Insektu izplatītā zilās mēles slimība virzās uz ziemeļiem 0
PVD speciālists klāsta, ka slimība nevar izplatīties starp dzīvniekiem tieša vai netieša kontakta ceļā, bet gan ar insektu asinssūcēju miģelu starpniecību. Arī Latvijā dabā konstatēti šie insekti, bet, par laimi, līdz šim pie mums un arī tuvējās kaimiņzemēs nav nonākuši ar zilo mēli slimi dzīvnieki, no kuriem asinssūcēji slimību varētu izplatīt tālāk, klāsta E. Jēgers.
Aitu katarālajam drudzim – mājas un savvaļas atgremotāju infekcijas slimībai – raksturīgs drudzis, mutes un deguna gļotādas iekaisums, deģeneratīvas skeleta muskulatūras pārmaiņas un tūska. Dzīvniekam pietūkst galva un tas smok. Ar zilās mēles slimību pamatā slimo aitas, bet ne tikai – tā samērā bieži konstatēta arī liellopiem un kazām, liecina PVD informācija.
Tā kā zilās mēles slimība tiek uzskatīta par sevišķi bīstamu infekcijas slimību, ar ko insektu dēļ ir grūti cīnīties, ES ir atļauta dzīvnieku vakcinācija. Zaļā gaisma vakcinācijai dota arī tā iemesla dēļ, ka vakcinētajā dzīvniekā vīruss nesaglabājas – slimību nevar izplatīt tālāk, skaidro dienesta speciālists.
Īpaši lielu postu zilās mēles slimība nodarījusi Itālijai – tur pirms desmit gadiem gāja bojā ap 200 000 aitu. Eiropā joprojām cīnās ar zilās mēles slimību – pērn tā konstatēta Itālijā, Spānijā, Grieķijā un Portugālē, bet pirms tam arī Vācijā, Šveicē un citviet.