Mammas piens – arī kā zāles 1
Raksta autore – doc. Daiga Kviļūna, neonatologs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīca
Katrs sākums ir grūts, it īpaši, ja mazulis slimo vai dzimis priekšlaicīgi, jo ir daudz nezināma. Vajag apzināties, ka jūs esat tāda, kāda esat, arī bērns ir jūsu, un savu bērnu jūs zīdīsit tā, kā tikai jūs to varat un kā to nedarīs neviena cita māte. Ieklausieties arī savā bērnā, kādas ir viņa vēlmes, zīšanas prasmes. Piedāvātajos zīdīšanas, ēdināšanas padomos, kopīgi ar mazuli atrodiet savu zīdīšanas veidu, variantu.
Kas ierosina piena veidošanos?
Pēc bērna piedzimšanas mātes organismā paaugstinās atsevišķu hormonu aktivitāte, kuri veicina gan piena veidošanos (prolaktīns), gan izdalīšanos (oksitocīns). Hormonu izdalīšanās pastiprinās, ja tūlīt pēc piedzimšanas bērns tiek likts pie krūts.
Jūs šai brīdī jūtat viņa pieskaršanos, kaut arī īslaicīgi, bet notiek pirmā zīdīšana. Sākas piena noplūdes refleksa loka darbība. Prolaktīns sagatavo krūtis piena veidošanai. Zīdīšana paaugstina hormona izdalīšanos. Īpaša nozīme refleksa loka darbībā ir oksitocīnam, ko sauc arī par laimes hormonu. Tā ietekmē piens no piena dziedzera daiviņām plūst pa piena vadiem, sakrājas un vieglāk izdalās, bērnam zīžot.
Zīdīšana ir dabiska pieprasījuma un piegādes sistēma. Dabiskā sistēma darbojas, ja bērns pats “diktē” piena dziedzerim, cik daudz piena tam jāražo. Piena dziedzera iztukšošana zīdot, ir kā “signāls” piena produkcijai. Zīdīšana stimulē jaunas piena porcijas veidošanos. Ja izzīstais piena daudzums būs nepietiekams, bērns jutīsies izsalcis un ar savu uzvedību dos signālus, ka laiks zīdīt. Jo biežāk iztukšosies krūts, jo ātrāk norisēs piena veidošanās.
Zīdīšanas biežums mainās no 12 reizēm diennaktī līdz 7 – 8 reizēm, lai no pirmpiena nelielā daudzuma caur pārejas piena stadiju nonāktu līdz unikālajam pienam.
Pamatprincips zīdīšanā ir barot bērnu “pēc pieprasījuma”. Ja piena ir maz, vienā zīdīšanas reizē ieteicams zīdīt gan ar vienu, gan otru krūti.