Maksāt rubļos ir sankciju pārkāpums 0
Olafs Zvejnieks, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Pēc ilgākas pauzes Eiropas Komisija (EK) beidzot nākusi klajā ar saviem secinājumiem par Krievijas prasībām “maksāt par gāzi rubļos”. Un, proti, EK brīdinājusi Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, ka pakļaušanās Krievijas prezidenta Vladimira Putina prasībai “nedraudzīgajām valstīm” par Krievijas gāzi maksāt rubļos pārkāps ES sankcijas, kas tika noteiktas Maskavai pēc iebrukuma Ukrainā.
Jāpiebilst, ka šie secinājumi ir pilnīgi pretēji uzņēmuma “Latvijas gāze” secinājumiem, kas iepriekš norādījusi, ka pirmsšķietami, Krievijas prasības nepārkāpj sankcijas, jo gāzes pircējs joprojām turpina maksāt eiro vai dolāros. Eiropas Komisija, analizējot Krievijas prasības, secinājusi, ka tas būtiski maina gāzes pirkšanas procedūru un rada jaunu tiesisko situāciju.
Jaunais process nodotu pilnu kontroli Krievijas valstij attiecībā uz to, kad darījums tiek pabeigts un kurā brīdī pircējs tiek atbrīvots no atbildības. Tas arī dotu Krievijai kontroli pār piemērojamo valūtas kursu, ko Maskava varētu manipulēt sev par labu, norādījusi EK. Tāpēc komisija brīdina, ka šī jaunā metode pircējam var radīt jaunas izmaksas, jo darījumu pilnībā kontrolētu Krievija.
Ar šo mehānismu tiktu pārkāpti arī ierobežojošie pasākumi, ko ES īstenojusi, reaģējot uz Krievijas iebrukumu Ukrainā un kas attiecas uz Krievijas valdību, tās centrālo banku un to pilnvarotajām personām. Šis process var ietekmēt arī citus aizliegumus dažādiem naudas tirgus instrumentiem, ko var emitēt “Gazprombank”.
Jāpiebilst, ka lielākā daļa ES dalībvalstu jau ir paziņojušas, ka nemaksās par gāzi rubļos. Arī Vācija trešdien atkārtoti pauda iebildumus pret Krievijas prasībām. Arī EK vairākkārt ir paziņojusi, ka līgumi, par kuriem panākta vienošanās, ir jāievēro un gandrīz visos tajos ir skaidri noteikta samaksa eiro vai dolāros, un bloks reaģēs uz jebkuru Krievijas mēģinājumu apiet sankcijas. Taču lēmumu par to, kā maksāt par piegādēm, galu galā pieņems uzņēmumi, kas pērk gāzi no Krievijas, un tie nonāks sarežģītā situācijā, jo Eiropas uzņēmumiem ir jāievēro visas spēkā esošās sankcijas.
EK secinājumi par Krievijas prasībām maksāt rubļos vēl vairāk paaugstina politiskās likmes un sarežģī situāciju, jo saskaņā ar Krievijas prezidenta Vladimira Putina paziņojumiem, ja gāzes pircēji atteiksies par gāzi norēķināties rubļos un izpildīt prasības par rubļu kontu atvēršanu “Gazprombank”, Krievija to uzskatīs par līguma pārkāpumu.
Šajā gadījumā Krievija draud apturēt gāzes piegādes. Savukārt ES apņēmusies agrāk sākt gāzes krātuvju aizpildīšanu, lai izvairītos no aizvadītās ziemas gāzes cenu dramatiskā pieauguma, ko izraisīja bažas par gāzes nepietiekamību. Kā viens no iespējamajiem situācijas risinājuma variantiem tiek minēts centralizēts ES gāzes iepirkums visu dalībvalstu vārdā, būtībā pārveidojot visu pašreizējo gāzes piegādes līgumu sistēmu.