Maldīgs ir uzskats, ka celulīts rodas pusmūžā. Arvien biežāk jau pubertātes vecumā 0
Krista Draveniece

Foto: Shutterstock

Kad dienas kļūst arvien siltākas, drēbju kārtas mugurā ir arvien plānākas. Kādam tas nesagādā problēmas, citam liek pārdomāt ziemas mēnešos ieturētās maltītes un paskatīties uz sevi jaunā gaismā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Lasīt citas ziņas
Vasaras tuvošanās ne tikai mudina ar jaunu sparu atgriezties pie fiziskajām aktivitātēm, bet arī novērtēt ādas stāvokli.

Celulīts – kāpēc tas rodas, un kā ar to cīnīties?

CITI ŠOBRĪD LASA

Celulīts ir izmaiņas ādā, kas izpaužas kā lieka ūdens un zemādas tauku slāņa uzkrājums. Katram cilvēkam var būt individuāls iemesls, kāpēc tas veidojas, un nav īsti iespējams konkrēti noteikt, vai tas radies neveselīga uztura vai mazkustīga dzīvesveida dēļ.

“Visbiežāk gan vainojams nepareizs uzturs. Lai arī biežāk celulīts vērojams sievietēm ar lieko svaru, tas var būt arī tievai sievietei, kuras vielmaiņa ļauj pārstrādāt neveselīgo pārtiku, tomēr šāds dzīvesveids atstāj savas pēdas uz ādas,” skaidro fitnesa trenere un fizioterapeite Egija Troščenko.

Arvien biežāk jauniem cilvēkiem

Celulīts var būt arī iedzimts. To var veicināt mazkustīgs dzīvesveids, hormonālās izmaiņas, fizioloģiski traucējumi, kuru pamatā ir traucēta asinsrite un limfas attece, palēnināta vielmaiņa, nepiemērots, iespīlēts apģērbs un kaitīgie ieradumi: smēķēšana un pārmērīga alkohola lietošana.

“Nopietnus ierosinātājus ikviens izprot, tomēr arī tik niecīga detaļa kā apģērbs var būt faktors – ja cilvēkam ir sēdošs darbs un tiek valkātas apspīlētas bikses, kādas šobrīd ir modē, kā arī nepiemērota, neelpojoša apakšveļa, ar laiku var rasties celulīts. Tas ir kā brīdinājums jaunām sievietēm. Pastāv maldīgs uzskats, ka celulīts rodas pusmūžā. Tas arvien biežāk parādās jau pubertātes vecumā, jo kustības savā ikdienā jaunieši iekļauj minimāli un strauja dzīvesritma dēļ biežāk pārtiek no neveselīgiem pārtikas produktiem,” teic Egija Troščenko.

Visbiežāk celulīts veidojas uz augšstilbiem un sēžas, var skart arī vēdera priekšējo sienu, nereti arī augšdelmus. “Sievietēm bicepsi ir vieni no vājākajiem muskuļiem. Protams, celulīts var veidoties arī vīriešiem, tomēr biežāk ir sievietēm – no pubertātes līdz sirmam vecumam,” skaidro fizioterapeite.

Reklāma
Reklāma

Jo agrāk atklāj, jo vieglāk uzveikt

Celulītu iedala trīs stadijās, kuru ārstēšana dažādos posmos ir atšķirīga. Ar katru ielaistu nākamo stadiju cīnīties ir daudz grūtāk, tāpēc ķermeņa estētikas speciāliste Olga Kožemjako piekodina objektīvi novērtēt savas ādas stāvokli un, parādoties pirmajām pazīmēm, doties pie speciālista.

Kustības, uzturs un dziļās masāžas

Foto: Shutterstock

Samazināt celulītu un pat pilnībā atbrīvoties no tā ir iespējams, tomēr visvieglāk to izdarīt agrīnā stadijā. Visbiežāk izmanto masāžas un kosmētiskās procedūras.

