foto: ekrānuzņēmums no TV3 Ziņām

“Māku runāt latviski.” Latvijā dzīvojošam ungāram liegta iespēja iegūt Latvijas pilsonību 28

Kamēr daļa latviešu turpina emigrēt projām, ir citi Eiropas Savienības (ES) pilsoņi, kuriem dzīvošana tieši Latvijā ir sapnis. Tik liels, ka gatavi gaidīt vairākus gadus, lai naturalizētos un iegūtu Latvijas pilsonību, vēsta raidījums “TV3 Ziņas”.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas
Kādam ungāram iespēju iegūt Latvijas pasi liegusi birokrātiska formalitāte, lai gan faktiski viņš ir nodzīvojis Latvijā vajadzīgos 10 gadus un ļoti labi proti runāt latviski.

Ungārs Arpads Neveri ieradās Latvijā pirms teju 10 gadiem un visu šo laiku strādā Šveices digitālās bankas un brokeru pakalpojumu pārstāvniecībā Rīgā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai arī ikdienu Rīgā spētu itin labi organizēt tikai angļu valodā, Arpads jau pirmajā gadā sāka apmeklēt latviešu valodas kursus. Viņš par unikālu sauc iespēju iemācīties valodu, kurā runā vien divi miljoni cilvēku.

“Vieglāk var dzīvot, ja tiešām tu vari ar vietējiem sarunāties viņu dzimtajā valodā. Tas visiem ir ļoti patīkami. Bieži brīnās – re, te ir tas cilvēks, kas māk latviski, ir iemācījies,” stāsta Arpads.

Arpads sapratis – atgriezties Ungārijā viņš nevēlas tuvākos gadus, bet gan Latviju saukt par savām mājām. Janvārī sāka interesēties par iespēju iegūt Latvijas pilsonību.

“Būtu šeit vieglāk dzīvot, un būtu gandarījuma sajūta, ka es kaut ko sasniedzu Latvijā. Integrēties šeit sabiedrībā, lai būtu kāds rezultāts. Māku runāt latviski. Es gribētu turpināt šeit dzīvot. Varētu šeit veidot biznesu, paņemt kredītu un nopirkt dzīvokli. Ja man būtu Latvijas pilsonība, tas palīdzētu,” norāda Arpads.

Ungārs spēra pirmos soļus – ļoti labi nokārtoja eksāmenu latviešu valodā un Latvijas vēsturē. Taču iespēju naturalizēties apturēja ziņa no Pilsonības un migrāciju lietu pārvaldes (PMLP).

Izrādās, Eiropas Savienības direktīva nosaka – lai kādā no dalībvalstīm uzturētos ilgstoši, ir jāsaņem terminētā reģistrācijas apliecība. Arpadam tāda, protams, bija.

Taču viņš nezināja, ka pēc pieciem gadiem ir tiesības pieprasīt jau augstāka līmeņa dokumentu – pastāvīgās reģistrācijas apliecību. Ja savukārt ar to Latvijā nodzīvoti pieci gadi, var lūgt uzsākt naturalizācijas procesu Latvijas pilsonības iegūšanai.

Kad pirms diviem gadiem devās uz PMLP atjaunot ID karti, viņš darbiniekiem ieminējās par vēlmi iegūt Latvijas pilsonību. Taču neviens neesot viņam norādījis uz vajadzību vispirms pieteikt pastāvīgās reģistrācijas apliecību.

“Nebija tik skaidrs, kā tas atšķiras. Viņu mājas lapā ir vairāk informācijas cilvēkiem, kas nāk no ārpus ES. Varēja tur būt vairāk informācija par ES pilsoņiem,” saka Arpads.

Pret PMLP vai to darbiniekiem Arpadam pretenziju nav. Atzīst, ka varēja pats konsultēties ar juristiem. Taču Arpada latviešu draugiem, piemēram, bijušajam kolēģim žēl noskatīties, ka Latvijai lojālais ungārs nevar iegūt Latvijas pilsonību.

“Pazīstot Arpidu daudzus gadus, zinot, ka viņš ir liels Latvijas patriots, lojāls cilvēks, kurš, principā, nav arī sūdzējies par šo situāciju. Vienkārši netīšām gadījās šo stāstu dzirdēt.

Reklāma
Reklāma

Viņš pats to uztvēra pat samērā mierīgi, bet es domāju, ka varbūt šīs ir tā reize, kad valsts varētu panākt pretī cilvēkam, kas tik ļoti vēlas kļūt par Latvijas pilsoni.

Ņemot vērā, ka principā viņš ir ievērojis nosacījumus ar šo daudzu gadu nodzīvošanu Latvijā,” saka Latvijā dzīvojošā ungāra bijušais darba kolēģis Aleksis Gulbis.

PMLP gan saka – diemžēl šim ungāram nekādi nevar palīdzēt, formalitātes ir un paliek formalitātes, ja pat ungārs ir nodzīvojos vajadzīgo gadu skaitu, lai uzsāktu pilsonības iegūšanu.

Nelīdzēšot arī lūguma raksti vai dokumentālus pierādījumu iesniegšana par Latvijā nodzīvotiem 10 gadiem.

“Nē, tādas iespējas nav. Šādu atpakaļejošu darbību nav iespējams veikt,” norāda PMLP priekšnieka vietniece Maira Roze.

Vaicāta, vai ungāram jāgaida vēl pieci gadi, viņa atbild apstiprinoši.

Citiem vārdiem, jānokārto pastāvīgās reģistrācijas apliecība un ar to atkal jānodzīvo pieci gadi.

“Vēl jāgaida pieci gadi. Protams, būtu bijis labāk, ja es varētu iegūt pilsonību šogad. Ja ir šādi noteikumi, nu tad ir tādi noteikumi,” bilst Arpads.

Latvijas pasi ungārs vēlas ļoti, tāpēc esot gatavs gaidīt.

“Man ļoti patīk šeit Latvijā dzīvot, ļoti mierīgi. Vasaras ir labas, jo nav tik karsti kā Ungārijā. Ir jūra, ir hokejs, ir daba, ir pirts. Latvijā ir ļoti forši dzīvot,” saka Arpads.

TV3 sižets:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.