Fragmenti no raksta “Krievijas mērķi Baltijā” 19
Raksta titulteikums.
Pēc Somijas padomju armijas var okupēt Lietuvu, Igauniju un Latviju.
***
Var droši uzskatīt, ka gadījumā, ja Somija turpinās cīnīties viena pati, bez kaimiņu un citu valstu atbalsta, sarkanā armija iekaros nelielo valsti.
Ja tas notiks, nākamais PSRS solis būs Lietuvas, Igaunijas un Latvijas, kurās Padomju Savienība tagad ir izveidojusi jūras kara flotes bāzes, sovjetizācija vai pat okupācija. Okupāciju būs samērā viegli realizēt, jo Baltijas valstis vienmēr bijušas cieši saistītas ar Krieviju ar Daugavas kuģošanas ceļu, kas ietek Rīgas jūras līcī, kā arī trim galvenajiem dzelzceļiem. Šie dzelzceļi tika būvēti caru valdīšanas laikā, un tie savieno Rīgas, Liepājas un Ventspils ostas ar Ukrainu, Centrālo Krieviju un Volgu.
Vēl vairāk okupāciju atvieglos spēcīgās saimnieciskās, kulturālās un tehniskās saites, kas vienmēr pastāvējušas starp Baltijas valstīm un Krieviju. Šīs saites vienmēr bijušas stiprākas nekā tās, kas jebkad pastāvējušas starp Krieviju un Somiju.
Pagaidām Baltijas valstis var būt drošas par savu neatkarību par spīti kara flotes bāzēm un padomju garnizonu klātbūtnei viņu zemē, jo iebrukuma laikā Somijā Padomju Krievija vēlas demonstrēt savu uzticību tautu pašnoteikšanās principam (šis ir mazāk pretrunīgs, nekā izklausās, jo, pēc krievu uzskata, vienīgā likumīgā somu valdība ir tā, kuru Kremlis ir izveidojis Terioki, tā saucamās Tautas demokrātiskās republikas valdība). Var droši apgalvot, ka tikmēr, kamēr Padomju Krievijai tiek ļauts vienai cīnīties ar Somiju un sabiedrotie to netraucē, viņas stāvoklis Baltijā turpinās ievērojami nostiprināties.
Cīņa starp Somiju un Padomju Savienību ir cīņa starp nevienādiem spēkiem. Neliela nācija ar simtiem gadu ilgu politisko un parlamentāro vēsturi, maza valsts, kur pastāv vispārēja lasītprasme un augsta amatu prasme, cīnās ar pasaules lielvaru, kur lasīšanas un amatu prasme bija fiktīvā sociālisma izgudrojums 1918. gada konstitūcijā. Ir acīmredzami, ka nav tik vienkārši tikt galā ar Somiju, kā tas bija ar Poliju. Taču Padomju Krievijas uzbrukums tās mazajam ziemeļu kaimiņam ir tikai gadījums, un, sabiedrotajiem neiejaucoties, nav šaubu, ka krievu masu pārspēks galu galā satrieks somu spēkus neatkarīgi no tā, cik kvalitatīvi šie spēki būtu. Somija kā izolēta politiska vienība nespēj noturēt krievu ordas ilgstoši un tiks satriekta, kad tas minētais sāks izpausties.