Foto: Zhu Difeng/Shutterstock

Mājokļa pašorganizācijā aktīvi piedalās mobilo sakaru un IT tehnoloģijas 0

Neiespējami iedomāties moderno civilizāciju bez elektrības. Pēc zinātnieku aplēsēm, elektrība kā tīrākais un efektīvākais enerģijas veids drīz var aizstāt pārējos energonesējus ražošanā, transportā un mājokļos. Neatjaunojamiem energoresursiem – oglēm, naftai un gāzei – pieaug cenas, to krājumi izsīkst.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Bioloģisko atjaunīgo energoresursu, kā koksne, izmantošana samazina planētas “zaļās plaušas”, un to pārstrāde rada daudz kaitīgu izmešu.

Tehnoloģiskā aiza pārvarēta

Tīras un neizsīkstošas ir alternatīvās enerģijas ieguves tehnoloģijas, izmantojot vēju, sauli, ūdeni utt. Arī elektrības pārvadīšanas sistēmas attīstās – tradicionālās gaisvadu līnijas uz balstiem aizstājot ar zemē ieraktiem kabeļiem, ko Latvijā pakāpeniski veic gan “Augstsprieguma tīkli”, gan “Sadales tīkli”. Bet nākotnē tiek plānota enerģijas pārraide pa gaisu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Attīstās arī princips – maksimāli daudz elektroenerģijas saražot uz vietas. Piemēram, Japānā ir ciemats, kur pie katras mājas atrodas ūdeņraža šūnu ģenerators. Ja to vēlas kombinēt ar saules kolektoriem un paneļiem, tad jau var iegādāties jumtu pārsegumus ar saules paneļu elementiem.

Cilvēkam jāiemācās maksimāli efektīvi izmantot šo elektroplūsmu. Mājokļa pārvēršanā par viedu, tehnoloģisku brīnumu ar pašorganizācijas iespējām aktīvi piedalās mobilo sakaru un IT tehnoloģijas. Vieda māja nav vairs tikai nākotnes projekts, jo šobrīd tehnoloģiskā aiza no inteliģentām ierīcēm uz viedām ierīcēm ir šķērsota. Tagad teju katrā mājoklī sastopami gudrie (Smart TV) televizori, robotizēti putekļsūcēji un viedtālruņi. Kas padara to pievilcīgu iedzīvotāju acīs?

Kā viedā māja atmaksājas?

Kā norāda pētījuma dati, 53% lietotāju ir būtisks enerģijas ietaupījums, ko sniedz viedās mājas tehnoloģijas. 48% var attālināti uzraudzīt savu mājokli. 41% aptaujāto ir nozīmīga ierīču spēja savstarpēji komunicēt.

Prognozē, ka gudro māju nozares ieņēmumi pieaugs no 31,4 miljardiem ASV dolāru 2018. gadā līdz 53,45 miljardiem 2022. gadā. Savukārt lietu interneta (IoT jeb internet of things – vienā interneta tīklā savienotas ierīces vai sensori, kas pārraida informāciju) nozare piecu gadu laikā jūtami apsteigs mobilo telefonu nozari.

2022. gadā tirgū būšot ap četriem miljardiem mobilo ierīču, bet IoT būs vairāk nekā 50 miljardi, starptautiskajā forumā “PropTech Riga” atzīmēja “VELUX Baltics” ģenerāldirektors Dmitrijs Astašonoks.

Lietu internets

Lietu internets ļauj mājas iemītniekam savienot kopā dažādas gudrās ierīces. Piemēram, viedtālruni savienot ar ledusskapi un cepeškrāsni un pēc tam attālināti iegūt informāciju par ledusskapī esošajiem produktiem, saņemt ieteikumus vakariņu maltītes pagatavošanai un pat ieslēgt cepeškrāsni. Šādus palīgus un risinājumus, kas ietaupa mūsu laiku un atvieglo ikdienu, redzēsim arvien vairāk.

Reklāma
Reklāma

Arī apgaismojuma sistēmas ir kļuvušas viedākas un joprojām turpina parādīties jaunas inovācijas. Piemēram, OLED jeb organiskais LED apgaismojums ir želejveida gaismas avots, kas paver pilnīgi jaunas perspektīvas. Dienas laikā OLED gaismeklis var būt vienkārši caurredzama plēve uz stikla, bet vakarā logs pats kļūst par gaismas avotu. Šobrīd tie vēl ir tikai eksperimenti, bet tuvākajā nākotnē tā būs realitāte arī mūsu mājokļos.

Arvien lielāku popularitāti šobrīd iegūst “Philips Hue” viedā apgaismes sistēma. Tā ietver mobilo lietotni “Hue app”, “Hue lights” spuldzes un “Hue Bridge” – gaismas vadības “tiltu”, kas izveido kopīgu sistēmu, savienojot sensorus un līdz pat 50 spuldzes. Apgaismojuma vadība ir sasaistīta ar mobilo lietotni viedtālrunī. “Hue app” lietotnē iespējams kontrolēt apgaismojumu – iestatīt apgaismes ciklus, pielāgot apgaismojumu savām vajadzībām un manuāli kontrolēt gaismas ieslēgšanu, izslēgšanu un spilgtumu.

