Latvijā netrūkst mednieku, kas lepojas ar savām medību trofejām. Kādēļ lai brieža ragi nepārtaptu par svečturi, kas stiprināms pie sienas?!
Latvijā netrūkst mednieku, kas lepojas ar savām medību trofejām. Kādēļ lai brieža ragi nepārtaptu par svečturi, kas stiprināms pie sienas?!
Foto: Anda Krauze

Sveces un svečturi mājīguma radīšanai 0

Sveces liesma ir vissenākais gaismas un siltuma avots. Ziemas mēnešos tās iededzam biežāk nekā citos gadalaikos – noskaņas un gaismas radīšanai. Tas nepieciešams gan sirdij, gan acij. Ar kādu domu sveci aizdegsim, ar tādu arī piepildīsim visu māju.

Reklāma
Reklāma

Lai papildina, nevis traucē

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

“Ir grūti izvērtēt, kas savienībā svečturis un svece ir galvenais. To lielākoties nosaka mājokļa īpašnieka vēlme, ko no šiem interjera priekšmetiem viņš grib akcentēt,” spriež sveču meistare un gide Margita Jumīte.

“Ja telpa ir pietiekami plaša un nav pieblīvēta ar mēbelēm, tajā noteikti atradīsies vieta palielam un vizuāli izteiksmīgam svečturim. Šādā gadījumā svecēm jābūt neitrālām. Taču man visskaistākais šķiet variants, kad svečturis un sveces viens otru papildina, nevis traucē.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Mēs esam tik dažādi – kādam patīk Latgales keramiķu darināts māla svečturis ar daudziem žuburiem, cits priekšroku dod kaut kam atturīgam, pat askētiskam, vēl kāda mājokļa iekārtojumā valda absolūts kičs un eklektisms.

“Jāņem vērā, ka gaume ar gadiem mainās. Pusaudžu vecumā var patikt kaut kas pilnīgi trakulīgs, bet nobriestot kļūstam tādi kā piezemētāki. Tas ir likumsakarīgi, tāpēc būtu aplam noniecināt vienas vai otras paaudzes gaumi, jo būtiskākais ir tas, lai cilvēks savā mājoklī justos labi.”

Mājīguma radīšanai

Daba mīl dabu

“Dabīga materiāla svece sader ar svečturi, kas darināts no dabīga materiāla, piemēram, vaska vai stearīna svece koka vai māla svečturī. Šie materiāli ir ļoti dzīvi – daba mīl dabu! Metāls ir vēsāks materiāls, tāpat dažādi modernie plastmasas sakausējumi,” skaidro Margita Jumīte.

Parafīna sveces ir lētākas par vaska, jo to izejmateriāls iegūts no jēlnaftas, taču tās nav pārāk draudzīgas cilvēka veselībai.

Svecei degot, šie jēlnaftas produkti kopā ar pievienotajām krāsvielām veido kvēpu nogulsnes un samazina gaisa kvalitāti telpā – šķiet, ka sāk trūkt gaisa.

“Ja parafīna sveces iededzina reti, tas nenodara būtisku kaitējumu, taču ir citādi, ja katru ziemas vakaru aizdedz pa šādai svecei,” ir pārliecināta Margita.

Sveču krāsu var saskaņot ar galda klājuma krāsu paleti vai arī izvēlēties sveces tādā krāsā, kas saistās ar kādu zīmīgu notikumu vai vienkārši patīk.

“Meitenei, kurai mīļākā krāsa ir rozā, taču par varītēm neuztiepsim, lai viņa svečturī savā istabā ievieto zaļas sveces. Savukārt kungam, kuram favorītkrāsa ir sarkana, droši var dāvināt sarkanas sveces.

Reklāma
Reklāma

Bet, ja cilvēks ir bitenieks, nekādā gadījumā viņam nedrīkst dāvināt parafīna sveces! Bišu vaska sveces taču ir brīnišķīgas!” nešauboties teic pieredzējusī sveču meistare.

Par ugunsdrošību

• Neatkarīgi no tā, kur tiek novietotas sveces, jāpārliecinās, vai tās ir stabili nostiprinātas.

• Svečturim jābūt stabilam, lai tas nevarētu apgāzties. Tas jāizvēlas atbilstīgs sveces lielumam un formai.

• Svečturim jābūt termiski izturīgam un pietiekami lielam, lai saturētu parafīna piles un izkusušo parafīnu.

• Būtiski izvēlēties drošu vietu sveču novietošanai – lai svečturis neatrastos blakus viegli uzliesmojošiem priekšmetiem, piemēram, aizkariem, mēbelēm, paklājiem, grāmatām vai preses izdevumiem.

• Sveces nedrīkst novietot citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, televizora, radiatoru, iekurtas krāsns vai kamīna tuvumā.

• Neatstājiet degošas sveces bez uzraudzības pat tad, ja telpu, kur tās atrodas, pametat tikai uz mirkli.

Par svecēm

• Pievērsiet uzmanību sveces marķējumā norādītajai informācijai, kādam nolūkam svece paredzēta, – vai tā lietojama iekštelpās vai ārā, kāds ir degšanas ilgums.

• Nekad nededziniet brīvdabas sveces telpās!

• Smaržīgo sveču aromāts degot kļūst spēcīgāks. Gadās, ka spēcīgais aromāts kādam var izraisīt galvassāpes vai alerģisku reakciju.

• Parasti smaržīgās sveces nededzina daudzas stundas no vietas. Tām degot, vidū ap dakti izveidojas iedobe.

• Tējassvecītes nav paredzētas atkārtotai iedegšanai – ja arī izdodas atkārtoti iedegt, liesmiņa ir nevienmērīga. Tāpēc, izvēloties tējassvecītes, jāpievērš uzmanība to degšanas ilgumam.

• Neļaujiet svecei izdegt līdz tās pamatnei, jo sveces karstā liesma var aizdedzināt, piemēram, koka svečturi.

Vide: Latvijas dizaina saloni Riija un MūsMāja

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.