“Jebkura masāža nelīdzēs. Tai jābūt dziļai, kas tiek līdz celulīta mezgliņam dziļi zemādas tauku slānī. Pretcelulīta krēmi un ķemmītes–ezīši, ar ko daudzi masējas mājas apstākļos, tomēr neliek celulītam pazust,” atklāj Egija Troščenko.

Krēmu var izmantot preventīvi, kamēr celulīts nav attīstījies, tas uzlabo asinsriti un limfodrenāžu. Tomēr ielaista celulīta gadījumā ar to vien nepietiek, tad vajadzīga speciālista palīdzība un jāmaina ēšanas paradumi – jāuzņem vairāk šķiedrvielu, olbaltumvielu, ūdens un papildus jāpievēršas fiziskajām aktivitātēm.

“Treniņu slodze un aktivitātes visiem vienādas nederēs, jo nav speciālu vingrojumu pret celulītu, jābūt individuālai pieejai problēmzonām un celulīta ierosinātājam,” teic fitnesa trenere.

Piemēram, ja celulīts ir sēžas un augšstilbu apvidū, fiziskajās aktivitātēs jāiekļauj kardioslodze, īpaši spēka vingrojumi sēžas muskuļiem un augšstilbiem, lai nostiprinātu to muskulatūru. Vispareizāk būtu ar treneri izstrādāt vingrojumu kompleksu.

Dodoties pie speciālista, tiek veikti dažādi izmeklējumi, mērīti apjomi, noteikta celulīta stadija un izstrādāts atsevišķs procedūru komplekss. Viena no efektīvākajām ir endermoloģijas procedūra jeb LPG lipomasāža, kas palīdz atbrīvoties no celulīta un modelēt siluetu.

Procedūru parasti veic divas reizes nedēļā un atkarībā no celulīta pakāpes piemēro ieteicamo skaitu, kas var sasniegt pat 20–30 reizes. Tāpēc ķermeņa estētikas speciāliste iesaka savlaikus rūpēties par savu ādu, gan to lutinot ar fiziskajām aktivitātēm, gan sekojot līdzi, vai ikdienas maltītes ir sabalansētas un veselīgas.

Pat ja vielmaiņa ļauj ikdienā našķoties ar ātrajām uzkodām, ar laiku āda būs tā, kas dos signālu par nepieciešamām pārmaiņām.

Trīs celulīta stadijas

Shutterstock ilustrācija

1. tūskainais celulīts. Audos uzkrājas ūdens un rodas pietūkums. Dažas procedūras pie ķermeņa speciālista palīdz samazināt tūsku, atbrīvot audus no liekā ūdens, stimulēt vielmaiņu – elastīna un kolagēna izdalīšanos.

2. adipozais (taukainais) celulīts. Biežāk jau saistīts ar lieko svaru un tauku uzkrāšanos zemādā. Šajā stadijā radies tā sauktais apelsīna miziņas efekts, kad āda vizuāli ir mainījusies. Lai samazinātu un atbrīvotos no celulīta, jāstimulē tauku šūnas, jāatbrīvojas no taukiem un jāsamazina pietūkums.

3. fibrozais celulīts. Rodas šķiedru tīklojums starp taukaudiem, un celulīts ir redzamāks. Lai sasniegtu vēlamo rezultātu, šajā stadijā ar ķermeņa masāžām un kosmētiskām procedūrām vairs nepietiek – svarīgas arī noteiktas sportiskās aktivitātes un īpaši izstrādāts uztura plāns.

Celulītu rosina:

• neveselīgs uzturs

• mazkustīgs dzīvesveids

• iedzimtība

• hormonālās izmaiņas

• traucēta asinsrite

• palēnināta vielmaiņa

• traucēta limfas attece

• nepiemērots, pārāk ciešs apģērbs

• kaitīgie ieradumi – smēķēšana un alkohols

Mūsu ekspertes

Egija Troščenko, fitnesa trenere un fizioterapeite

Olga Kožemjako, ķermeņa estētikas speciāliste

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.