Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto – Shutterstock.com

Ja vecāki nekad nesmēķē telpās un bērna tuvumā, vai vienalga viņi kaitē bērnam? 3


Diemžēl, jā. Vismaz divas trīs stundas smēķētāja izelpa satur tās pašas kaitīgās vielas, kuras ir cigarešu dūmos. Cik nav redzēts, ka pieturā cilvēks izsmēķē, nomet cigareti un kāpj transportā, pēdējo dūmu vēl izpūšot salonā uz citiem pasažieriem. Tas, kuram jāsēž šim cilvēkam blakus, visu braukšanas laiku tiek pakļauts pasīvajai smēķēšanai, jo pēc smēķēšanas vēl ilgu laiku izelpā ir indīgas vielas. Iedomājieties ģimeni, kurā vīrs ir kaislīgs smēķētājs un mamma ir grūtniece. Ja pāris guļ vienā gultā, tad viņa visu nakti elpo to, ko viņš pūš ārā. Tas viennozīmīgi negatīvi ietekmē viņu gaidāmo bērniņu. Daži tēvi ar mani strīdas un saka, ka viņu smēķēšana mazuli neietekmējot, jo viņi ejot smēķēt ārā. Tad es viņiem skaidroju: „Neietekmē tad, ja pēc cigaretes izsmēķēšanas nenākat iekšā, bet divas stundas skrienat krosu ap māju!”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Lasīt citas ziņas

Tad vissliktākā ir situācija, ja māmiņa pīpē?
Jā, jo mamma bērnu ņem rokās seju pret seju, bet viņas izelpā ir kaitīgās vielas. Situācijas, kad mamma pīpē, stumjot bērna ratiņus, vai sēž uz soliņa un smēķē, bet mazulis atrodas blakus, nav apspriežamas – to nedrīkst darīt! Ir veikts pētījums, kurā smēķētājiem un viņa ģimenes locekļiem urīnā noteica nikotīna galaproduktu kotinīnu. Visaugstākais kotinīna līmenis urīnā uzrādījās bērniem, kuru klātbūtnē kāds smēķē, bet šī viela urīnā būtiski augstā koncentrācijā bija arī tiem bērniem, kuru vecāki smēķē laukā un nesmēķē bērna klātbūtnē.

Vai Jums ir kāds piemērs, kad lūdzāt vecākus nesmēķēt un pēc smēķēšanas pārtraukšanas uzlabojās bērna veselība?
Ja vecāki pārtrauc smēķēt, tad tas viennozīmīgi uzlabo slimā bērna situāciju. Kādam pacientam, kurš pie manis ārstējas jau vairākus gadus, bija grūti panākt astmas kontroli, – bērnam bija bieži astmas uzliesmojumi, kaut arī viņa mamma bija ļoti rūpīga un viņš saņēma nozīmēto ārstēšanu. Kā izrādījās, ģimene dzīvoja kopā ar vectētiņu, kurš smēķēja virtuvē, un māmiņa nespēja šo problēmu atrisināt. Pēdējā pusgada laikā, kopš viņi mainīja dzīvesvietu, pārceļoties dzīvot atsevišķi no smēķējošā vectētiņa, bērns praktiski vairs nav slimojis.

CITI ŠOBRĪD LASA

Patlaban modes lieta ir elektroniskās cigaretes. Vai tiesa, ka tās nav tik kaitīgas tuvumā esošajiem?
Nē! Ja sākumā bija cerība, ka tās būs mazāk kaitīgas, tad šobrīd veiktie pētījumi pierāda, ka tās ir tikpat kaitīgas, un atsevišķi rādītāji liecina, ka tās ir pat kaitīgākas par parastajām cigaretēm. Šīm cigaretēm nav dūmu, nav darvas un stiprās parasto cigarešu smakas. Elektroniskajā cigaretē ir nikotīna tvertnīte. Kad smēķētājs ievelk dūmu, sensors izsmidzina gaisā nikotīna devu. Tas ir aerosols, kas satur ultrasīkas daļiņas, kas var nokļūt ļoti dziļi elpceļos, radot elpceļu bojājumu, jo tāpat satur benzolu, acetaldehīdu, kadmiju, formaldehīdu, izoprēnu, svinu, niķeli un nikotīnu, kas ir kancerogēnas un kaitīgas vielas. Ne velti arī šīs cigaretes nedrīkst lietot telpās. Bērnus, kuri atrodas smēķētāja tuvumā, apdraud tās pašas problēmas, kuras rada parasto cigarešu dūmi, – var attīstīties astma un citas slimības. Elektroniskās cigaretes, kā jau visas atkarību izraisošās vielas, ienāca tirgū kā daudzsološs biznesa projekts, un cilvēki vēl arvien tiek maldināti, ka tās ir mazāk kaitīgas apkārtējiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.