Mamma bērnudārzu vaino divgadnieka nemitīgā slimošanā; pediatre to sauc par tipisku situāciju 0
Autore: Aija Lietiņa
Kā sācis apmeklēt privāto bērnudārzu, tā bērns (2,5 gadi) sācis nemitīgi un ļoti nopietni slimot. Rezultāts ir tāds, ka kopš septembra puisēns dārziņā pavadījis vien mazliet vairāk nekā divas nedēļas, bet mamma visu laiku ir spiesta kavēt darbu un iepirkties aptiekā. Ar jautājumu, vai tik bieža slimošana ir normāla un vai neliecina par dārziņa nolaidību, pie portāla “Cālis” vērsās puikas mamma, kura vēlējās palikt anonīma. Pediatre un bērnu neiroloģe Vizma Meikšāne skaidro, ka šāda situācija divus gadus veciem bērniem diemžēl ir tipiska.
“Pirms dārziņa puika praktiski neslimoja, tikai vienu reizi bija saaukstējies. Tikko sākām iet, jau pēc pāris dienām sākās puņķi. Likās, ka tas tāds sīkums, arī dārziņā teica, ka tie ir tipiskie bērnudārza puņķi, tāpēc turpinājām apmeklēt dārziņu. Pievienojās klepus, un beigās viss izvērtās par nemitīgu un ļoti nopietnu slimošanu. Mazais tika arī pie strutainām acīm – konjunktivīta. Pilinājām antibiotikas, bijām spiesti iziet divus kursus. Parēķināju, ka šo vairāk nekā divarpus mēnešu laikā mazais dārziņā bijis vien divas nedēļas ar kapeikām. Būtībā visu laiku bija tā, ka vien divas trīs dienas sabija dārziņā un atkal slims, tā pa riņķi. Arī tagad puika ir slims,” portālam “Cālis” stāstīja mamma.
“Es saprotu, ka bērnudārzos daudzi slimo, bet liekas tiešām aizdomīgi, ka visu laiku slimo pārliecinošais vairākums.” Puisēna mamma stāsta, ka pēdējā reizē, kad bijusi dārziņā, grupiņā no 12 bērniem bijuši tikai četri, turklāt līdzīga aina paveroties gandrīz vienmēr.
“Vienudien redzēju, ka mazie sēž uz grīdas, bija caurvējš. Kad aizrādīju, reakcija bija tāda, ka uzreiz skaidrs – viņiem tur pieņemts vēdināt telpas ar caurvēju,” viņa norāda, izsakot aizdomas, ka tas varētu būt saistīts ar bērnu biežo slimošanu. “Dārziņā arī regulāri pieņem slimus bērnus, attiecīgi viņi visi arī slimo. Acīmredzot, viņus apmierina šāda situācija, jo valsts un vecāki jau maksā par mazuli, kaut realitātē tu sēdi ar slimu bērnu mājās un regulāri iepērcies aptiekā. Dārziņš mēnesī izmaksā 300 eiro, plus 3,20 eiro dienā par ēdināšanu. Valsts sedz 170 eiro. Ja bērns neapmeklē dārziņu, tad no rēķina noņem tikai ēdināšanu par neapmeklētajām dienām,” spriež mamma.
Pediatre: tā ir tipiska situācija
Portāls “Cālis” lūdza komentāru pediatrei un bērnu neiroloģei Vizmai Meikšānei, vaicājot, vai tik bieža slimošana, sākot bērnudārza gaitas, var norādīt uz kādiem pārkāpumiem dārziņā vai tomēr ir vērtējama kā normāla parādība.
“Ja bērns divu gadu vecumā sāk apmeklēt bērnudārzu, šāda situācija ir tipiska,” saka daktere Meikšāne, skaidrojot, ka tur vainojami vairāki faktori. “Divu gadu vecumā tikai knapi ir sākusi veidoties bērna imunitāte. Vienkāršoti skaidrojot, bērns līdz divu gadu vecumam vairāk tērē imunitāti, ko ir saņēmis no mammas, un tikai ap divu gadu vecumu, kad viņš to visu ir iztērējis, sāk veidoties viņa paša imunitāte. Un šajā brīdī bērns tiek ielaists bērnudārzā un sākas rudens – ir vēss, sākumā arī apkure nav pieslēgta. Turklāt divgadnieks visbiežāk vēl nav emocionāli gatavs tik ilgu laiku būt šķirts no vecākiem, viņam ir daudz negatīvu emociju. Bērnam tā ir īsta krīze. Tad nu bērnudārzā sanāk daudzi šādi bērni no dažādām dzīvesvietām, dažādām ģimenēm, un, protams, sāk slimot, katrs uz dārziņu atnesot citus vīrusus.”
Ārste skaidro, ka pavisam cits stāsts būtu, ja tieši to pašu dārziņu un tieši to pašu grupiņu, kur daudzi slimo, sāktu apmeklēt nedaudz vecāks bērns, kurš jau ir patstāvīgāks. “Trīsgadnieki slimo daudz retāk, bet četrgadnieki jau gandrīz vispār vairs neslimo. Es gan neesmu sīki iepazinusies ar konkrēto gadījumu, bet domāju, ka arī šajā situācijā nav vainīgs bērnudārzs, bet gan visi iepriekš minētie apstākļi.”