Latvijas Onkoloģijas centrā ir vairāk nekā desmit gadus vecs mamogrāfs, ar kuru gadā 8000 sieviešu veic gan skrīninga, gan diagnostiskos izmeklējumus. Iekārta nedarbojas jau vairāk nekā mēnesi – kopš 12. februāra. Iecerēts, ka tā atkal sāks funkcionēt no ceturtdienas. Valsts iepirkumā slimnīca bija plānojusi iegādāties jaunu mamogrāfu ar papildu iespējām par 350 tūkstošiem eiro par saviem līdzekļiem. Taču slimnīcas finansiālā situācija neļaujot šo nodomu īstenot.
Latvijas Onkoloģijas centrā ir vairāk nekā desmit gadus vecs mamogrāfs, ar kuru gadā 8000 sieviešu veic gan skrīninga, gan diagnostiskos izmeklējumus. Iekārta nedarbojas jau vairāk nekā mēnesi – kopš 12. februāra. Iecerēts, ka tā atkal sāks funkcionēt no ceturtdienas. Valsts iepirkumā slimnīca bija plānojusi iegādāties jaunu mamogrāfu ar papildu iespējām par 350 tūkstošiem eiro par saviem līdzekļiem. Taču slimnīcas finansiālā situācija neļaujot šo nodomu īstenot.
Foto: Valdis Semjonovs

Vienīgais mamogrāfs atkal ierindā. Bet cik ilgi? 1

Pēc vairāk nekā mēneša dīkstāves Latvijas Onkoloģijas centra (LOC) vienīgais mamogrāfs beidzot ir saremontēts un kopš aizvadītās ceturtdienas atkal ir darba kārtībā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Patlaban Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (RAKUS), kuras sastāvā ir LOC, veic priekšdarbus valsts iepirkuma izsludināšanai jauna mamogrāfa iegādei. Ja viss noritēs, kā plānots, tad jaunā aparatūra tiks uzstādīta gada otrajā pusē, pastāstīja RAKUS valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis.

“Latvijas Avīze” jau ziņoja, ka 12. februārī šī medicīnas iekārta saplīsa un daudzas sievietes nesaņēma nepieciešamo izmeklējumu (“Mamogrāfs salūzis, dodieties mājās!”, “LA” 19. marts).

CITI ŠOBRĪD LASA

Slimnīcas preses sekretāre Inguna Potetinova toreiz sacīja, ka esot apzvanītas un sūtītas īsziņas visām 220 sievietēm, kuras bija pieteikušās rindā, tomēr sociālajos tīklos tika pausta liela neapmierinātība, ka daudzas pacientes par notikušo informētas tikai tad, kad viņas ieradušās slimnīcā. Viņu vidū bija arī pacientes, kas braukušas no attālākiem reģioniem.

Kāpēc slimnīca nerīkojās un laikus nesagādāja jaunu aparatūru? I. Paeglītis teica, ka jau 2018. gadā esot izsludināts valsts iepirkums jauna mamogrāfa iegādei, bet, kad tas noslēdzies, slimnīcai neesot bijis tik daudz naudas, kā sākotnēji plānots, tā iegādei.

“Bija nolemts, ka nemaksāsim visu naudu uzreiz, bet mamogrāfu iegādāsimies uz nomaksu, gadā maksājot 70 tūkstošus eiro. Taču rudenī atklājās, ka uzņēmuma finanšu situācija ir pasliktinājusies un mēs vairs nevaram atļauties tik lielus izdevumus. Finanšu grūtības radās tādēļ, ka nespējām izpildīt ar Nacionālo veselības dienestu noslēgtajā līgumā iekļauto medicīnas pakalpojumu apjomu un tas ietekmēja uzņēmuma ienākumus. Diemžēl cenas aug, un palielinās arī izdevumi par medikamentiem un medicīnas ierīcēm. Jāņem vērā arī tas, ka pacienti slimnīcā iestājas arvien smagākā veselības stāvoklī.”

Slimnīcai nebija nekādu finanšu grūtību, lai iegādātos vairāk nekā miljonu eiro vērtu iekārtu “AIFU”, kas paredzēta tikai apmēram 50 pacientu izmeklēšanai gadā.

Ar mamogrāfu gadā tiek izmeklētas simtiem sieviešu, bet pieminētā izmeklēšanas metode ar “AIFU” nav pat piereģistrēta un akreditēta, taču to var izmantot klīniskajiem pētījumiem, lai veiktu personalizēto terapiju pacientiem ar priekšdziedzera vēža recidīvu pēc agrāk veiktas staru terapijas, un labi nopelnīt.

Reklāma
Reklāma

Kad Saeimas Budžeta un nodokļu komisija pērn lēma par naudas piešķiršanu “AIFU”, Paeglītim, kurš piedalījās sēdē, deputāti vaicāja par slimnīcas prioritāšu sarakstu aparatūras iegādei. Slimnīcas vadītājs atbildēja, ka šāds saraksts esot, bet priekšroka tomēr tika dota daudz mazāk pieprasītajam “AIFU”.

Tagad gan slimnīcas valde esot vienojusies ar Veselības ministriju, ka tiks rīkots jauns valsts iepirkums un finansējums mamogrāfa iegādei tiks piešķirts

no tiem 154 miljoniem eiro, kas paredzēti, lai turpinātu veselības nozarē uzsāktās reformas un nodrošinātu iedzīvotājiem labāku izmeklējumu un speciālistu konsultāciju pieejamību. “Par šo finansējumu 2018. gada nogalē lēma arī Ministru kabinets,” skaidroja valdes priekšsēdētājs.

Slimnīcas valde esot lūgusi radioloģijas speciālistiem kopā ar onkologiem un citiem speciālistiem izstrādāt savu redzējumu par to, kā būtu jāizskatās modernam krūts onkoloģijas diagnostikas centram. “Kad tas tiks izplānots, tikai tad var rīkot iepirkumu,” sacīja Paeglītis.

Vienīgajam slimnīcas mamogrāfam ir desmit gadi,

un, kā pastāstīja RAKUS Diagnostiskās radioloģijas centra vadītāja Māra Epermane, tolaik tas bijis pats modernākais krūts vēža skrīninga aparāts.

Kad tiks iegādāta jaunā mamogrāfijas iekārta, slimnīca gan vēl negatavojas norakstīt desmitgadīgo iekārtu, bet to izmantot krūts skrīningam veselām sievietēm, kuras Nacionālais veselības dienests aicina izmeklēties, sasniedzot attiecīgo vecumu. Bet jauno aparatūru, kura būšot daudz funkcionālāka, galvenokārt izmantošot diagnostiskās mamogrāfijas izmeklējumiem, ja ārstiem būs radušās aizdomas, ka sievietei varētu būt audzējs.

Pēdējos divus gadus arvien vairāk aktualizējas jautājums par multidisciplināro pieeju krūts audzēju ārstēšanā. Ir nepieciešama koncepcija un risinājumi, lai onkologi, ķīmijterapeiti, ķirurgi, radiologi un citi speciālisti pulcētos kopā, lai ne tikai analizētu pieļautās kļūdas, bet galvenokārt tad, kad nepieciešams uzstādīt precīzu diagnozi un izvēlēties pareizo ārstēšanas taktiku, sacīja Epermane.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.