Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs teic – pašvaldības malkas šķūņi ir pilni.
Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs teic – pašvaldības malkas šķūņi ir pilni.
Foto: Artis Drēziņš

Tālredzīgākiem saimniekotājiem malka jau šķūņos, gateros var dabūt koku atgriezumus 17

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 brīnumēdieni! Pārtikas produkti, kuru regulāra iekļaušana ēdienkartē kavē ādas novecošanos
Lasīt citas ziņas

“Mums ir ļoti daudz privātmāju, un izsenis cilvēki raduši par apkuri domāt ne gadu, bet divus trīs uz priekšu. Lielai daļai malka jau sagādāta un šķūņos. Cenas tāpat kā visā Latvijā ir cēlušās, kādiem būs jāpalīdz, bet tas ir sociālā dienesta kompetencē un tiks risināts sociālās palīdzības ietvaros,” man stāsta Sabiles pilsētas un Abavas pagasta pārvaldes vadītājs Zigmunds Brunavs un rāda vietējo laikrakstu, kur skaldītu malku piedāvā par 43 eiro beramkubikmetrā, trīs metru baļķus malkai – par 85–87 eiro kubikmetrā.

Sava malkas plača Sabilē neesot, tikai viens cilvēks, kas pērk un piegādā malku cilvēkiem pēc pieprasījuma, bet viņš šobrīd esot izbraucis no Latvijas. Pie pārvaldes vadītāja neviens vēl neesot vērsies ar lūgumu palīdzēt pārlaist ziemu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā jau ziņots, valdība šodien grasās lemt par Ekonomikas ministrijas sagatavoto plānu par atbalsta saņemšanas nosacījumiem energoresursu cenu pieauguma kompensēšanai. Iepriekš tika lemts par elektroenerģijas, dabasgāzes, siltumenerģijas un koksnes granulu cenu kompensācijām, bet, ņemot vērā straujo cenu pieaugumu arī malkai un koksnes briketēm, iekļauts arī atbalsts mājsaimniecībām, kas izmanto apkurē tās.

Bet Sabilē izskatās, ka īpaša stresa nav. Gāzesvads cauri neiet un līdz ar to nav uztraukuma arī par gāzes cenām kā dižpilsētām. Sabilē ir 1500 iedzīvotāju, bet pilsētu iekļaujošajā Abavas pagastā – nedaudz vairāk par 1000.

Galvenokārt kurinot ar malku, citi ar skaidu briketēm, kāds – ar granulām. Z. Brunavs savu māju kurina ar briketēm – pērnā apkures sezona bijusi gara, iztērējis piecas tonnas. Pagājušajā gadā tonna brikešu maksājusi 150 eiro, tagad divreiz vairāk un cena vēl augot.

Pārvaldes vadītājs cer, ka valdība iedzīvotājiem nāks palīgā ar apkures pabalstiem, bet skaidrs, ka jāgatavojas arī pašiem iedzīvotājiem: par malkas iegādi būs nepieciešami dokumenti. Diez vai varēšot tā vienkārši kaut kur malku no rokas nopirkt, samainīt vai vienkārši dabūt un pēc tam prasīt valstij kompensāciju.

Sabiles daudzdzīvokļu namus ar malku apkurina Talsu novada pašvaldības kapitālsabiedrība SIA “Talsu namsaimnieks” – iedzīvotājiem jārēķinās ar lielākiem rēķiniem. Tāpat šī SIA gādā siltumu Sabiles sporta un kultūras centriem, skolai.

Savukārt Sabiles pilsēta ar malku apkurina pārvaldes ēku ar tur esošām dažām citām iestādēm, saieta namu, pirti un bibliotēku – par to bēdas neesot, jo šķūņi pilni ar malku vēl no pagājušā gada.

“Tomēr visiem labāk būtu, ja ziema būtu īsa un mērena. Apkure kļūst dārgāka, elektrība dārgāka, pārtikai līdz ar to ceļas cenas,” atvadoties teic Z. Brunavs.

Reklāma
Reklāma

Kam mežs, tas vinnējis

Dārzeņu audzētājs Ēriks Šterns visas cerības liek uz savu mežu.
Foto: Artis Drēziņš

Sabiles dārzeņu audzētājs Ēriks Šterns visas cerības liek uz savu mežu: esot 20 hektāri un malkai pietikšot. Arī dārzeņus tagad siltumnīcās audzēšot vēlāk, lai tik daudz nav jākurina un jātērē elektrība. Līdz šim malku ieguvis maiņas ceļā pret kartupeļiem.

“Man bija laba sadarbība ar netālo briežu dārzu. Aizvedu pārdesmit tonnas bojāto un mazo kartupeļu, ko citur īsti nav kur likt, un pretī dabūju malku, pat daudz nerēķinājām cenās.

Cik nu katram bija un vajadzēja, tik mainījāmies. Bet jau pērn man teica: zini, malkai cena aug… Es pretim: zini, kartupelim arī… Bet jau tad sapratu, ka kartupeļu un citu dārzeņu cena malkas cenai līdzi netiks, es nevarēšu uzlikt 15 eiro cenu par kilogramu. Cilvēki vienkārši nepirks. Bez gurķa iztiks, bet bez siltuma un elektrības nevarēs. Tā nu man maiņa pajuka, toties mežs aug griezdamies, uzpircēji spriņģo riņķī, bet es jau neesmu vakarējais, nepārdošu,” stāsta Ē. Šterns.

Ozolu šprikas pieciem gadiem

Pensionārs Juris Mārtinsons: “Špriku pietiks pieciem gadiem.”
Foto: Artis Drēziņš

Toties pensionārs Juris Mārtinsons savu mežu ir pārdevis, jo sapratis, ka nespēs pienācīgi kopt. Ar kundzi dzīvo vieni (meita ar ģimeni Ķekavā), bet par apkuri padomājis pat piecus gadus uz priekšu: tādam laikam no labiem draugiem gaterī sapirktas ozola šprikas – tā Kurzemē dēvē gateru koku atgriezumus.

Kad Juris grib kādu panerrot, viņš stāsta, ka māju apkurinot ar parketa dēlīšiem. Un tur pat ir zināma daļa taisnības, jo minētajā gaterī no ozola patiešām gatavo parketa dēlīšus.

Šprikas Juris nopircis lētāk, nekā tirgū maksā alkšņa malka, bet siltuma atdeve no ozola kā no akmeņoglēm – tieši laikā centrālapkures katlam. Īpaši netaupot, gadā iztērējot līdz 15 kubikmetriem.

Ģimenei bijusi lieka nauda, un 4000 eiro iztērēti 3,5 kilovatu saules paneļiem. Tagad vasarā elektrība paliekot pāri, bet ziemā ņemot atpakaļ no valsts, tomēr ar nodoto nepietikšot. Vienu brīdi Jurim liekoties, ka izdarījis muļķību un šajos neskaidrajos laikos ieguldīto neatpelnīšot, citreiz atkal – ka būs ieguvējs.

Tīra dabiskās pļavas

Abavas pagasta “Drubazu” vīna darītavas saimniece Smaida Dzērve pēdējos trīs gadus dabisko pļavu apsaimniekošanas projekta ietvaros malku un šķeldu iegūst Abavas senlejā no apauguma pļavās. Klāt gan jāpiepērk divas tonnas granulu, jo māja liela. Ko darīs pēc gada, ģimene domāšot.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.