Bīstamais Āfrikas cūku mēris (ĀCM) 0

KCM līdzīgas saslimšanas pazīmes ir novērojamas arī ĀCM izplatības gadījumā – slimajai cūkai ir drudzis, asins izplūdumi gan ārējos, gan iekšējos orgānos, nervu darbības traucējumi un dzīvnieks samērā ātri iet bojā. Nereti abas šīs cūku infekcijas slimības ir pat grūti atšķirt. “ĀCM gadījumā vienmēr ir palielināta liesa, bet KCM – nav. Tāpat ĀCM gadījumā dzīvniekam ir vairāk asiņojumu,” stāsta PVD speciālists Jēgers.

Reklāma
Reklāma
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
Kokteilis
VIDEO. “Spļāviens latviešu dvēselēs!” Cilvēkus pamatīgi satracina “Spēlmaņu nakts” priekšnesums
Lasīt citas ziņas

Salīdzinājumā ar klasisko mēri ĀCM tiek uzskatīts par bīstamāku, jo pret to nav vakcīnas. “Un diezin vai tuvākajā laikā arī tiks izstrādāta. Zinātne vēl nav tik augstā līmenī,” pauž E. Jēgers un uzsver, ka vakcīnas trūkums būtiski apgrūtina cīņu ar mēri. ĀCM uzliesmojuma gadījumā ir jāveic arī meža cūku likvidācija. Meža cūku skaitu krasi samazinās ĀCM nesen skartā Lietuva, arī Latvijā nolemts paretināt meža dzīvnieku rindas draudu mazināšanai.

Līdz šā gada vidum ĀCM Latvijā nebija konstatēts, taču tas apdraudēja mūsu valsti teju no visām kaimiņzemēm (izņemot Igauniju). Latvijai tuvākais mēra uzliesmojums bija konstatēts ap 100 kilometru attālumā no robežas Pleskavas apgabalā Krievijā, kas kopš 2007. gada nesekmīgi cīnās ar ĀCM. Slimība Krievzemē līdz šim ir izplatījusies ar ātrumu 300 kilometri gadā. Tur reģistrēti vairāk nekā 600 ĀCM saslimšanas gadījumu gan meža, gan mājas cūkām.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šā gada jūnija beigās ĀCM atklās arī Latvijā – vīrusa klātbūtne konstatēta trim mežacūkām pierobežā, dažus metrus no robežas ar Baltkrieviju. Tāpat ĀCM apstiprināts trim mājas cūkām piemājas saimniecībā Krāslavas novadā sešu kilometru attālumā no robežas ar Baltkrieviju.

Tiek uzskatīts, ka Krievijā ACM pirms aptuveni septiņiem gadiem ievazāja no Gruzijas ostas, kur bija atgādāti pārtikas atkritumi no ĀCM slimām cūkām. Tie nonāca meža cūku populācijā, un ar to durvis šai sērgai bija vaļā. Savukārt Eiropā ar šo slimību nesekmīgi cīnās Itālijas salā Sardīnijā – no turienes ĀCM citās ES zemēs nav nokļuvis, taču paši sardīnieši nav spējuši mēra uzliesmojumus izskaust.

Eiropā ĀCM no Āfrikas ievazāts 1957. gadā – vispirms Portugālē, pēc tam Spānijā. Abām valstīm mēra radītie zaudējumi 20 gadu laikā tiek lēsti teju 400 miljonu dolāru apmērā. Daudz no ĀCM cietusi Brazīlija, kur mēris plosījās 20. gadsimta septiņdesmito gadu beigās, radot teju 30 miljardu dolāru lielus zaudējumus.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.