Mājup gan Mesi, gan Ronaldu…viens nav karotājs! 1
Pasaules kausa izcīņas astotdaļfināla barjeru pirmie pārvarēja Francijas un Urugvajas futbolisti, kuriem aizvadītajā svētdienā, 1.jūlijā, pievienojās krievi, savukārt vēlajā spēlē Horvātijas izlase tikās ar dāņiem.
Parīzes zvaigznes
Astotdaļfināla spēles sākās ar Francijas un Argentīnas izlašu fantastisku dueli (4:3), vadībai mainoties trīs reizes. Spilgtāko maču savā karjerā aizvadīja 19 gadus vecais francūzis Kilians Mbapē, kura rēķinā divi vārti, nopelnīts 11 metru soda sitiens un divas izprovocētas dzeltenās kartītes. Pērn jauneklis no “Monaco” tika izīrēts Parīzes “Saint-Germain”, bet paredzams, ka izpirkuma summa sasniegs 180 miljonus eiro, kas būs otra lielākā futbola vēsturē. Mbapē kļuvis par pirmo 20 gadus nesasniegušo futbolistu kopš 1958. gada, kurš vienā Pasaules kausa izcīņas spēlē guvis divus vārtus. Toreiz to spēja leģendārais brazīlietis Pele.
Rezultāts 0:1 argentīniešus nesamulsināja, un otrā puslaika sākumā viņi jau bija priekšā ar 2:1, tomēr problēmas aizsardzībā liedza nosargāt vadību. Franči ātri panāca izlīdzinājumu un guva arī nākamos divus vārtus.
Spēlē Urugvaja – Portugāle (2:1) stafeti no Mbapē pārņēma viņa komandas biedrs “Saint-Germain” Edinsons Kavani, kurš uzvarētājiem guva abus vārtus. Jau mača sākumā viņš ar uzbrukuma partneri Luisu Suaresu izspēlēja iespaidīgu kombināciju, ar tālām piespēlēm mainot malas un beigās precīzi sitot ar galvu. Otrie vārti ar tālšāvienu iznāca vēl skaistāki, turklāt arī ļoti svarīgi, jo Eiropas čempioniem portugāļiem pēc stūra sitiena izlīdzinājumu bija panācis Pepe. Urugvajas izlasei tie bija pirmie ielaistie vārti šajā čempionātā. Savainojuma dēļ Kavani spēli nepabeidza, taču pats cer, ka varēs spēlēt ceturtdaļfinālā piektdien pret Franciju.
Viens nav karotājs
Vienā vakarā no Pasaules kausa izcīņas atvadījās futbola ikonas Lionels Mesi un Krištianu Ronaldu. Pagaidām abi par nākotni savās valstsvienībās ir nerunīgi, bet, ja arī paliks, nez vai par Pasaules kausu cīnīsies pēc četriem gadiem Katarā. Statistika, kuru tik daudzi mīl salīdzināt, ir šāda – abi piedalījušies četros pasaules čempionātos, Mesi rēķinā 19 mačos seši vārti un piecas rezultatīvas piespēles, Ronaldu 16 spēlēs – 7+2. Taču izslēgšanas kārtās viņi nav guvuši nevienus vārtus, lai gan Mesi laukumā aizvadījis 756 minūtes, Ronaldu – 514 (turklāt šajā laikā nav atdevis arī nevienu rezultatīvu piespēli). Tas, šķiet, visspilgtāk apliecina, ka futbols ir komandu sporta veids un viens, lai arī cik izcils būtu, nav karotājs.
Krievu sensācija
Krievijas izlase sākuma sastāvā sūtīja piecus aizsargus, apliecinot, ka atdos iniciatīvu spāņiem un mēģinās izmantot savu stiprāko ieroci – pretuzbrukumus. Plānus izjauca ātrs vārtu zaudējums, kad jau pēc pirmās standarta situācijas tāpat kā iepriekšējā mačā pret Urugvajas izlasi jocīgi nospēlēja pieredzējušais aizsargs Sergejs Ignaševičs, cīņā ar Serhio Ramosu raidot bumbu savos vārtos.
Kādu brīdi bumbu vēl kontrolēja spāņi, bet bez bīstamiem momentiem, un tad iniciatīvu pārņēma mājinieki, vairākas reizes saasinot situāciju pretinieku vārtu tuvumā. Pēc stūra sitiena ar neapdomīgu rīcību izcēlās arī slavenais Žerārs Pikē, soda laukumā nospēlējot ar roku, un tiesnesis piesprieda 11 metru soda sitienu, ko realizēja Artjoms Dzjuba.
Otrajā puslaikā Spānijas izlases uzbrukumiem pietrūka asuma un tieksmes uz vārtiem – saspēle galvenokārt bija laukuma vidū no vienas malas uz otru caur aizsargiem. Krievu “autobuss” aizsardzībā stāvēja kā klints, neļaujot tehniskajiem pretiniekiem izveidot neko draudīgu. Igoram Akinfejevam vārtos bija jāglābj komanda vien pēc Andresa Injestas tālsitiena pamatlaika beigās.
