Mākslīgais intelekts palielinājis supermasīva melnā cauruma asumu līdz “pilnai izšķirtspējai”, un rezultāti ir satriecoši 32
Zinātnieki ar mākslīgā intelekta palīdzību pirmo reizi tuvplānā palielinājuši 2019. gadā publicētā melnā cauruma attēla asumu līdz “pilnai izšķirtspējai”, un rezultāti ir satriecoši, vēsta www.livescience.com.
The first photo ever taken of a black hole looks a little sharper now https://t.co/RCOSpUX7u6
— CNN (@CNN) April 15, 2023
Nofotografētais melnais caurums atrodas 55 miljonu gaismas gadu attālumā galaktikā M87 un attēls uzņemts ar plašu radioteleskopu tīkla palīdzību.
Attēlā tika sniegts pirmais tiešais vizuālais pierādījums, ka melnie caurumi eksistē, parādot centrālo tumšo reģionu, ko ieskauj gaismas gredzens, kas no vienas puses izskatās gaišāks. Astronomi šo objektu nodēvēja par “izplūdušu, oranžu virtuli”.
Jaunajā attēlā, kas pārveidots ar mākslīgo intelektu, labāk redzams objekta tumšais centrālais reģions un negaidīti šaurais spilgtais emisijas gredzens, ko rada karstā gāze, kas iekrīt melnajā caurumā. Iesaistītie pētnieki vēlas uzsvērt, ka šajā attēlā netiek izmantots mākslīgais intelekts, lai aizpildītu nepilnības, kā to dara daži viedtālruņi, lai palielinātu kameras attēla iespējas, bet gan tiek izmantoti sākotnējie dati no Event Horizon Telescope (EHT) sadarbības un tie tiek palaisti caur viņu izstrādāto programmu, lai faktiski attēlotu pilnu EHT izšķirtspēju.
Melnais caurums ir kosmisks objekts, kas izveidojas pēc zvaigznes bojāejas, kas ir tik smags, ka tā vietā, lai izstarotu gaismu, tā to iesūc līdz ar visu, kas nonāk tās gravitācijas laukā.