, ka tā ir ārstu kļūda,” stāstīja sieviete.
Ārstu komisija pārkāpumus nesaskata
Sieviete sacīja, ka ciešanas – gan fiziskas, gan emocionālas – ir bijušas vārdos neaprakstāmas, – divus mēnešus viņa nespēja parūpēties par savu meitiņu, jo nemitīgi ārstējās pati.
Kad iesniedza Ārstniecības riska fondam iesniegumu, sieviete cerēja, ka ar to arī lieta būs atrisināta, taču tika saņemts atteikums, jo ārstu komisija neesot saskatījusi jebkādus pārkāpumus.
Cīņa par taisnību risinājās nepilnus piecus gadus, un šo gadu laikā tika iesaistīts gan advokāts, gan notika divas tiesas.
Pēc atteikumu saņemšanas sieviete sākusi domāt, ka varbūt pati ir vainīga pie visa notikušā, nav pietiekami sadarbojusies ar ārstiem. Tomēr otrās tiesas laikā tika nozīmēta atsevišķa neatkarīga medicīniskā komisija, kur šajā reizē piedalījās arī ginekoloģe un ķirurgs.
Panāk izlīgumu un izmaksā kompensāciju
Tiesas laikā notika arī iespējamo vainīgo ārstu iztaujāšana. Izmeklēšanas laikā secināts, ka sievietei ir piemērota nepareiza antibakteriālā terapija, kā arī tas, ka ārstējošie ārsti tolaik varēja rīkoties citādāk, lai veselībai iegūtās sekas nebūtu tik smagas.
Iespējams, varēja saglabāt arī sievietes reproduktīvo funkciju. Konstatēts, ka pirmās tiesas laikā lieta nemaz nav skatīta no ginekoloģiskās perspektīvas. Tiesnesis esot lūdzis aizstāvībai komentēt šo medicīniskās komisijas atklāto faktu.
“Un to paziņo ginekoloģe, kas visās instancēs ir bijusi klāt un visās instancēs, man acīs skatoties, ir teikusi, ka es esmu pati bijusi vainīga pie tā, kas ar mani noticis. Vai ka tās ir manas ķermeņa īpatnības,” sacīja sieviete.
Rezultātā tika panākts izlīgums un tiesa tika izbeigta. Sieviete saņēma kompensāciju no Ārstniecības riska fonda vairāku tūkstošu eiro apmērā.
Taču nekāda naudas summa nespēj atgriezt zaudēto veselību šo gadu laikā. Zināms, ka arī praktizējošā ārste vairs Ogres slimnīcā nestrādājot.
Kā skaidroja Veselības inspekcijas Ārstniecības riska fonda vadītāja Dace Tarasova, kompensācija tiek izmaksāta nevis par neapmierinošu rezultātu, bet par to, ka ir nodarīts fizisks kaitējums, iekļaujot arī šo morālo kaitējumu.