Māmiņdienas brokastis latviskā stilā 0
Kā iepriecināt māmiņu Mātes dienas rītā? Ko pasniegt brokastīs? Padomu lūdzām nesen atvērtā “Valtera restorāna” īpašniekam Valteram Zirdziņam.
Viņš mudina galdā celt latvisku, no Latvijas produktiem gatavotu maltīti – ceptus nēģus, pasniegtus uz Kurzemes jūrmalā lasītiem akmeņiem, pēc žāvējuma smaržojošu reņģu kārtojumu, gardu jēra aknu pastēti un kūku “Napoleons” ar āboliem. Gatavot latviski ir “Valtera restorāna” vadmotīvs. Iepriekš, strādājot Dikļu pilī, Valters desmit gadus gatavojis sarežģītus ēdienus no importētiem produktiem, bet tad sapratis, ka vēlas piedāvāt vienkāršus, latviskus ēdienus. Tā arī radusies doma šajā pavasarī Vecrīgā atvērt pašam savu restorānu. Interjers minimālisma stilā tajā tikpat lakonisks un saprotams kā ēdienkarte – sniegbaltas sienas, ko rotā fotoattēli ar dabas ainavām, koka galdi un krēsli, skan latviešu mūzika.
Cepti nēģi ar pašgatavotu majonēzi
SASTĀVDAĻAS: 500 grami svaigu nēģu, rupjā sāls, zaļā tēja. Majonēzei: 5 olas, dižonas sinepes, rapšu eļļa, sāls.
KĀ GATAVOT? Svaigos nēģus ierīvē ar rupjo sāli. Atstāj uz stundu, pēc tam noskalo aukstā ūdenī. Pannā apgrilē no abām pusēm, tad pievieno 1 litru novārītas zaļās tējas, sautē apmēram 40 min. Pasniedz ar majonēzi. To gatavo, 5 olu dzeltenumus saputojot ar ½ ēd. k. dižonas sinepju, pakāpeniski lēnām pievienojot rapšu eļļu un pēc garšas sāli.
Jēra aknu pastēte
SASTĀVDAĻAS: 300 g jēra (vai liellopa) aknu, 150 g sviesta, sīpols, ķiploks, burkāns, rapšu eļļa, timiāns, sāls, melnie maltie pipari, rudzu maize, sarkanie sīpoli.
KĀ GATAVOT? Jēra aknas sagriež mazākos gabaliņos, nedaudz apcep pannā sakarsētā rapšu eļļā kopā ar sīki sagrieztu vidēja lieluma sīpolu, divām daiviņām ķiploka un pusi nomizota, sarīvēta burkāna. Pēc tam pārlej ar ūdeni un vāra 40 min. Ja vēlas, pievieno timiānu. Šķidrumu nokāš, aknas samaļ gaļas mašīnā un saputo ar sviestu. Pēc garšas pievieno sāli, piparus. Pasniedz ar rudzu maizi un kapātiem sarkanajiem sīpoliem.
Viegli kūpinātas reņģes
SASTĀVDAĻAS: 300 g svaigu reņģu, skābs krējums, sīpols, sīpollociņi, jaunās biešu lapiņas, rapšu eļļa, melnie maltie pipari, sāls.
KĀ GATAVOT? Svaigas vidēja lieluma reņģes izfilē. Rapšu eļļu katliņā sakarsē līdz 90 grādu temperatūrai un tajā 3 min viegli izkarsē reņģes. Pēc tam izņem no katliņa, novieto uz papīra salvetes. Apkaisa ar svaigi maltiem pipariem un sāli. Kārto stikla burciņā ar vāciņu, pievieno skābu krējumu, sakapātus sīpolus, lociņus un biešu lapiņas. Lai radītu dūmu smaržu, restorānā izmanto speciālu degli ar ar alkšņu dūmiem. Tie, kam šādas ierīces nav, dūmus burciņā var pārnest, piemēram, no grila. Burciņai aiztaisa vāku un patur pāris minūšu. Pasniedzot galdā un atverot vāku, no burciņas jāpaceļas aromātiskiem dūmiem.
Ābolu kūka “Napoleons”
SASTĀVDAĻAS: kārtainā mīkla, āboli, cukurs. Vārītajam krēmam: 500 ml piena, 3 olas, 130 g cukura, 2 ēd. k. miltu, 200 g sviesta.
KĀ GATAVOT? Pagatavo kārtaino mīklu, izrullē. Cepeškrāsnī cep, līdz gatava. Kad atdzisusi, sagriež trīs loksnēs. Gatavo vārīto krēmu. Uzkarsē 500 ml piena. Citā traukā sakuļ 3 olas ar 130 g cukura un 2 ēd. k. miltu. Pievieno uzkarsētajam pienam, maisa, līdz sabiezē. Kad masa atdzisusi, saputo ar 200 g iepriekš saputota sviesta. Krēmu smērē starp kārtainās mīklas loksnēm. Pārklāj ar nomizotiem, sīki sagrieztiem āboliem. Pirms pasniegšanas pārkaisa ar cukuru, ko karamelizē ar virtuves lodlampu (vai šķiltavām).