Viedās mājas sistēma

No vienas puses, strauji palielinās dažādu elektroierīču skaits, kas nodrošina mūsdienīgu komforta līmeni. No otras, šīs ierīces kļūst arvien energoekonomiskākas, t.i., patērē mazāk enerģijas nekā to agrākie analogi. Process ir tikko nopietni sācies, optimisti sagaida, ka tā rezultātā cilvēks un viņa viedais mājoklis var kļūt par simbiotiem. Kas tad šobrīd ir viedā māja?

Lielos vilcienos mājoklī izmantotās viedās tehnoloģijas var iedalīt divās kategorijās: viedās mājas sistēmas un viedās ierīces. Viedās mājas sistēma, ko angliski dēvē par BMS (building management system) ir vienota, automatizēta ēkas vadības sistēma, ko lielākoties kontrolē ar vienas lietotnes vai programmatūras palīdzību.

BMS īpaši efektīvi ir uzstādīt lielās ēkās, piemēram, birojos, jo ļauj īpašniekam vienkāršāk pārvaldīt ēku, ietaupot laiku, finansiālos resursus un nodrošinot energoefektīvu ēkas apsaimniekošanu. Viedā māja, vadoties pēc ieprogrammēta protokola, pati var nodrošināt apgaismojuma, apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas vadību. Tā paceļ vai nolaiž žalūzijas, automātiski nodrošina piekļuves kontroli, procesu vizualizāciju un uzrauga drošības sistēmas.

Piedevām īpašnieks to var veikt attālināti. Piemēram, ja konferenču zāle netiek izmantota, BMS tur automātiski izslēdz gaismu, ventilāciju un samazina apkuri. Ieprogrammētā laikā, pirms notiek nākamais pasākums, zāle automātiski tiek sagatavota konferencei – uzsildīta, izvēdināta, ieslēgtas nepieciešamās iekārtas un apgaismojums.

Vienota viedā vadības sistēma ļauj samazināt atsevišķu ierīču, iekārtu, vadības slēdžu un dažkārt arī elektroinstalāciju daudzumu ēkā salīdzinājumā ar atsevišķām viedajām ierīcēm. Viedās mājas sistēmas uzstādīšana un konfigurēšana ir sarežģītāka un prasa specifiskas zināšanas, tādēļ to uzstādīšanu uztic zinošiem speciālistiem.

Toties atsevišķas viedās ierīces, kas ir piemērotas privātmājām, iespējams uzstādīt paša spēkiem, jo tam nav nepieciešami specifiski instrumenti un zināšanas. Viedās ierīces var vadīt apgaismojumu un apkuri. Tās var kontrolēt mājas drošības sistēmas – video kameras, viedās durvju slēdzenes un dažādus detektorus.

Viedās rozetes ar mobilās lietotnes palīdzību ļauj attālināti ieslēgt vai izslēgt tām pievienotās ierīces. Tās ērti ierīkot jau uzbūvētos un iekārtotos mājokļos, jo lielākoties savstarpēji sazinās ar radioviļņiem (Bluetooth, Wi-Fi), un nav nepieciešams veikt speciālas elektroinstalācijas. Taču viedierīces visbiežāk darbojas kā savstarpēji nesaistītas sistēmas, tādēļ to kontrolei nepieciešamas atsevišķas mobilās lietotnes.

Latvijā iecienītākās

Eiropas valstīs viedās apkures vadības ierīces ir plaši izplatītas, jo ļauj ietaupīt līdz pat 30% no patērētās siltumenerģijas. Arī Latvijā apkures vadības risinājumi ir ļoti pieprasīti, jo tie sniedz iespēju samazināt izdevumus, vienlaikus paaugstinot komforta līmeni.

Viens no šādiem risinājumiem, kas sniedz iespēju attālināti kontrolēt telpu temperatūru, ir Elektrum Viedā māja, ko var uzstādīt dzīvokļos un privātmājās. Tāpat piedāvājumā ietilpst risinājumi attālinātai elektroierīču vadībai, efektīvai boilera un apkures sistēmas izmantošanai, kā arī vārtu un garāžas durvju kontrolei no savas viedierīces.

Ar šo sistēmu iespējams regulēt mājokļa temperatūru pēc iestatīta diennakts un nedēļas apkures grafika. Optimālā telpu temperatūra apkures sezonas laikā ir no 20 līdz 22 °C. Nakts laikā temperatūru telpās vēlams pazemināt par 3–4 °C. Guļamistabā labākam miegam piemērota ir 18 °C temperatūra. Programmējama sistēma to nodrošina, pazeminot temperatūru naktī un paaugstinot uz rīta pusi.

Tāpat, ja mājas iedzīvotāji atrodas darbā un skolā, telpās var būt ieprogrammēta zemāka temperatūra – līdz pat 16 °C. Aizbraucot prom uz vairāk dienām, ieteicams samazināt mājokļa temperatūru un neilgi pirms atgriešanās temperatūru atkal paaugstināt ar viedtālruņa palīdzību.

Pārdomāta siltuma izmantošanas politika sniedz labus rezultātus, jo, samazinot temperatūru par 1 °C, apkures izmaksas samazinās vidēji par 5 %. Elektrum Energoefektivitātes centrā Jūrmalā var iepazīties ar Latvijā pieejamiem viedās mājas risinājumiem un saņemt izsmeļošas speciālistu konsultācijas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.