Sekoja pirmais papildlaiks šajā turnīrā, tā otrajā daļā spāņi noorganizēja ļoti bīstamu pretuzbrukumu, kas gan nenesa rezultātu. Pēcspēles 11 metru sitienos pārāki bija laukuma saimnieki Fjodors Smolovs, Sergejs Ignaševičs, Aleksandrs Golovins un Deniss Čeriševs, bet vārtsargs Igors Akinfejevs atvairīja divus spāņu sitienus.
Krievijas izlase izslēgšanas spēlēs pēc PSRS sabrukuma piedalās pirmo reizi, un galvenais treneris Staņislavs Čerčesovs ar kolektīvu paveicis lielisku darbu gan taktiski, gan fiziski un psiholoģiski.
B diena
Šodien, 2.jūlijā, kļūs zināmas vēl divas ceturtdaļfināla komandas. Pulkst. 17 Brazīlijas izlase cīnīsies ar meksikāņiem, kuri izgāzās grupas turnīra pēdējā mačā pret zviedriem (0:3). Tomēr spēles scenārijs varētu būt līdzīgs kā pret Vācijas futbolistiem, kuri daudz kontrolēja bumbu, bet uzvarēja Meksikas izlase. Brazīlijas komanda iepriekšējā spēlē traumas dēļ zaudēja lielisko aizsargu Marselu, un nav īsti skaidrs, vai viņš šodien varēs iet laukumā. Brazīlieši kopš 1990. gada vienmēr pārvarējuši astotdaļfināla kārtu, un arī Krievijā vajadzētu to paveikt.
Pulkst.21 vakarā laukumā dosies Beļģijas un Japānas izlases. Lai gan nejauši izkļūt no grupas nevar, tomēr aziātiem priekšsacīkšu kārtā paveicās visvairāk, pret Kolumbiju iegūstot vairākumu jau trešajā minūtē, un no astotdaļfināla komandām to var dēvēt par nomināli vājāko. Beļģi grupā uzvarēja visos trīs mačos, tostarp arī pret Anglijas izlasi, abām komandām spēlējot rezerves sastāvos. Atkal cīņā metot galvenos spēkus, japāņus vajadzētu pārspēt bez lielām grūtībām. Abu dueļu uzvarētāji ceturtdaļfinālā cīnīsies savā starpā.
FUTBOLS
PASAULES KAUSA IZCĪŅA
Astotdaļfināli
Francija – Argentīna 4:3 (1:1), Grīzmans (13., no 11 m), Pavārs (57.), Mbapē (64. un 68.); di Marija (41.), Merkado (48.), Aguero (90+3.).
Portugāle – Urugvaja 1:2 (0:1), Pepe (55.); Kavani (7. un 62.).
Krievija – Spānija 4:3 pēcspēles 11 m sitienos (1:1, 1:1), Dzjuba (41. no 11 m); Ignaševičs (12., savos vārtos), Smolovs, Ignaševičs, Golovins, Čeriševs.
Komentārs: spoža nākotne
Roberts Uldriķis, komandas “RFS” uzbrucējs: “Francijas izlase pret argentīniešiem aizvadīja taktiski ļoti gudru spēli – grupas turnīrā franči vairāk kontrolēja bumbu, bet šoreiz parādīja, ka māk spēlēt arī kā otrais numurs. Visi spēj daudz un ātri skriet, fiziski spēcīgi un arī tehniski spēlētāji. Mbapē fantastisks. Visi zināja, ka liels talants, bet bija daudz kritikas Francijas un arī citu valstu medijos. Viņš nolēma tos boikotēt un pierādīja, ko var izdarīt laukumā. Mbapē ir visas iespējas nākotnē kļūt par tādu kulta spēlētāju kā Mesi un Ronaldu. Argentīnas izlase guva tikpat daudz vārtus, cik visā grupas turnīrā kopā, un spēlēja labāk, mazāk kļūdījās, Mesi atdeva divas rezultatīvas piespēles, bet ar to izrādījās par maz, jo aizsardzība nebija tā labākā. Urugvajas izlasē uzbrucēji Kavani un Suaress aizvadīja teicamu spēli, un tas nav pārsteigums, lai gan Parīzes komandā Kavani bieži neizmanto teicamas iespējas. Šoreiz viņš guva divus skaistus vārtus grūtās situācijās. Viņi ir labi saspēlējušies. Portugāles futbolistiem pirms diviem gadiem Eiropas čempionātā uz finālu bija samērā viegls ceļš, bet Krievijā viņi trāpīja ļoti stiprā zarā, turklāt toreiz bija labāki kā komanda un arī Ronaldu individuāli spēlēja spilgtāk. Pasaules kausa spēlēs viņš guva četrus vārtus, tomēr pēdējos mačos tāpat kā Mesi tika nosegts.”
Bez bumbas
Marokas izlases pussargs Amins Harits iekļuvis ceļu satiksmes negadījumā Marrākešā, kurā bojā gājis 30 gadus vecs vīrietis. 21 gadu vecais futbolists bijis pie auto stūres, taču avārija nav notikusi viņa vainas dēļ un pats nav nopietni cietis.
Dienvidkorejieši pēc sensacionālās uzvaras mačā pret Vācijas izlasi, kas čempioniem nozīmēja pirmo apstāšanos grupas turnīrā, mājās sagaidīta dažādām emocijām. Absolūti lielākā daļa bija lepna par komandu, bet citi lidostā futbolistus apmētāja ar vecām olām.