Mājīguma simbols – aizkari 0
Aizkari telpā rada noskaņu, piešķir mājīgumu. Ja istabā vēlas pārmaiņas, tās visātrāk var panākt, nomainot tekstīlijas. Ko vajadzētu zināt, izvēloties aizkarus mājoklim?
Konsultēja tekstilspeciāliste Olga Krisovataja.
Pirms doties uz veikalu pēc auduma, jāizvērtē vairākas nianses. Tas, cik liela ir telpa, cik tā ir saulaina un kāda – rīta vai vakara gaisma tajā iespīd, ko šajā laikā tur ierasts darīt, vai aiz loga paveras skaists skats vai pretējās daudzstāvu mājas siena. Tikpat būtiski, kāds vispār ir saimnieku dzīvesstils, kā tas izpaužas mājokļa iekārtojumā.
Ja aizkarus pērk gatavus, ir pieejami vairāki standarta augstumi: 1,90 m, 2,60 m, 3,20 m, 3,50 m un 4,20 m.
Aizkarus mainot vai iegādājoties jaunajai dzīvesvietai, nevajadzētu ignorēt arī aktuālās modes tendences.
Modes vēsmas
Radikālas pārmaiņas šis gads aizkaru modē nav ienesis, taču tā nestāv arī uz vietas. Joprojām cieņā ir dabīgie materiāli (lins, kokvilna, zīds un vilna), tikai mainās auduma tekstūra un raksts. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, sintētiskie audumi, piemēram, organza, iegūst jaunu kvalitāti, – vizuāli līdzinās zīdam, nav vairs šim materiālam raksturīgā spīduma. Arī poliesters, kas ir daudzu aizkaru audumu sastāvā, kļuvis ekoloģiski draudzīgāks. Bet aizkaru tills, plīvuraudums un markizets patīk tiem, kas dod priekšroku vieglam un gaisīgam materiālam.
Aizkaru krāsu gammā dominē zemes toņi (bēšs, pelēks, zaļgans un oranžīgs) un pasteļtoņi, kā arī ģeometriski (svītras, rombi u.c.) un dabas motīvu iedvesmoti raksti. Pamatīgas rūtis nereti kombinētas ar tikpat milzīgiem eksotiskiem ziediem.
Moderni arvien ir audumi, kas, lai gan darināti rūpnieciski, tomēr atgādina rokdarbus, piemēram, izšuvumus rišeljē tehnikā. Izšuvumi var būt apvienoti ar apdruku.
Kokvilnu vai linu kopā ar viskozi un poliesteru izmanto kodinātajos audumos, kuros blīvāki laukumi mijas ar gluži caurspīdīgām vietām. To visu var papildināt dažādas apdrukas.
Ieskanas arī vintage nots, aizkarus noformējot ar lambrekeniem, rotājot ar piešūtām mežģīnēm un dekoratīvām virvītēm, izvēloties audumus ar ziedu rakstu, svītrām un rūtiņām.
Ļoti aktuālas ir drosmīgas idejas, it kā nesavienojami materiāli dažādās kombinācijās, piemēram, samts ar linu. Modē ir audumi ar nodiluma efektu, daudz izmanto etniskos motīvus. Stili pārklājas, zūd robežas. Piemēram, klasiskā stila audumu miksē ar etnostila audumu.
Plānajos aizkaros populāras ir līnijas un svītras – gan vertikālas, gan horizontālas. Stabila vērtība joprojām ir daudzveidīgais baltais visā tā niansēs – no pelēcīga un zilgana līdz mirdzoši baltam. Faktūras – gan spīdīgas, gan matētas.
Komplekts
Ne vienmēr vajadzīgi gan dienas, gan nakts aizkari. Var iztikt tikai ar vieniem vai komplektēt plānos aizkarus ar žalūzijām.
Lētāk par plāno un biezo aizkaru komplektu izmaksā plāno aizkaru un rullo vai romiešu žalūziju kombinācija.
Kā nakts aizkarus var lietot arī auduma paneli – taisnu auduma plakni, ko var bīdīt sānis. Ieteicams izvēlēties ar dekoratīvu rakstu, jo tas plakni atdzīvina.
Nav vairs aktuāls arī aizkaru komplekts no viena auduma, bet gan no dažādiem – saliek kopā svītrainu, rūtainu un puķainu, kas savā starpā harmonē.
Ja tomēr ir vēlme vai nepieciešamība nakts stundās telpas pasargāt no gaismas (piemēram, aiz loga ir laternas), var izmantot nakts aizkaru audumu – t.s. blackout, kas speciāli apstrādāts, lai būtu gaismas necaurlaidīgs.
Lai saturētu aizkarus, var izmantot pērlīšu virtenes, aizkaru atsienamos pušķus vai magnētus – aizkaru turētājus.
PADOMI • Ja audums ir kvalitatīvs, aizkariem nevajag izdomāt sarežģītu siluetu, labi izskatās arī vienkāršs. • Lielam logam izdevīgāks ir audums bez raksta, jo, saskaņojot rakstu lielā plaknē, rodas daudz atgriezumu. • Spilgti un uzkrītoši aizkari vizuāli samazina telpu, tāpēc nav ieteicami nelielām istabām. • Koši balti dienas aizkari sader ar tīros toņos (dzeltens, zaļš, zils) krāsotām sienām, bet disonē ar krēmīgām plaknēm. • Ja dienas aizkarus izvēlas ar rakstu vai izteiktu faktūru, nakts aizkariem jābūt vienkrāsainiem un gludiem, un otrādi. • Aizkaru audums ar bagātīgu rakstu mazāk jākroko. Izvēloties vienkrāsainu materiālu, krokošanai vajag 2 vai 2,5 reizes vairāk auduma, bet rakstainu –1,5 līdz 1,8 reizes vairāk. • Ja logu piesegšanai izmanto audumu, kas nav paredzēts aizkariem, jārēķinās, ka tas ātrāk pieputēs, jo nav speciāli apstrādāts, lai nepievilktu putekļus.
|