Mājokļu cenu krīze Eiropā: Turcijā pieaug vardarbība starp namīpašniekiem un īrniekiem, Luksemburgā mājokļu cenas – kosmiskas 53
Beidzamajos gados mājokļu krīzes ir kļuvušas arvien izplatītākas visā Eiropā un tās būtiski ietekmē valstis ar atšķirīgu ekonomisko stāvokli. Portugāle, Turcija un pat bagātā Luksemburga stājas pretim izaicinājumam, lai nodrošinātu iedzīvotājiem pieejamus mājokļus, vēsta “Euronews“.
Portugāle
Portugālē divu paaudžu laikā mājokļu īpatsvars jauniešu vidū ir samazinājies par 50%.
Kamēr 55% no 1977. līdz 1986. gadā dzimušajiem līdz 25 gadu vecumam jau bija iegādājušies mājokļus, tikai nedaudz vairāk kā ceturtajai daļai no tiem, kas dzimuši pēc 1997. gada, tas ir izdevies.
Neraugoties uz Portugāles salīdzinoši augsto mājokļu īpatsvaru (70%), to galvenokārt veicina vecāka gadagājuma paaudze, tādējādi jaunākiem iedzīvotājiem ir grūti atļauties mājokļus.
Iedzīvotāji aicina valdību īstenot tādus pasākumus kā finansiāla palīdzība pirmreizējiem pircējiem, pieejamāku mājokļu būvniecība un pamestu teritoriju apbūve.
Turcija
Īres cenu kāpumi Turcijā pēdējā gada laikā ir kļuvuši tik strauji, ka izraisījuši vardarbību starp namīpašniekiem un īrniekiem. Mediji ziņo par 11 nāves gadījumiem un 46 ievainotajiem.
Īres cenas pēdējā gada laikā ir pieaugušas vidēji par 121%, lielajās pilsētās, kā Ankarā un Stambulā, tās ir pieaugušas pat par 188%.
Tas ir saistīts ar daudziem faktoriem, tostarp dzīves dārdzības krīzi, augstu inflāciju un cilvēku pieplūdumu pēc postošās zemestrīces, kas valsti skāra februārī.
Valdība ir ierobežojusi īpašuma īres pieaugumu mājsaimniecībām līdz 25%. Tomēr eksperti norāda, ka pasākumi ir tikai pastiprinājuši spriedzi, liekot daudziem namīpašniekiem izmantot pat nelikumīgus līdzekļus, lai izliktu īrniekus un atrastu jaunus, kas būtu gatavi maksāt augstākas cenas.
Šā gada pirmajos sešos mēnešos tika uzsākti aptuveni 47 000 izlikšanas gadījumu prāvu un 100 000 citu lietu saistībā ar nelikumīgu īres maksas palielināšanu. Šie skaitļi ir vairāk nekā divas reizes lielāki nekā 2022. gadā (tajā pašā periodā), ziņo Turcijas mediji.
Luksemburga
Luksemburgas iedzīvotāji var tikt klasificēti kā turīgākie Eiropas Savienībā, taču augstās mājokļa iegādes vai īrēšanas izmaksas valstī ir padarījušas dzīvi tur gandrīz neiespējamu.
Kāda skolotāja un trīs bērnu māte Paskāla Zaoura pastāsta, ka viņai bija jāgaida pieci gadi, pirms viņa ieguva vietu sociālajā mājoklī: “Privātajā tirgū dzīvokļa ar divām istabām īrēšana maksā vismaz 2000 eiro — tas ir grūti, ja bērnus uzturi viens,” viņa sacīja aģentūrai “AFP” nesenajā demonstrācijā Luksemburgas pilsētā.
“Mājokļi par pieņemamu cenu ir maz, īpaši jauniešiem un nepilnām ģimenēm,” viņa sacīja.
Antuāns Pakūds, pētnieks, kas apkopo datus Mājokļu observatorijā, apstiprināja šo noskaņojumu:
Galvaspilsētā dzīvokļu cena jaunbūvēs par kvadrātmetru ir 13 000 eiro, bet vecākos – 10 700 eiro par kvadrātmetru. Mājas vidējās izmaksas ir 1,5 miljoni eiro.
No 2022. gada jūnija līdz 2023. gada jūnijam īres maksas palielinājās par 6,7%, un tas ir daudz straujāk nekā inflācijas līmenis – 3,4% – šajā periodā.
Mājokļu krīze ir kļuvusi par galveno jautājumu, un abas lielākās politiskās partijas, tuvojoties vēlēšanu dienai, ir apņēmušās rīkoties, lai šo problēmu risinātu.