Foto-Andris Ozoliņš

“Totāla dizaina kafejnīca “Mākonis”” – Anitas Grases meistarstiķis 0

Šobrīd Rīgas centrā, Stabu ielā, starp Krišjāņa Barona un Aleksandra Čaka ielu ir īpaša vieta. Tas ir “totāli interaktīvs Mākonis”, kur, baudot īpašās siera kūkas un citus kulināru lepnumus, var aplūkot izsmalcinātu dizaina priekšmetu kolekciju un gremdēties intelektuālās diskusijās. “Mākonis” ir konceptkafejnīca, kas apvieno kafejnīcu, semināru telpu, izstāžu zāli un veikalu, kur var iegādāties labākos pašmāju un ārzemju dizaineru darbus. “Mākonis” kalpo kā tikšanās platforma dizaina radītājiem un baudītājiem, tas palutinās arī smalko tehnoloģiju cienītājus, jo šeit var aplūkot dažu labāko pasaules ražotāju produkcijas spicā gala iespējas interjerā.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
Lasīt citas ziņas

Ideja ir laika gaitā pārbaudīta – konceptkafejnīcas, kas savieno intelektuālu, estētisku un kulināru baudījumu, var redzēt Amsterdamā, Londonā, Ņujorkā un citās multikulturālās metropolēs. “Mākoņa” saimniece ir elegantā interjera dizainere Anita Grase.

“Latvijas sievietēm ir augsts radošs potenciāls. Tās izsenis kopušas mūsu tautas unikālo kultūru un dara to joprojām. Viņas domā par to, kādā vidē dzīvo, kā pašas izskatās, kā uzvedas sabiedrībā, un aktīvi rīkojas, lai vidi uzlabotu. Radošā dzirkstele, kas tik daudzām ir iekšā, ļauj mūsu sievietēm paveikt gandrīz visu. Ja arī viņas kaut ko uzreiz nevar izdarīt zvaigžņu līmenī, spējas un neatlaidība ļauj ar laiku sasniegt virsotnes gandrīz jebkur! Savu ceļu uz “Mākoni” es sāku ar grāmatām. Grāmatās paslēptās zināšanas man vienmēr izraisīja dziļu cieņu, un es pamatīgi apguvu grāmatsējēja profesiju. Iestājos Latvijas Mākslas akadēmijas Rūpnieciskā dizaina nodaļā,” stāsta Anita.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc augstskolas viņa sāka strādāt r/a “Daiļrade” par etalonu dizaineri. Diplomdarbā uzņēmumam “Somdaris” dizainere izveidoja tam laikam neparasti progresīvu transformējamu velosomu komplektu, ko vēl šodien varētu ražot. Kad uzņēmuma ekonomiskie pamati sāka šķobīties, Anita vairāk pievērsās autordizainam un 1993. gadā nodibināja firmu “Dizains videi”. Kādu laiku Anita pat vadīja Latvijas Dizaineru savienību un 2008. gadā iedibināja tagad populāro Gada dizaina balvu.

Profesionālajā karjerā bija sasniegts augsts, stabils līmenis. “Domāju, cilvēkam ik pa laikam jāmaina nodarbošanās. Radoši cilvēki, ilgstoši atrodoties komforta zonā, kļūst laiski. Multikulturālā “Mākoņa” radīšana bija mana izraušanās no ikdienas rutīnas,” pamato māksliniece.

Mākonis aiz Staba

“Stabu ielas “Mākonis” ir senāka projekta uzlabota replika. Kad mans akadēmijas dēls Lauris Grasis pabeidza augstskolu, viņš sāka veiksmīgi strādāt un sajuta vēlmi pēc sava lidojuma. Saliekot kopā dēla enerģiju un manu pieredzi, sākās pirmā “Mākoņa” tapšana. Tas atradās Vecrīgā tā saucamajā Pētera Pirmā namā. Izīrētās telpas stiepās no pirmā stāva līdz ceturtajam. Augšā izveidojām interjera dizaina biroju un pirmajā stāvā ierīkojam mazu kafejnīcu. Mūsu kafiju slavēja. Mūsu pavārs lieliski gatavoja darbiniekiem ēdienu. Kad klienti painteresējās par ēšanu, sākām to gatavot pārdošanai. Pakāpeniski dizaina birojs papildinājās ar izstāžu zāli, restorāniņu, kafejnīcu un semināru telpu. Telpā regulāri notika prestiži pasākumi, arī “Inteliģences meistarklases”, kas pulcēja cilvēkus, kuri vēlējās izkopt estētikas izpratni un paplašināt redzesloku par dizainu, arhitektūru un mākslas stiliem.

Tomēr “Mākoni” vējš aizpūta uz Stabu ielu, kur tas ātri atguva savu veidolu. Šobrīd “Mākonis” ir totāla dizaina kafejnīca, kurā viss interjers ir pašu plānots un daļēji realizēts. Ērtie un tehnogēniskie krēsli izveidoti no “Vispool” vannām, tām izņemot ārā priekšējo daļu un ievietojot sēdekļus. Kolonnas pie letes krāsotas pēc latviešu segas ornamenta motīviem. Galdu stikla virsmas balstās uz kārtīgas koka abras, kuras izgatavoja Vienkoču parka saimnieks Rihards Vidzickis. Griestu lampas es veidoju sasienamas, tās sasietas apgaismo centru, atsietas var karāties uz vairākiem galdiņiem. Noformējumā progresīvās sadzīves tehnoloģijas izmantotas savienojumā ar unikālo dizainu. Piemēram, “Grohe” krāns ierīkots vecā stikla spogulī, noformējumā izmantoti “Schneider Electric” dizaina klases slēdži, “Fontini” pītie zīda virsapmetumu vadi. Kafejnīcā pastāvīgi eksponēti izcilu latviešu un ārzemju dizaineru darbi, kurus šeit var iegādāties. Kafejnīcu un pagraba telpas var ātri transformēt par semināru zāli, uzstādīt tur videoprojektoru un nolaist ekrānu. Un galvenais – mūsu “mākoņkūkas” ir slavenas visā Rīgā,” stāsta Anita Grase.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.