FOTO. Alūksnes novadā reizi četros gados prot svinēt ar vērienu un tautisku eleganci 3
Vakar Alūksnes novada Jaunlaicenes pagastā notika Malēniešu svētki “Kā smuki esam, tā smuki esam”, aģentūru LETA informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka.
Malēnieši no visas pasaules svētkos pulcējas reizi četros gados. Šogad svētkos vairākas īpašas norises, tostarp, deju uzvedums “Malienas mantojums”, Malēnijas nacionālās īpatnības kāršu spēles “Puns” turnīrs un citi.
Malēnija ir viena no latviešu vēsturiskajām zemēm, kas iezīmēta arī Latviešu vēsturisko zemju likuma Latvijas kultūrvēsturiskā iedalījuma kartē. Striktas robežas Malēnijai nevar novilkt, bet uzskatāms, ka malēnieši dzīvo Alūksnes novada teritorijā, daļā Gulbenes novada, Apes pilsētas un Apes lauku teritorijā, kā arī daļēji Balvu un Viļakas pusē.
Svētkos pulcēties bija aicināti visi malēnieši no tuvienes un tālienes un ikviens, kas vēlas tuvāk iepazīt malēniešus un uzzināt viņu patieso dzīves gudrību.
Svētkus Jaunlaicenes muižas parkā ieskandināja un svētku gaisotni iekustināja Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris. Dienas garumā estrādē uzstājās novada amatierkolektīvi, kas koncerta “Ko tu smukam padarīsi” divās tūrēs parādīja malēniešiem raksturīgāko daiļradi.
Vakarā deju uzvedumā “Malienas mantojums” novada deju kolektīvi un folkloras kopas izdejoja Malienas pusei raksturīgākos danču ritmus un soļus. Šis uzvedums tapis ar Latvijas Nacionālā kultūras centra un Alūksnes novada pašvaldības atbalstu.
Nostāsti vēsta, ka malēnieši vienmēr visu darījuši pa savam un arī danči tiem bijuši īpatnēji, ar pierobežai raksturīgiem soļiem un mūziku, jo veidojušies, ietekmējoties no Latgales, Igaunijas un Krievijas tradicionālās kultūras. Pērn rudenī tapa deju uzveduma videoieraksts, ko videoversijā bija iespēja noskatīties šī gada sākumā. Nu beidzot būs iespēja dejotājiem to izdejot un skatītājiem noskatīties bez ierobežojumiem.
Malēnijas pusei raksturīgās dejas veidojuši horeogrāfi Iluta Mistre, Dace Smirnova, Ilze Mažāne, Reinis Rešetins, Jānis Purviņš, Taiga Ludborža, Guna Ezermale, Gunta Skuja un arī uzveduma mākslinieciskā vadītāja Lāsma Skutāne, mūziku aranžējuši Juris Kaukulis, Juris Vaivods, Sniedze Jansone un citi pazīstami mūziķi.
Vēlāk iepazītos deju ritmus un soļus varēja izmēģināt lustēšanās pasākumā “Smuks ar skaistu satikās” kopā ar novada muzikantiem un grupām “Savējie”, “Zigmārs&draugi”, “Putukvass”, “Virāža”, “Uldis&draugi”, “Gunārs un Zane”.
Visas dienas garumā muižas parka teritorijā notika amatnieku andele, kur varēs iegādāties dažādus malēnietim raksturīgus labumus.
Jaunlaicenes muižas muzejā “Malēnieša pasaule” joprojām aplūkojama 20.gadsimta tērpu modes izstāde “Kā smuki esam, tā smuki esam”.