Mākslas akadēmija svin dibināšanas 94. gadadienu 0
Šodien Latvijas Mākslas akadēmija rīko dibināšanas 94.gadadienas svinības, aģentūru LETA informēja akadēmijas pārstāve Egita Kurpniece.
Pasākumā uzrunu teiks Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors Andris Teikmanis un uzstāsies akadēmijas koris “Senais kalns”.
Tāpat plānota Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidenta Ojāra Spārīša lekcija “Medicīnas un mākslas neizbēgamā saistība” un māksliniekam, pedagogam un mākslas zinātniekam Romim Bēmam (1927-1993) veltītās piemiņas grāmatas atvēršana.
Spārītis savā lekcijā iepazīstinās ar ievērojamā flāmu ārsta un anatoma Andreasa Vezālija atklājumu lomu anatomijas sasniegumu izmantošanā mākslā. Tajā varēs ielūkoties aizraujošās vēstures lappusēs un uzzināt vairāk par medicīnas lomu un nozīmi mākslā.
Svētkus noslēgs izdevniecības “Due” klajā laistā izdevuma “Romis Bēms. Domu un atmiņu dārzos” atvēršana. Izdevumā ievietotas Bēma atmiņas un dažādos periodiskajos izdevumos publicētie raksti, kas atklāj viņu kā sava laika – 20. gadsimta 50.-80. gadu – mākslas kritiķi. Izdevumā apkopotas arī laikabiedru atmiņas par mākslinieku un dažādos laikos publicētie raksti un intervijas, kas atspoguļo kolēģu skatījumu uz Romi Bēmu kā pedagogu, mākslas zinātnieku, radošu personību, gleznotāju.
Atsevišķā nodaļā ievietotie raksti parāda Bēma īpašo lomu latviešu lasītājam maz zināmo 18.-19. gadsimta vācbaltiešu mākslinieku daiļrades izpētē, nosakot viņu vietu Latvijas mākslas vēsturē. Krājumā lasāmi arī daži jautri pastāsti, mākslinieka pēdējais manuskripts, kas satur pārdomas par mākslas profesionālismu.
Spārītis stāsta, ka grāmatai vajadzēja iznākt jau kolēģa 85. dzimšanas dienas atcerē, kuru atzīmēja 2012. gadā. “Mēs vēl jo vairāk priecājamies par to, ka šī daudzu autoru un līdzautoru kopīgi veidotā grāmata ir iznākusi tagad, 2013 .gadā, – gan kā piemiņas zīme ievērojamajam Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogam, gan kā piemineklis viņa darbam Latvijas un vācbaltiešu mākslas vēstures pētniecībā, pedagoģijā, akvareļu glezniecības popularizēšanā un vērtēšanā, gan arī kā pagātnē aizgājuša laikmeta dokuments,” sacīja Spārītis.
Kurpniece norāda, ka Mākslas akadēmija ir gandarīta par iespēju atzīmēt augstskolas dibināšanas jubileju ar daudzveidīgu programmu, kas atspoguļo arī pašas akadēmijas daudzšķautņainību un piesātināto studiju procesu, kur tradīcija mijas ar laikmetīgo nemitīgā savstarpējā sinerģijā.
Patlaban Latvijas Mākslas akadēmijā Rīgā un Latgales filiālē Rēzeknē studijas turpina vairāk nekā 800 jauno mākslinieku, dizaineru un mākslas zinātnieku, kas specializējas kādā no četrpadsmit virzieniem – glezniecībā, grafikā, tekstilmākslā, tēlniecībā, stikla mākslā, keramikā, funkcionālajā dizainā, vides mākslā, metāla dizainā, modes mākslā, vizuālajā komunikācijā, scenogrāfijā, restaurācijā vai vizuālās mākslas un kultūras vēsturē un teorijā.
Ar skaidru vīziju Latvijas Mākslas akadēmija turpina uzsākto un ar lielu apņēmību raugās nākotnē – pretim valsts un akadēmijas simtgadei un mākslas izglītības nostiprināšanai un attīstībai 21. gadsimtā, norāda Kurpniece.