Kas maksātnespējas gadījumā notiek ar dzīvokli? Vai automātiski tiek zaudēts un jāpaliek uz ielas 17
Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
Ja personai ir hipotekārais kredīts un arī patēriņa kredīti, kas maksātnespējas gadījumā notiek ar dzīvokli, kurš ņemts hipotekārajā kredītā, un mantojumā iegūtu dzīvokli? Vai automātiski tiek zaudēts un jāpaliek uz ielas? Vai ir nozīme tam, ka dzīvoklis ir vienīgais īpašums un vienīgā dzīvesvieta? Gatis L.
Maksātnespējas kontroles dienests skaidro, ka atbilstīgi Maksātnespējas likuma regulējumam pēc fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas un bankrota procedūras uzsākšanas maksātnespējas procesa administrators (administrators) apzina parādnieka mantu un saistības un organizē parādnieka mantas pārdošanu. Administratoram ir tiesības atsavināt parādnieka mantu.
Maksātnespējas procesa laikā administrators ir tiesīgs pārdot parādniekam piederošu nekustamo īpašumu neatkarīgi no tā, vai tā iegādei ņemts hipotekārais kredīts, vai arī tas iegūts mantojumā.
Ja ar kreditoru noslēgta vienošanās
Vienlaikus Maksātnespējas likums paredz iespēju nodrošinātajam kreditoram un parādniekam noslēgt vienošanos par to, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā netiek pārdots parādniekam piederošais mājoklis, kas ir ieķīlāts par labu nodrošinātajam kreditoram. Šādā gadījumā fiziskās personas maksātnespējas procesā nodrošinātajam kreditoram tiek veikts maksājums, kas nepārsniedz summu, kura būtu maksājama parādniekam, īrējot par nodrošinājumu kalpojošo parādnieka mantu fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā.
Turklāt, ja parādniekam pēc bankrota procedūras pabeigšanas tiek piemērota saistību dzēšanas procedūra, šāda vienošanās paliek spēkā, un nodrošinātais kreditors saistību dzēšanas procedūras laikā saņem maksājumus, kas nav lielāki par summu, kas būtu maksājama parādniekam, īrējot par nodrošinājumu kalpojošo parādnieka mantu fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā.
Vienlaikus jāņem vērā, ja nodrošinātais kreditors un parādnieks ir noslēdzis vienošanos saglabāt mājokli, kas apgrūtināts ar ķīlu, un šī vienošanās ir samērojama ar pārējo kreditoru interesēm, tas tiek norādīts parādnieka mantas pārdošanas plānā. Tātad likumdevējs ir paredzējis nepieciešamību izvērtēt, vai minētā vienošanās samērojama ar pārējo kreditoru interesēm, tas ir, vai tā nesamērīgi neaizskar nenodrošināto kreditoru intereses. Līdz ar to šāds izvērtējums ir pakļauts administratora ekskluzīvajai kompetencei.
Savukārt, ja attiecīgā vienošanās ir noslēgta un administrators atzinis, ka tā nesamērīgi neaizskar nenodrošināto kreditoru intereses, parādniekam ir jāpilda Maksātnespējas likumā noteiktie nosacījumi, jo nodrošinātais kreditors ir tiesīgs atkāpties no noslēgtās vienošanās un lūgt par nodrošinājumu kalpojošās parādnieka mantas pārdošanu, ja parādnieks neveic vienošanās nosacījumos paredzētos maksājumus.
Ir izņēmuma gadījums
Ja ar parādnieku kopā mājoklī, kura kadastrālā vērtība nepārsniedz 142 287 eiro, dzīvo tā apgādībā esošas personas un šis mājoklis ar parādnieku kopā dzīvojošajām un tā apgādībā esošajām personām ir deklarētā dzīvesvieta, šāda mājokļa pārdošanu izsolē iespējams atlikt uz laiku līdz vienam gadam no fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanas dienas, lai parādnieks sameklētu citu mājokli.
Šāda iespēja paredzama fiziskās personas mantas pārdošanas plānā. Tātad fiziskai personai, kurai pasludināts maksātnespējas process, ir piešķirta īpaša tiesība – lūgt atlikt tās mājokļa pārdošanu līdz vienam gadam no maksātnespējas procesa pasludināšanas, ja pastāv iepriekš norādītie kritēriji.
Proti, likumdevējs ir paredzējis izņēmuma gadījumu, kas skar tikai parādnieka vienīgā mājokļa pārdošanu, lai nesamērīgi neciestu mazāk aizsargātā sabiedrības grupa (bērni, invalīdi u.c.). Turklāt minētais izņēmums Maksātnespējas likumā paredzēts kā iespēja, kas jāizmanto pašam parādniekam, vēršoties pie administratora ar attiecīgu lūgumu. Savukārt priekšrocību izlemt jautājumu par mājokļa pārdošanas izsolē atlikšanu līdz vienam gadam likumdevējs paredzējis tikai administratoram.
Ņemot vērā minēto, personai, kura apsver iespēju iesniegt tiesā pieteikumu par fiziskās personas maksātnespējas procesa pasludināšanu, jārēķinās, ka tai piederošais nekustamais īpašums maksātnespējas procesa laikā tiks pārdots, lai no iegūtajiem līdzekļiem apmierinātu kreditoru prasījumus, ja vien netiek panākta vienošanās ar nodrošināto kreditoru, ka fiziskās personas maksātnespējas procesa laikā netiek pārdots parādniekam piederošais mājoklis, kas ieķīlāts par labu nodrošinātajam kreditoram.