Bērns piedzimis mākslīgās apaugļošanas rezultātā. Vai par tēvu tiek uzskatīts donors? 0
Kā nosaka paternitāti, ja bērns piedzimst pēc mākslīgās apaugļošanas? Vai donors tiek uzskatīts par tēvu? ALEKSANDRA JŪRMALĀ
Vispirms jāatgādina, ka medicīniskā apaugļošana ir vīrieša un sievietes dzimumšūnu mākslīga sapludināšana, ko veic pēc heteroseksuāla pāra vai sievietes vēlēšanās. Medicīniskajā apaugļošanā tiek izmantotas ģenētisko vecāku vai donora dzimumšūnas.
Atbilstīgi Seksuālās un reproduktīvās veselības likuma 21. pantam medicīniskās apaugļošanas rezultātā dzimušais bērns uzskatāms par dzimušu laulībā, ja šādas apaugļošanas brīdī potenciālo vecāku laulība bija reģistrēta. Ja tā nebija reģistrēta, bērna juridisko statusu nosaka atbilstīgi Civillikumam. Tas nozīmē, ka sievietes faktiskais dzīvesbiedrs var labprātīgi atzīt paternitāti. Ja vīrietis kādu iemeslu dēļ to darīt atsakās, sieviete var iesniegt tiesā prasību par paternitātes noteikšanu. Šajā gadījumā par pierādījumu tiesā noder pāra iesniegums par mākslīgās apaugļošanas veikšanu un medicīniskie dokumenti.
Ja medicīniskajā apaugļošanā tiek izmantotas donora dzimumšūnas, bērnam, viņa vecākiem un aizbildņiem nav tiesību prasīt dzimumšūnu donora paternitātes atzīšanu. Arī donoram nav tiesību pašam atzīt paternitāti vai prasīt paternitātes atzīšanu medicīniskās apaugļošanas rezultātā dzimušam bērnam. Prasīt paternitātes atzīšanu nevar arī dzimumšūnu donora vecāki un aizgādņi.
UZZIŅA
• Potenciālo vecāku datus dzimumšūnu donoram izpaust ir aizliegts.
• Potenciālajiem vecākiem drīkst izpaust tikai informāciju par dzimumšūnu donora ģenētiskajiem un antropometriskajiem datiem (augumu, svaru u.tml.).
• Pirms medicīniskās apaugļošanas ginekologa (dzemdību speciālista) pienākums ir informēt potenciālos vecākus tikai par medicīniskās apaugļošanas būtību un iespējamiem sarežģījumiem, kā arī par ģenētiskiem un medicīniskiem sarežģījumiem, kas var rasties bērnam.
• No 2016. gada 1. janvāra valsts budžets vairs neapmaksā medicīnisko apaugļošanu, ja ir bijušas divas neveiksmīgas procedūras, kā arī medicīnisko apaugļošanu sievietēm pēc 37 gadu vecuma, izņemot gadījumus, ja līdz šim vecumam uzsāktā olšūnu stimulācija ar medikamentiem bijusi veiksmīga un medicīniskā apaugļošana tiek turpināta līdz embrija transfēram (pārvietošanai dzemdē) bez tā sasaldēšanas.
KONSULTĒJUSI JURISTE KRISTĪNE KRĒSLIŅA