Mamikins pieļauj partijas dibināšanu 2
Partija “Saskaņa” ir novērsusies no Latvijas krievu kopienas, šādu viedokli šodien preses konferencē pauda Eiropas Parlamenta (EP) deputāts Andrejs Mamikins, kuram “Saskaņas” vadība ir izteikusi neuzticību. Mamikins tagad dibinās savu sabiedrisko organizāciju, uz kuras bāzes varētu izveidoties arī partija, bet par savu tuvošanos EP deputātes Tatjanas Ždanokas vadītājai Latvijas Krievu savienībai (LKS) politiķis joprojām runā aplinkus.
Komentējot “Saskaņas” kongresā partijas priekšsēdētāja Nila Ušakova sacīto, ka, izvirzot kandidātus EP vēlēšanām, partija pieļāva kļūdas, Mamikins uzsvēra, ka partijas līderis Nils Ušakovs nav konkrēti minējis viņa vārdu vai uzvārdu, kā arī atgādināja, ka tieši Ušakovs aicinājis viņu nomainīt žurnālista profesiju pret politiķa profesiju.
“Es turpināšu strādāt EP, bet par tālākiem plāniem neesmu vēl domājis. Kas attiecas uz iespējamo kandidēšanu gaidāmajās Saeimas vēlēšanās kopā Ždanoku, tad varu teikt – nekad nesaki nekad,” paziņoja deputāts, gan apgalvojot, ka ar LKS viņam šobrīd esot vairāk domstarpību nekā kopīga redzējuma.
Mamikins apgalvoja, ka ar “Saskaņas” biedriem viņam neesot personīgu konfliktu, tomēr attiecību pasliktinājumā ar vadību pēdējais piliens esot bijusi “Saskaņas” bezdarbība mazākumtautību skolu valodas reformas kontekstā.
Politiķis uzsvēra, ka lielākā daļa “Saskaņas” vēlētāju ir nacionālās minoritātes, kas par partiju balso tāpēc, ka domā, ka partija aizstāvēs nacionālās minoritātes, nepilsoņus un mācības krievu valodā, tomēr pēc izglītības ministra Kārļa Šadurska (V) pieteiktās un valdošās koalīcijas vārdos atbalstītās reformas par izglītību vidusskolās tikai valsts valodā no “Saskaņas” puses nekāda vērā ņemama rīcība savu vēlētāju interešu aizstāvībai neesot sekojusi un “Saskaņas” pozīcija reformas jautājumā pat neesot skaidri formulēta.
“Es iestājos pret Šadurska reformu, jo tā ir neprofesionāli sagatavota, bez konsultācijām ar pedagogiem un bez vecāku iesaistes. Tehniski realizēt šo reformu būs grūti, jo skolotāju deficīts ir liels, īstenojoties reformai, kļūtu vēl lielāks, kā arī nav bijuši nekādi konkrēti ministrijas pētījumi. Uzskatu, ka reformai nepieciešams moratorijs, tāpēc esmu kopā ar tiem, kas ir pret šo reformu,” paziņoja EP deputāts, piebilstot, ka viņš pasūtījis pētījumu situācijas izpētei.
Eiroparlamentārietis pārmeta, ka partija nedrīkst nodot savu vēlētāju intereses bez cīņas, un uzsvēra, ka par esošās sistēmas saglabāšanu jācīnās ar visām iespējamajām metodēm. Ja reforma tikšot īstenota, krievu kopienu sagaidot trīs iespējamie scenāriji – marginalizācija, asimilācija vai aizbraukšana, paziņoja politiķis.
“Man šķiet, ka “Saskaņas” vadītāji kautrējas par saviem velētājiem. Partija vadības līmenī faktiski piekrita Šadurska reformai. Es biju pārliecināts, ka partija aizsargās šīs vērtības, bet tā nenotiek. Nevar būvēt laimīgu Latviju, ja liela daļa Latvijas iedzīvotāju nav laimīgi,” turpināja Mamikins, paužot neapmierinātību ar partija darbu un solot, ka viņš gan turpināšot īstenot to, ko no partijas sagaida tās vēlētāji.
Runājot par savām attiecībām ar LKS, Mamikins apgalvoja, ka viņam un Ždanokai uzskatos esot daudz nesaskaņu, piemēram, Ždanoka ir par Katalonijas neatkarību, bet Mamikins – pret, deputāte EP atbalstot “zaļo” iniciatīvas, bet Mamikins – nē.
Divos punktos abu politiķu domas gan sakrītot – gan nepilsoņu un minoritāšu, gan skolu jautājumā, kur domstarpību neesot. “Taču neredzu nekādas domstarpības arī ar “Par”, kura ir par automātisku pilsonības piešķiršanu jaundzimušajiem nepilsoņiem. Esmu arī gatavs atbalstīt LKS, piemēram, nepilsoņu jautājumā,” piebilda deputāts.
Mamikins informēja, ka nākamā gada sākumā viņš dibinās sabiedrisku organizāciju, kas risināšot ne tikai iepriekš minētās problēmas, piemēram, nepilsoņu jautājumu, bet arī runāšot par “viltus politiku”. “Es vēlētos runāt par to, ka jānomet maskas un jārunā skaidrā valodā bez cenzūras, par jautājumiem, kas rūp gan latviešiem, gan krieviem,” izteicās Mamikins un atzina, ka neizslēdz – organizācija nākotnē varot kļūt arī par partiju.