Mammas Zandas stāsts: bērnam ārstējām utis ilgāk kā mēnesi 0
Kad vecāki konstatē, ka bērnam ir utis, jāuzsāk ne tikai ārstēšana, bet arī saprotamā un mierīgā veidā bērnam jāpastāsta, kas ir utis un ka tās var vienkārši uzveikt, uzskata četru bērnu mamma Zanda.
„Kad pirmo reizi ģimenē saskārāmies ar utīm, mans bijušais dzīves draugs izrādījās ļoti aizspriedumains un sacēla par to paniku, apvainodams bērnu personīgās higiēnas neievērošanā. Taču jāapzinās, ka bērns tādā brīdī var būt jūtīgs, un jārada sajūta, ka tas nav nekas īpašs. Es bērniem arī stāstīju, lai turpmāk nelieto kopīgas ķemmes ar draugiem un nemainās ar personīgajām mantām. Šādos gadījumos būtiskākais tomēr ir netraumēt bērnu, ja viņš ar utīm jau ir inficējies.”
Bērna galvā kaut kas dzīvo
„Pēdējo reizi viens no bērniem ar pedikulozi inficējās piecus gadus atpakaļ, kad vēl gāja sākumskolā. Tajā brīdī utu invāzija bija piemeklējusi visu klasi, un vecākus par to informēja klases audzinātāja, bet es jau biju iepriekš pamanījusi, ka bērns pastiprināti kasās pēc matu mazgāšanas. Atlika vien rūpīgāk papētīt bērna galvu, lai būtu skaidrs, ka tur kaut kas dzīvo. Sevišķi liela pretutu līdzekļu izvēle tajā laikā vēl nebija un viss process bija diezgan laikietilpīgs,” ar savu personīgo pieredzi dalās četru bērnu mamma Zanda.
Kā vienam bērnam galva tīra, tā utis atklāj otram
Zanda bērnam galvu apstrādāja ar permetrīnu, kas ilgu laiku bija pirmās izvēles līdzeklis pret utīm, bet tam bija nepieciešamas vairākas pudelītes, jo bērnam bija biezi un gari mati. Turklāt apstrādi viņi veica trīs reizes, lai būtu droši, ka visas utis un gnīdas ir iznīdētas.
„Tomēr, kā vienam bērnam galva beidzot bija tīra, tā utis atklājām otram un viss process bija jāsāk no gala,” atceras Zanda.
„Labā ziņa ir tā, ka mūsdienās cīņa ar utīm ir kļuvusi daudz ātrāka un efektīvāka. Aptiekas ir pilnas ar dažādu veidu šampūniem, losjoniem un geliem, bet problēma, protams, ir izvēlēties labāko no tiem. Manas draudzenes bērni bija paguvuši inficēties ar utīm šīs vasaras sākumā, un es zinu, ka viņiem ārstēšanās process noritēja diezgan raiti. Draudzene parasti cenšas izvairīties no dažādām ķīmijām, un viņa bija atradusi aptiekā jaunu līdzekli, kura sastāvā ir silikoneļļa. Parasti pretutu līdzekļi ir ar neirotoksisku iedarbību, bet šis darbojas, iekļūstot uts elpošanas sistēmā, nosmacējot to, un tā sastāvs ir krietni dabīgāks. Efektu viņi juta jau pēc pirmās reizes, jo, kas arī ir būtiski, ka līdzeklis iedarbojas uz visām uts attīstības stadijām, ne tikai uz pieaugušajām utīm. Atceros, ka tādēļ maniem bērniem ārstēšana noritēja ilgāk, jo bija grūti atmiekšķēt gnīdas. Šim līdzeklim esot patīkama smarža un tas nekairinot ādu.”
Drošības pasākumu nevar būt par daudz
Tas, kas obligāti ir jādara paralēli līdzekļu lietošanai- ar speciālu ķemmi jāķemmē laukā beigtās utis, atmiekšķētās gnīdas un to čauliņas. „Lai būtu droši, ka utis nav palikušas kaut kur drēbēs, mēs kārtīgi izmazgājām visas gultas veļas un drēbes, kas bērniem bija mugurā pāris pēdējās diennaktis, un veicu arī vienu ārpus kārtas bērnu istabas uzkopšanu.
Tā kā utis nevar iztikt bez ēšanas ilgāk par 2-3 diennaktīm, es arī drošības labad uz pāris dienām ieliku maisā bērnu mīļākās plīša rotaļlietas, jo arī uz tām kaut kas teorētiski var pieķerties.
Visādā gadījumā neviens drošības pasākums nevar būt par daudz, jo galvenais, lai utis nepieķeras arī pārējiem ģimenes locekļiem, kā tas notika ar maniem bērniem,” skaidro Zanda.
Pareizie līdzekļi un ārstēšana vieglāka
Zanda: „Manā ģimenē ar utu ārstēšanu vēl pamocījāmies, jo nebija to labo līdzekļu, bet mūsdienās tā vairs nav nekāda problēma. Turklāt, kad ārstēšanās process jau ir uzsākts, bērns pilnīgi droši var turpināt doties uz skolu, dārziņu un nodarbībām, ko apmeklē, jo vairs nevar kalpot par inficēšanās avotu citiem bērniem. Pirms pieciem gadiem mēs viena bērna galvu ārstējām nedaudz ilgāk par mēnesi, bet šobrīd mana draudzene ar visām utīm tika galā vienas nakts laikā!!!”