Foto – Indulis Burka

Malka jāskalda ar atbilstošu cirvi. Padomi, kā izvēlēties īsto cirvi 1

Izvēlēties malkas skaldīšanai piemērotu cirvi nebūt nav tik vienkārši, kā šķiet pirmajā mirklī.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Lasīt citas ziņas

Objektīvi jānovērtē paša fiziskie dotumi, malkas bluķu diametrs un koka suga. Tāpat svarīgi zināt, vai skaldīs sausu vai mitru koksni. Ražotāji cenšas izveidot ideālo cirvja formu, taču bieži vien svarīgāks ir materiāls, no kā izgatavots darbarīks.

Kātam ir liela nozīme

Vispirms jānovērtē cirvja kāts. Malkas skaldāmajiem tas ir taisnāks un garāks nekā pārējiem. Šāda forma ļauj izdarīt pēc iespējas spēcīgāku cirtienu. Vidēja izmēra malkas skaldāmajam cirvim ir apmēram 60–80 cm garš kāts. Ja jāskalda resnāki bluķi, jāizvēlas garāks kāts.

CITI ŠOBRĪD LASA

! Par optimālu tiek uzskatīts kāta garums, kas vienāds ar cirtēja rokas garumu. Cirvis jāsaņem pie asmens, savukārt kāta galam jābeidzas padusē.

Pieejami cirvji ar metāla, koka un stikla šķiedras kātu. Izvēloties pēdējo, jāņem vērā, ka triecienu dēļ, it īpaši, pa pagali trāpot ar kātu, stikla šķiedra ar laiku var sabrukt. Savukārt, ja kātu aptver plastikāts, vēlams, lai tam būtu nerūsējoša tērauda aizsargs, kas palielinās cirvja kalpošanas laiku. Lai darbarīks neizslīdētu no rokām, lielai daļai kāts pārklāts ar prettrieciena un pretslīdes gumiju, izveidots arī lielāks āķis roktura galā.

Izvēloties cirvi ar koka kātu, jāskatās, no kādas koksnes tas izgatavots. Labāka ir kļava, bērzs vai osis. Šāda koksne pēc trieciena slāpē vibrāciju, savukārt no ozola vai akācijas izgatavotie kāti trieciena laikā radušās svārstības nodod tālāk rokai. Agrāk koka kātu krāsoja vai pārklāja ar laku, bet tagad piesūcina ar vasku, saglabājot satvēriena noturību.

Asina 40 grādu leņķī

Ļoti svarīga ir cirvja asmens forma. Malkas skaldāmajam asmens izskatās kā trīsstūrveida prizma un uzasināts 40–60 grādu leņķī. Ņemot vērā lielu atvēzienu, tas ļauj samērā viegli pa šķiedrai saplēst pat lielus un zarainus bluķus. Visbiežāk gan cirvjus uzasina tieši 40 grādu leņķī. Šāds asmens viegli šķeļ koku. Jāatceras, ka pārāk ass asmens ātri atcērtas. Skaldot līdz 10 cm resnus bluķīšus, asmeni var neasināt.

Malkas skaldāmajiem cirvjiem mēdz būt gan taisns, gan ieapaļš asmens. Ieapaļais parasti ir garāks un labāk griež koksni, tāpēc vairāk piemērots mitras un sveķainas malkas skaldīšanai.

Moderno cirvju asmens var būt pārklāts ar īpašu slidenu pārklājumu, kas samazina berzi, tādējādi cirvis vieglāk iecērtas koksnē.

Reklāma
Reklāma

Dažiem cirvjiem sānos izveidoti ķīļi. Svarīgi, lai šādiem darbarīkiem asmens apakšējā daļa nebūtu pārāk šaura un asa. Pretējā gadījumā cirvis, iedziļinoties koksnē, zaudēs enerģiju, pirms savu uzdevumu veiks sānos esošie ķīļi. Rezultāts – bluķī iesprūdis cirvis, un tā izvilkšanai jāpatērē daudz laika un enerģijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.