Govju sūkļveida encefalopātija (GSE) 0
“Šī slimība izplatījās pa visu Eiropu, skarot Franciju, Vāciju, Spāniju, Portugāli un citas valstis. Bija diezgan dramatiski pasākumi – kautuvēs izņemtas lopu galvas un muguras smadzenes, lai tās nenonāktu uz cilvēku ēdamgalda, jo ir aizdomas, ka GSE ir saistība ar Kreicfelda–Jakoba slimību cilvēkiem,” skaidro PVD speciālists.
GSE ir hroniska liellopu slimība, kam raksturīgi nervu sistēmas darbības traucējumi, novājēšana un neizbēgama dzīvnieka nāve. Uzskata, ka slimības izraisītājs ir amiloīds proteīns jeb tā sauktais prions. Prionus šūnas nespēj izmantot, tie uzkrājas smadzeņu pelēkajā vielā un izraisa smadzeņu šūnu (neironu) funkciju traucējumus un deģenerāciju.
Saslimšanas gadījumu analīze pierādīja saistību ar gaļas–kaulu miltu izmantošanu piena govju teļu ēdināšanā. 1988. gadā Lielbritānijā aizliegta no atgremotāju kaušanas produktiem izgatavotu gaļas–kaulu miltu izēdināšana atgremotājiem. Kopš tā laika saslimstība ar GSE katru gadu ir mazinājusies. 1990. gadā aizliegta šādu gaļas–kaulu miltu izēdināšana arī citiem dzīvniekiem Lielbritānijā, un kopš 1994. gada mēģināts aizliegumus ieviest arī citās ES valstīs. Latvijā šāds aizliegums ieviests 1990. gadā.
Eiropā GSE līdz šim nav izdevies izskaust – pērn saslimšanas gadījumi konstatēti Lielbritānijā, Polijā un Īrijā, bet pirms tam – Portugālē, Spānijā un citviet. PVD informācija liecina, ka slimība nodara milzīgus zaudējumus galvenokārt lopkopības produkcijas izplatīšanas un izmantošanas ierobežojumu dēļ.