Mākslas bagātības “Gaismas pilī” 0
Apvienotās Karalistes ievērojamāko muzeju un mākslas institūciju – “The National Gallery London”, “Tate”, “The Royal Academy of Arts”, “Victoria and Albert Museum” – publikācijas un kolekciju katalogi.
Arī pazīstamo mākslas izdevēju “Phaidon”, “Thames&Hudson” un citu grāmatas, kuras šķiet kā īsta medusmaize katram mākslas cienītājam, tomēr veikalā vēlmes nereti saduras ar finansiālajām iespējām. Visa šī bagātība vienkopus atrodama Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ceturtajā stāvā Mākslas un mūzikas centrā mākslas izdevumu jaunieguvumu kolekcijas izstādē “Izcilie mākslas meistari: pagātne un mūsdienas”. Tā ir pirmais rezultāts Borisa un Ināras Teterevu fonda finansētajam triju gadu projektam LNB mākslas krājuma papildināšanai.
Kā jau var nojaust, ekspozīcijas veidotāju uzmanības centrā ir anglosakšu grāmatniecības telpa. Biezajos sējumos apskatāms tādu izcilu mākslinieku kā Rembrants, Karavadžo, Vermērs, Dž. M. V. Tērners, Pols Sezans, Anrī Matiss, Marsels Dišāns, Frensis Bēkons, Anselms Kiefers, Bils Viola u.c. darbības atspoguļojums.
Ne mazāk nozīmīgi, ka izstādē eksponēta arī LNB jaunā audiovizuālā kolekcija – 160 DVD filmas par mākslu. Pārsvarā – britu producentu un veidotāju “Illumination” dokumentālās un izglītojošās lentes – piemēram, populārā sērija “the EYE” par pazīstamiem, starptautisku atzinību ieguvušiem mūsdienu māksliniekiem. Arī filmas, kas dokumentē Nacionālās galerijas Londonā un “Tate” muzeja lielās retrospektīvās izstādes (piemēram, “Vermeer and Music”, “Turner at Tate” u.c.), kanālam “ARTE” producētās filmas par arhitektūru. Pieejamas arī 24 programmu sērijas par laikmetīgo mākslu, kurās 100 mūsdienu mākslinieki stāsta par savu mākslu, radošo procesu (arī ASV dzīvojošā latviešu izcelsmes māksliniece Vija Celmiņa). Kolekcijā ir arī vācu mūzikas un mākslas audiovizuālo materiālu izdevēja “Arthaus Musik” filmas par izciliem pagātnes un mūsdienu māksliniekiem, kā arī vairākas festivālu nominācijas un apbalvojumus ieguvušas lentes. LNB sola, ka kopumā projekta gaitā plānots iegādāties aptuveni 500 mākslas izdevumu un apmēram 250 filmu par mākslu.