“Parastos turnīros Eiropā kļūdas piedod, bet šeit bez žēlastības pārbrauc pāri. Kolosāla pieredze,” par Rīgā notikušo “Grand Swiss” teic Arturs Neikšāns, kuram allaž klāt bijis četrus gadus vecās meitas žaketes kabatā ieliktais talismans – kastanis.
“Parastos turnīros Eiropā kļūdas piedod, bet šeit bez žēlastības pārbrauc pāri. Kolosāla pieredze,” par Rīgā notikušo “Grand Swiss” teic Arturs Neikšāns, kuram allaž klāt bijis četrus gadus vecās meitas žaketes kabatā ieliktais talismans – kastanis.
Foto: FIDE

Rīgā notikušais šaha turnīrs “Grand Swiss” uzlicis augstu kvalitātes latiņu 1

Ilmārs Stūriška, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Rīgā notikušajā Starptautiskās šaha federācijas (FIDE) turnīrā “Grand Swiss”, kurā piedalījās 158 šahisti no 42 valstīm, Latvija apliecināja labo organizatorisko prasmi, “Latvijas Avīzei” sacīja FIDE rīkotājdirektore Dana Reizniece-Ozola.

Uzvar jaunietis

Tik augsta līmeņa šaha turnīrs Latvijā risinājās pirmo reizi, balvu fondam sasniedzot 550 tūkstošus ASV dolāru. Teju visi dalībnieki ir profesionāli šahisti, bija ieradušies vairāki pasaules ranga pirmā desmita spēlētāji, kas Rīgā nodemonstrēja savu meistarību.

CITI ŠOBRĪD LASA

Par uzvarētāju kļuva Irānā dzimušais 18 gadus vecais Francijas lielmeistars Alirezs Firoudža ar astoņiem punktiem, bet otrais – amerikānis Fabiano Karuana (7,5). Rangā viņi ieņem attiecīgi devīto un trešo vietu, abi kvalificējās 2022. gada kandidātu turnīram, kura uzvarētājs cīņā par pasaules čempiona titulu tiksies ar tronī kopš 2013. gada esošo norvēģi Magnusu Karlsenu. Šaha aprindās valda pārliecība, ka nav tālu brīdis, kad Firoudža izaicinās maģisko Karlsenu.

“Liels prieks, ka turnīru aizvadījām bez neviena pozitīva kovida gadījuma, tas mums kā organizētājiem bija sarežģītākais,” atzina Reizniece-Ozola.

“Sportisti bija ļoti apmierināti, mazliet satraucos, kādas viņiem būs sajūtas, jo gandrīz divas nedēļas jādzīvo ierobežojumu pilnā vidē, turklāt šahā ir diezgan liela emocionālā spriedze un ārējie apstākļi parasti stipri ietekmē.

Centāmies turnīru padarīt īpašu, pati esmu bijusi pusprofesionāla šahiste, un gribējām, lai šahistiem ir ērti. Visi organizatori darīja vairāk, nekā prasa pienākums, un sportisti to arī juta. Tik daudz labu atsauksmju par organizāciju Latvijā sen nebiju dzirdējusi, tā ka esam uzlikuši augstu kvalitātes latiņu.”

Treneris un fizioterapeits

Latviju pārstāvēja pieci šahisti, 108 dalībnieku vidū Arturs Neikšāns ierindojās 92. vietā (4 punkti), Ņikita Meškovs – 103. (4), Normunds Miezis – 104. (3,5). Sieviešu turnīrā Laurai Rogulei 36. vieta no 50 dalībniecēm (5), bet pēdējā brīdī uzaicinātā Madara Golsta – 48. (2,5).

Par godu pasaules čempionam Mihailam Tālam, kuram 9. novembrī būtu apritējuši 85 gadi, tika aizvadīts arī blica (ātrākais no šaha veidiem) turnīrs, kurā uzvarēja ukrainis Kirils Ševčenko, bet labākais no mājiniekiem bija Igors Kovaļenko – 35. vieta.

Reklāma
Reklāma

Šis bija otrais “Grand Swiss” turnīrs un pēc reitinga augstāks nekā pirmais aizpērn Menas salā. Arī šis bija paredzēts turpat, bet tika pārcelts uz Rīgu Covid-19 ierobežojumu dēļ. Mūsējo sniegumu Dana Reizniece-Ozola vērtēja atzinīgi:

“Par katru punktu un neizšķirtu bija prieks. Milzīga pieredze, Golstai šis ir lēciens desmit kāršu augstumā, noderēs nākotnei. Mūsu šahisti gan nav apmierināti, jo gribējās labāk, bet rezultāts ir ļoti labs. Nebija neviena viegla pretinieka, visu laiku maksimāla spriedze.”

Arturs Neikšāns ar rezultātu nav īsti apmierināts, jo izdevās ļoti labs sākums, bet sliktāka turnīra otrā puse: “Pirmajā kārtā uzvarēju, arī otrajā biju tam ļoti tuvu, bet rekordgarā partija (7:45 stundas) noslēdzās neizšķirti, un paguru. Tas bija ļoti smagi. It kā šķiet – sēdi pie galdiņa un domā, bet, ja dari to tik ilgi, intensīvi, ir stress, tad vienā brīdī vairs neko nesaproti, smadzenes atslēdzas.

Tad atkal bija neizšķirts, ceturtajā kārtā pret Alekseju Širovu bija labas iespējas, bet pats salaidu visu dēlī. Spēcīgākais turnīrs mūžā, spēlēju ar pretiniekiem, kur vidējais reitings ir pasaules “TOP 100″. Esmu ar tāda līmeņa šahistiem spēlējis, bet ne tik bieži un ne ar tādu laika kontroli.”

Garajās partijās vienlīdz grūti esot gan psiholoģiskā, gan fiziskā ziņā. Pasaules līderi uz nopietnajiem turnīriem ņem līdzi fizioterapeitus, trenerus. Arī šoreiz viesnīcā varēja manīt lielmeistarus, kas paši nespēlēja, bet palīdzēja citiem, sprieda Neikšāns.

Popularitātes vilnis

Spāniju pārstāvošais rīdzinieks Aleksejs Širovs ieguva astoto vietu. “Latvijas šaha vide viņu uztver kā mūsējo, Tāla skolas turpinātāju, jo šeit dzīvo, apguvis šaha prasmes. Viņa spēles stilu saucam – uguns uz galdiņa, tāds arī Tālam bija raksturīgs,” norāda Reizniece-Ozola.

Viens no turnīra lielākajiem sponsoriem bija šaha interneta platforma “Chess.com”, kam pandēmija sniegusi jaunu attīstības uzrāvienu. Pēc tās sākuma pāris mēnešu laikā lietotāju skaits vairāk nekā dubultojies, pārsniedzot 50 miljonus.

“Arī Latvijā ļoti attīstījās tiešsaistes šahs, notika bērnu, komandu turnīri, Latvijas šahisti spēlēja citu valstu līgās, arī es nevienu nedēļu neizlaidu,” atminas Dana Reizniece-Ozola.

“Ir popularitātes vilnis, zvana vecāki un meklē, kur bērni var trenēties. Šahs bērnam dod prasmes, kas ir ļoti noderīgas jebkurā jomā, sākot ar to, ka trenē fokusu jeb uzmanības noturēšanu, kas mūsdienu jauniešiem ir ļoti svarīgi. Grūti koncentrēties, jo visu laiku kaut kas zib acu priekšā.”

Līdz pat šim turnīram Arturs Neikšāns bija Rīgas Šaha skolas galvenais treneris, bet nu atstājis šo darbu un uzsācis citus ar šahu saistītus projektus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.