Interjera modē atgriežas seni, romantiski durvju klauvēkļi. Novērtē! 0

Reizē ar visādām citām gandrīz aizmirstām saviesīgām lietām Latvijas māju durvīs atgriežas durvju klauvēkļi, moderno elektrisko zvanu tālie priekšteči. Nosaukt šo primitīvo ierīci var arī par durvju āmuriņu, durvju dauzītāju, klabekli vai klaudzekli. Tomēr, tā kā ierīces uzdevums ir klauvēt, laikam labākais vārds būtu klauvēklis.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Klauvēklis sastāv no trīs daļām. Pirmā daļa ir pamatne, kurā kustīgi iestiprināts klauvēklis, kas visbiežāk ir masīvs gredzens. Trešā, vismazāk manāmā daļa, ir metāla laktiņa, kura uztver klauvēkļa sitienu un, izmantojot durvis kā lielu rezonatoru, rada pamatīgu būkšķi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Klauvēklis arī apvieno sevī trīs vienā. Tas ir enerģisks zvana priekštecis, kuru patiesi nevar nesadzirdēt. Klauvēklis ir dekoratīvs durvju elements, kas atrodas durvju redzamākajā vietā un lieliski izdaiļo durvis. Treškārt, durvju klauvēklis bieži ir izgatavots kā totēms vai simbols.

Piemēram, daudzi senie klauvēkļi no pārticīgu māju durvīm bija ar īpaši agresīvu izskatu, kā cilvēki ar šausmīgiem sejas vaibstiem vai kā bīstami dzīvnieki. Uzskata, ka tas kalpojis simboliskai mājas aizsardzībai, lai no mājas aizbaidītu ļaunos garus un spokus. Šī durvju sargu, grotesko masku – klauvēkļu tradīcija pastāvējusi praktiski visām senajām civilizācijām. Austrumu kultūrā, piemēram, pūķis nozīmēja sliekšņa sargu.

Klauvēkļu stāsti

Anglijā un Īrijā durvju 
klauvēkļiem joprojām ir saglabājies kulta statuss. Arī daudzās citās valstīs klauvēklis ir tikpat populārs, kā tas bija pirms simtiem gadu. Skaisti sulīgi nokrāsotas mājas ārdurvis ar pamatīgu un greznu durvju klauvēkli vidū rotā un atdzīvina askētisko angļu stila fasādi. Piemēram, Oksfordā ir koledža, nosaukta klauvēkļa vārdā – “Brasenose College”. Arhīvos atrodams jauks stāstiņš. Saskaņā ar leģendu koledžas durvis no XI gs. rotājis vara klauvēklis dzīvnieka formā, kas turēja mutē gredzenu. Tad to nozaga 1330. gadā studentu nemieru laikā. Viens no nemierniekiem pārcēlās uz Stamfordu un leģendāro klauvēkli pievienoja savām durvīm, kur tas atradās vairākus gadsimtus, līdz pat 1890. gadam. Tomēr, tiklīdz māja bija izlikta pārdošanai, to iegādājās koledža, lai atgūtu savu zaudēto simbolu.

Viduslaikos pie dažu klosteru durvīm varēja atrast žēlsirdības (sanctuary) āmuriņus, ar kuriem baznīcā varēja pieprasīt patvērumu. Šī sistēma tika praktizēta, piemēram, Durhamas angļu katedrālē. Bet viens no pasaulē slavenākajiem klauvēkļiem atrodas Londonā Dauningstrītas ielas 10. mājā, kur kopš 1735. gada atrodas Lielbritānijas premjerministra oficiālā rezidence. Metāla lauva nokrāsota melna, tāpat kā durvis, un ir palikusi nemainīga vairākus gadsimtus, kaut arī pašas durvis ir nomainītas vairākas reizes. Durvju klauvēklis šeit 
joprojām strādā.

Āmuri sievām

Valstīs, kur liela daļa iedzīvotāju ir islāmticīgie, reizēm var atrast durvis ar diviem dažādu formu āmuriem, kas rada atšķirīgas skaņas. Iemesls ir tāds, ka saskaņā ar stingru islāma likumu sieviete nedrīkst atvērt durvis cilvēkam, kas nepieder viņas ģimenei. Tādēļ savi āmuri ir vīriešiem un savi āmuri sievietēm. Šī tradīcija 
joprojām esot saglabāta, piemēram, Uzbekistānā. Vēl viens no islāma mantojuma ir populārs klauvēklis sieviešu rokas formā, kas saņem sfērisku objektu. Tas ir āmurs, ko sauc par “Fatimas roku”.

Reklāma
Reklāma

Klauvēkļi Latvijā

Vispirms jāzina, kur klauvēkli likt. Tie ir savrupmāju vai vārtu rotas. Tipiskā daudzdzīvokļu mājas dzīvoklī klauvēkli uz durvīm nevajag likt. Ja nu vienīgi nestrādājošu, ar dekoratīvu vai simbolisku nozīmi. Novietot klauvēkli daudzdzīvokļu mājas kāpņu telpā būtu ne tikai dīvaini, bet arī trokšņaini.

Šobrīd klauvēkļus reizēm var iegādāties būvniecības preču veikalos vai dizaina salonos, piemēram, “AlanDeko”. Ļoti bagātīgs piedāvājums ir internetā, piemēram, ebay. Ar mūsu teicamo kalēju gādību tirgū parādās arvien interesantāki klauvēkļu piedāvājumi.

“Pamatīgs klauvēklis durvju vidū ir kā metāla glezna, kalēja “augstā dziesma”. Tas nenolietojas un kalpo simtiem gadu – no paaudzes paaudzē. Tādēļ jau durvju klauvēkļi kultūras tradīcijas uzturošās valstīs ir tik grezni. Sarēķinot laiku, ko tie kalpo, pieskaitot prestižu, ko tie dod, un izdalot naudu, ko tie izmaksā, labā klauvēklī ir rentabli ieguldīt. Es no dzelzs kaļu dažnedažādus klauvēkļus, ko tik cilvēka fantāzija var uzburt. Katrs klauvēklis ir tikai vienā eksemplārā. Vienkāršākais, ar rokām kalts klauvēklis izmaksās no 30 eiro, un tad jau cena, palielinoties darba sarežģītībai, iet uz augšu, cik tik pasūtītāja vēlme un kalēja meistarība var sasniegt,” stāsta virtuozais kalējmeistars Gints Haņeckis.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.