“Maldīgi domāt, ka ierēdņi paši sevi izārstēs,” politiķa versija, kā mazināt birokrātisko slogu 1
TV24 raidījumā “Kur tas suns aprakts?” Saeimas deputāts Māris Sprindžuks pauda kritiku par valsts pārvaldes sistēmas efektivitāti. Viņš norādīja, ka cerēt uz ierēdņu pašiniciatīvu birokrātijas mazināšanā ir naivi un ka šī problēma jārisina no politiķu puses.
“Maldīgi domāt, ka ierēdņi paši sevi izārstēs,” uzskata Sprindžuks. Pēc viņa domām, ierēdņi tikai izpilda politiķu pieņemtos likumus, un tieši politiķiem būtu jāveic pārdomāti soļi, lai mazinātu nevajadzīgu birokrātisko slogu. Viņš minēja, ka publiskajā sektorā ir izveidojušās daudz paralēlu struktūru, kas rada neefektivitāti un resursu izšķērdēšanu.
“Policijas sistēmā mēs esam gandrīz pēdējie Eiropā, kas uztur divas paralēlas struktūras – pašvaldības policiju un valsts policiju,” sacīja deputāts, piebilstot, ka līdzīgas problēmas ir arī citos sektoros, piemēram, ugunsdzēsības un izglītības sistēmā.
Deputāts minēja izglītības sektoru kā piemēru, kur būtu nepieciešams pārskatīt struktūru kopumā. Viņš uzskata, ka ir jāskatās uz izglītības sistēmu vienotā skatījumā, lai novērstu paralēlismu: “Vidējās un profesionālās izglītības tīkli darbojas paralēli, nereti dublējot viens otra funkcijas. Šī sistēma ir dārga un neefektīva.”
Sprindžuks uzsver, ka ir nepieciešams pārskatīt valsts un pašvaldību pienākumus, lai noteiktu to atbildību. Viņš aicināja politiķus uzņemties iniciatīvu un skaidri noteikt, kuras prasības ir jāsamazina. “Politiķiem jāsaka ierēdņiem: tagad mēs darīsim tā. Mums nevajag divas paralēlas sistēmas,” viņš norādīja.
Pēc deputāta domām, birokrātijas samazināšana un resursu optimizācija ir efektīvi soļi, lai nodrošinātu labāku valsts pārvaldi un lai netiktu izšķērēta nodokļu maksātāju nauda. Viņš norādīja, ka tikai skaidri un pārdomāti politiski lēmumi spēs pārtraukt birokrātisko haosu un nodrošināt valsts pārvaldi sabiedrības vajadzībām.